Sabırlı olmak hemen hemen yaşamın her döneminde kolay değildir. Hele ki stres, sıkıntının tavan yaptığı zaman dilimlerinde bir şeyler için sabredip beklemek oldukça zordur. Sabır zamanla geliştirilebilecek bir olgudur. Bu makalede anlatılacakları uygulayarak nasıl sabırlı olunacağı hakkında detaylı bilgiye erişmiş olacaksınız.

Part 1: Yazarak Stresi Uzaklaştırın

1. Günlük tutun. Bir ya da iki hafta boyunca sabırsız hissettiğiniz anlarda günlük tutma alışkanlığını edinin. O anda ne hissediyorsanız yazıya dökmek size rahat bir nefes aldırabilir. Örneğin, 1 Temmuz fizik dersi başlığı altında aldığınız not o anda neler hissettiğinizi daha sonra daha net bir biçimde anlamanızı sağlayacaktır. Not alma işlemlerini sürekli olarak ve olay yaşandığı gün yazarsanız faydasının daha da büyük olacağını belirtmek gerekmektedir.

2. Yazdığınız günlük sayesinde sabırsızlığın sizin üzerinizde nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Buna ek olarak hangi olayların sabrınızın sınırlarını zorladığını keşfedebilir ve ilerleyen hayatınızda da buna uygun olarak yolunuzu çizebilirsiniz.

İlerleyen süreçlerde etrafınızda meydana gelen olayların değil bizzat sabırsızlık hissinin sizi olumsuz olarak etkilediğini keşfedebilir ve buna uygun önlemler almaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde sabırsızlığınızı çok daha usta bir biçimde kontrol etmeyi öğrenebilir ve hayatınızın doğal akışına negatif etkide bulunmasının önüne geçebilirsiniz.

Part 2: Sabırsızlığı Alt Edin

1. Sabırsızlık nedeni ile meydana gelen krizleri aşmayı öğrenin. Uzun vadede sabırlı bir insan olabilmek için kişilerin hayata karşı bakış açılarını değiştirmeleri bir zorunluluk meydana çıkmaktadır. Bunu yapamayan kişilerin stres altında kalmalarına da gerek yok sadece sabırsız hissettikleri anlarda derin bir nefes alıp rahatlamaya çalışmaları zor durumun atlatılmasına bir hayli yardımcı olacaktır. Nefes alın ve bu sırada zihninizi temizlemeye çalışın. Nefes alış verişinize odaklanmaya çalışın bu şekilde hayata karşı bir nebze daha tahammüllü olma imkanını elde edebilirsiniz.

2. Sabırsızlığınızı neyin tetiklediğini bulduktan sonra elinizden hiçbir şey gelmiyorsa kendinizi biraz rahat bırakın. Ne kadar dikkat ederseniz edin sabırsızlığınızı tetikleyen konuyu engelleyemiyorsanız ve bu sizi daha gergin bir hale getiriyorsa sabırsızlığınızı kafanıza takmaya devam etmek yerine kendinizi olayın akışına bırakmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Başlangıçta bazı şeyleri aklınızdan atmak ve olayı tam olarak akışına bırakmaya çalışmak sizin için zor olabilir. Örneğin bir iş görüşmesine girebilmek için sıranın en arkalarından beklemeye başlamış olabilirsiniz. Fakat sabırsızlığın kişiliğiniz ve psikolojik durumunuz üzerindeki etkisini azaltmak için bu duyguyu olabildiğince kendinizden uzak tutmanız gerekmektedir.

Küçük olaylarda daha sabırlı davranmaya özen gösterir ve kendinizi daha sabırlı bir insan olma yolunda adım adım ilerleyebilirsiniz. Sonuçta geldiğiniz yerde geçmişten çok farklı ve başına gelen olaylara tahammül edebilen bir insan haline geleceksiniz.

Part 3: büyük Resme Odaklanın

1. Kendinize işlerin zaman alacağını hatırlatın. Sabırsız insanların en önemli özelliklerinden bir tanesi yapılması gereken işlerin anında hallolması gerektiğini düşünmeleri ve işler biraz uzamaya başlayınca zaman kaybediyormuş gibi bir his içerisine bürünmeleridir. Fakat unutulmamalıdır ki hayatta bazı şeyler asla aceleye gelmez;

En mutu hatıralarınız hakkında düşünmeye başlayın. Bu gibi şansların ancak sabırlı olarak elde edildiği mutlu anılarınızın düşünüldüğü anlarda daha da göze çarpan bir hal alacaktır. Örneğin elde edilmesi güç bir başarıya adım adım ilerlemek için her gün çaba sarf etmek sabırlı olmanın verdiği meyveleri anlamak açısından önemlidir. Bir diğer taraftan da sevdiğiniz bir aktiviteyi yaparken hiç acele eder misiniz düşünün. Cevabınız büyük bir ihtimal ile hayır olacaktır.

Hayatta güzel olan bütün şeylerin biraz sabırlı olmayı gerektirdiğini sürekli olarak kendinize hatırlatın. Sabırsız bir insan olursanız arkadaşlıklarınızdan, ikili ilişkilerinizden veya iş hayatı ile kendinize koyduğunuz hedeflerden çok kısa bir süre içerisinde vazgeçme gibi bir gaflete kapılabilirsiniz. Unutmayın ki hayatta güzel şeyler her zaman kişilerin beklediği ve istediği zamanda değil tam aksine kişinin umudunu yitirdiği anlarda çıkagelir. Bu nedenle sabırlı olmalısınız.

2. Ne fark edeceği konusunda bir değerlendirme yapın. Sabırsızlık ile işlerinizin ne yönde değişeceği hakkında değerlendirmeler yapmamanız gerekmektedir. Dünyanın sabır ve hoşgörü üzerine kurulu olduğunu unutmayın ve her zaman karşınızdaki kişilere affediciliği yüksek bir insan gibi davranın. Emin olun ki bu özellik sizin omuzlarınızdan çok büyük bir yükü kaldıracaktır. Bazı önemsiz şeylerin sizin sabrınızı zorlamaya başladığı zaman işlerin farklı yaşansaydı nasıl hissedeceğini düşünün. Bu şekilde o ortamdan uzaklaşabilir ve aslında biraz sabrederseniz zor olarak nitelendirdiğiniz durumlardan kolayca kurtulabileceğinizi anlayabilirsiniz.

3. Sonuç olarak istediğiniz şeye kavuşacağınızı asla unutmayın. Bu madde olgunluk ile beraber gelmektedir. Bazı zamanlarda büyük zorluklara katlanıyor olabilirsiniz. Bunu hayatın bir gerçeği olarak kabullenin ve zaman içerisine bu sorunların zorlukların tam olarak ortadan kalkacağını ve istediğiniz hedefe ulaşacağınızı kendinize hatırlatın.

Herkese kolay gelen şeyler size zor gelebilir. Bunu bir zaman öldürme olarak görmeyin tam aksine çaba sarf ederek işleri yoluna koyabileceğinizi kendinize hatırlatarak yolunuza devam edin.

Unutmayın ki sabırlı olmak mental bir yetenektir. Bu yeteneğiniz ilk adımlarda zayıf olabilir fakat günler içerisinde artarak çok daha iyi bir hale gelecektir. Sabırsızlık bazı kişiler tarafından övünülen bir kişilik özelliği olarak görülmektedir. Bu durumun tam manası ile yanlış olduğunun altını çizmek gerekmektedir. Kendinizi sabırlı olma konusunda ilerletmeli ve bu yolda eğitmelisiniz.

4. Hayata karşı her daim olumlu bir bakış açısına sahip olun. Hayata karşı olumlu bir duruşunuzun olması sabırlı olmak konusunda size en çok yardımcı olabilecek mental özelliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. unutmayın hayat hızlı bir biçimde hareket etmeniz gereken bir yarış değil, her adımından zevk almanız gereken bir yolculuktur.