Yolda yürürken herkesin dönüp size bakmasını, imzanızı istemelerini ister miydiniz? Her ne kadar şöhret dolu bir yaşam tarzı güzel ve çekici görünse de aslında elde etmesi ve elde tutması o kadar kolay değildir. Eğer yaptınız işi seviyorsanız ve bu yolda azimliyseniz siz de ünlü olabilirsiniz.

Ünlü Olmak için Yetenekleri Geliştirin

1. Neyle ünlü olacağınıza karar verin. Sezen Aksu gibi şarkı söylemek mi istersiniz yoksa Orhan Pamuk gibi bir yazar olmak mı? Belki de sizi asıl çeken şey resimdir. Neye ilginiz olduğuna karar verin çünkü ünlü olmanın ilk adımı neyle ünlü olacağınıza karar vermektir.

Müzik, resim, yazarlık ya da tiyatro gibi güzel sanatlar kendi kendinizi satmanızı gerektirir. Yani yaptığınız şey isminizle beraber anılır ve kişi olarak insanların aklına kazınırsınız. Bu alanlarda ünlü olmaya çalışıyorsanız ve hiç tanımadığınız biri adınızı biliyorsa; doğru yoldasınız demektir.

Her ne kadar ünlü deyince akla müzisyenler ve aktörler gelse de herhangi bir halk figürü de ünlüdür. Bunlara örnek olarak politikacılar, antrenörler, iş adamları hatta hava durumu spikerleri verilebilir.

Doktorlar, avukatlar ve itfaiyeciler de ünlü olabilirler. Kendi kariyerlerinde büyük adımlar atmış ve bu sayede tanınmış olmak ünlü olmanın yollarından biridir.

2. Alanınızda en iyi olmak için çalışın. Ünlü olmak için alanınızda mükemmel hatta en iyi olmanız gerekir. Kendinizi alanınızda geliştirmeye tamamen odaklayın. Amacınıza ulaşana kadar durmadan çalışın. Sadece ünlü olmak için çalışmak yeterli değildir, ünlü olmak başarılı olmanın sonucunda kendiliğinden doğar. Yaptığınız işte en iyi olmak için çalışın ve bir süreliğine ünlü olma hayallerinizi unutun; en iyi olmaya odaklanın. Yeterince iyi olmadan kendinizi sahalara atmayın. Youtube binlerce başarısız, ünlü olma çabasında kaybolmuş müzik videolarıyla dolu. Bu yüzden müziğinizin radyoda dinlediklerinizden daha iyi olduğuna emin olana kadar çalışın.

Gerçekten çok kötü olmak da ünlü olmanın bir başka yoludur. Günümüzde gerçekten çok kötü olup belli bir ironiyle yapılan videolar, şarkılar herkes tarafından bilinir ve bunlar pazarlama ürünü olarak kullanılır. Bu da ünlü olmanın bir başka yoludur.

3. Kişisel koçlarla görüşün. Yapmak istediğiniz şeyi sizden daha iyi yapan birini bulun ve dersler alın. Ondan daha iyi noktaya geldiğinizde ise yine daha iyi birini bularak öğrenmeye devam edin. Mesela eğer oyuncu olmak istiyorsanız en iyi kurslara gidin, izleyebildiğiniz bütün filmleri izleyin ve profesyonellerden tavsiye isteyin.

4. Özgün olun. Özgün olmak ünlü olabilmek için çok önemlidir. Eğer bir aktörseniz eğer sizi diğer aktörlerden ayıracak bir özelliğiniz varsa herkes sizi tanır, bilir. Bu yüzden yaptığınız işte herkesten farklı ve özel olmaya çalışın.

5. Alanınız hakkında edinebileceğiniz kadar bilgi edinin, araştırma yapın. Eğer milyonlar kitabı satılan yazarlardan biri olmak istiyorsanız, hangi tür kitapların sattığını ve insanların neleri okumak istediklerini araştırın. Çok satan ve ödüller alan kitapları okuyun fakat bunları kopyalamayın. Bu kitapların stillerine bakın, inceleyin ve bunlardan yola çıkarak yeni karakterler, olaylar ve yazılmamış figürler hayal edin. Eğer ünlü bir avukat olmak istiyorsanız aslında diğer avukatlardan farklı yapağınız pek bir şey olmayacak. Fakat kendinize özgü konuşma tarzı, kendinizi ve savunduklarınızı pazarlama yöntemi geliştirirseniz kişisel olarak ön planda tutulur ve tercih edilen bir avukat olursunuz.