Sosyal olmak, anlamlı bağlar kurmanızı, kabuğunuzdan çıkmanızı ve daha az yalnız hissetmenize yardımcı olur. İnsanlarla konuşabilmek için sosyal bir kelebek olmanıza gerek yok. Tek ihtiyacınız iyi içgüdüler, kendinize güven ve biraz temel konuşma becerisi. Bir kere insanlarla konuşurken rahat hissettiğinizde, onlarla plan yapmaya çalışabilir ve sosyalleşmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Nasıl sosyal bir insan olunur, sosyal bir insan olmak için neler yapmak gerekir işte bilmeniz gerekenler;

Adım Adım Sosyal Bir İnsan Olmak

1. Tanıdığınız insanlara ulaşın. Sosyalleşmeye değecek kimseyi tanımadığınızı ve çevrenizde sizinle vakit geçirmek isteyecek kimsenin olmadığını düşündüğünüz için sosyalleşmekte sıkıntılar çekebilirsiniz. İşte tam da burada yanılıyorsunuz! Hayatınızda sosyal potansiyele sahip arkadaşınız vardır ancak onlara ulaşmak tamamen sizin tercihinizdir. Matematik dersinde arkanızda oturan kızın, yüzme takımındaki çocuğun ya da komşunuzun en iyi arkadaşınız olabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Tanıdığınız insanlara biraz daha yaklaşın ve sade bir yerde birer kahve içmeyi teklif edin. Böylece yeni arkadaş edinme yoluna girmiş olacaksınız.

Utangaç olmayın. Birilerine baskı yapmadan kahve içmeyi, beraber bir derse ya da ilginç bir filme gitmeyi teklif etmek büyütülecek bir konu değil. Kimseyi baloya çağırmıyor ya da kimseye evlenme teklifi etmiyorsunuz. Yapacağınız sadece size biraz vakit ayırmaları.

Düşünün. Çevrenizde havalı bulduğunuz ve her zaman biraz daha tanımak istediğinizi düşündüğünüz biri var mı? O kişiye yaklaştığınızda başınıza en kötü ne gelebilir?

2. Yeni hobiler ve ilgi alanları edinin. İnsanlarla ilişki kurmanın bir diğer yolu ise yeni bir hobi ya da ilgi alanı edinmektir. Bu okulunuzda, işinizde ya da çevrenizde olabilir. Bir yoga dersi alabilir insanlarla arkadaş olabilirsiniz. Bir voleybol takımına girebilir ve takımınızdaki insanlarla arkadaş olabilirsiniz. Ya da bir sanat dersi alıp, ortak ilgilerinizin olduğu insanlar bulabilirsiniz. Kendinizi ne kadar çok dışarıya açarsanız, ilginizi çekebilecek insanlarla görüşme olasılığınız da o kadar artar.

Hoşunuza giden bir şey için zaman harcarsanız, çevrenizdeki insanlar da sizinle aynı ilgi alanlarını paylaştığı için, onlarla arkadaş olabilirsiniz. Bir hobiye karşı yeni yeni ilgi duymaya başlamışsanız bile, sizinle ortak hisleri olan biriyle tanışabilirsiniz.

Yeni hobiler ve ilgi alanları bulmak ayrıca daha sosyal olmanıza yardımcı olur. Yeni uğraşlar rahat hissettiğiniz konfor bölgenizden çıkıp kendinizi dışarıya açmanıza neden olur. Bu da tam olarak sosyal olmak için ihtiyacınız olan şey.

Sosyalleşmek için Davetkâr Olun

3. Daha fazla davette bulunun. Sosyal olan insanlar her zaman vakit geçirmek için birilerini davet edenlerdir. İnsanlara ulaşmak için büyük bir parti vermenize gerek yok. İnsanlara sizinle takılmalarını sormaktan utanmayın. İnsanlarla vakit geçirmek için nasıl yaklaşacağınzı düşünün. Sadece gülümseyin, davetinizi yapın ve meşgul olmalarının önemli olmadığını belirtin. İşte insanları davet edebileceğiniz bir kaç etkinlik:

Sınıfınızdan birine, aynı çalışma grubunda olmayı teklif edin.

Bir tanıdığınızı beraber çalışmak için bir kafeye davet edin.

Sizine aynı grubu ya da oyuncuyu sevdiğini bildiğiniz biri varsa, onu konsere ya da bir filme davet edin.

Bir iş arkadaşınıza beraber yemeğe çıkmayı teklif edin.

Birkaç kişiyi Orange is the New Black gibi popüler bir dizi izlemeye çağırın ve pizza sipariş edin.

Basketbol, futbol, voleybol gibi bir spor etkinliği düzenleyin.

Bir arkadaşınızdan evinizde ya da bir kafede şiir okuma etkinliği düzenlemeye yardım etmesini isteyin.

4. Gelen davetleri kabul edin. Sosyal olmak konusunda endişeliyseniz, büyük bir ihtimalle gelen davetleri de geri çeviriyor olabilirsiniz. Elbette sizi rahatsız hissettiren insanlarla vakit geçirmemelisiniz, ancak insanlara bir şans verin. Biri sizi, ders çalışmaya, bir partiye çağırıyorsa, içgüdüsel olarak hayır demek yerine, gitmeyi deneyin. Kötü vakit geçiriyorsanız istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kimse sizi kalmaya zorlayamaz. Sadece kendini göstermek başarmanın yarısıdır.

Eğer daveti kabul ettiğinizde ne olacağını bilmediğiniz için gerginseniz, kendinizi daha rahat hissetmek için bir kaç soru sorabilirsiniz. Eğer bir partiye davetliyseniz, tanıdığınız kimsenin orada olup olmayacağını öğrenin. Eğer bir konsere davet edildiyseniz, konser yerinin nasıl bir yer olduğunu sorun. Eğer neyle karşılaşacağınızı bilirseniz, karşınıza çıkan fırsat hakkında daha az endişeli olursunuz.

5. Ev dışında daha çok vakit geçirin. Elbette evden çıkar çıkmak kendinizi bir parti içinde bulmayacaksınız, ancak kendinizi evin içine hapsetmezseniz daha fazla sosyal olma olasılığınız kesinlikle artacak. Sadece dışarıda olmak bile size bir konuşma başlatma ve yeni biriyle tanışma için bir şans verir. Evde ders çalışmak yerine, yanınızda oturan insanla sohbet başlatabileceğiniz bir kafeye gidin. Çay içmek ya da öğle yemeği için dışarı çıkmak, tanıdığınız biriyle karşılaşma ve birkaç dakika beraber oturma şansınızı arttırır. Ne kadar çok dışarıda vakti geçirirseniz, o kadar çok biriyle iletişime geçeceksiniz.

Dışarıda olmak, size başka insanlarla birlikte olma alışkanlığı kazandırır. Ne kadar çok insanların içinde vakit geçirirseniz, o kadar çok insanlarla tanışma alışkanlığı kazanır, küçük sohbetler yapar ve baş ağrıtan sosyal kaygınızı hafifletirsiniz.

Ayrıca evin dışında vakit geçirmek, temiz hava ve gün ışığı almanızı sağlar. Bu da daha az yalnız hissetmenize ve diğer insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur. Eğer tek başına olmaya alıştıysanız, sosyalleşmek zor olabilir.

Etkinliklerde Baş Gösterin

6. İşyerinizde ve okulunuzda daha katılımcı olun. İnsanlarla daha çok iletişim kurmak istiyorsanız, iş yerinde ve okulda daha katılımcı olmak yapabileceğiniz en güzel şeylerden biridir.

Eğer çalışıyorsanız, iş yeri partilerine, gönüllü işlere ya da spor etkinliklerine daha çok katılmaya çalışın. Mutlaka katılabileceğiniz ve etkinliklerin düzenlenmesine yardım edebileceğiniz, sizi daha çok insanla tanıştıracak bir komite vardır.

Eğer okuldaysanız, okul gazetesine, yıllık ve öğrenci konseylerine ya da spor takımlarına katılırsanız, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve daha çok insan tanıyabileceksiniz.

Bütün bunları yapmak size anında bir en iyi arkadaş kazandırmasa da, insanlarla nasıl yakın çalışabileceğinizi, bir takımın parçası olabileceğiniz ve günlük olarak nasıl etkileşim kurabileceğinizi öğreneceksiniz.Öğrenci konseyine katılıyorsanız, başkan olmaya çalışmanıza gerek yok. Küçükten başlayın ve spot ışığının altında olmadan yardımcı olabileceğiniz etkinliklere katılmaya çalışın.

7. İnternet üzerinde kurulan ilişkilerden uzak durmaya çalışın. Tamam, eğer ortak ilgilerinizin olduğu bir toplulukla değerli fikir alışverişlerinde bulunuyorsanız, bu çok güzel. Ancak, vaktinizin çoğunu Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya sitelerinde harcayan insanlardansanız ve burada konuştuğunuz kişilerle gerçek hayatta görüşmüyorsanız, bir sorununuz olabilir. Birinin fotoğrafınızı beğenmesi ya da birinin durumuna yorum yapmak size anlık bir eğlence veriyor olsa da, yüz yüze konuşmanın yerini asla tutmayacaktır.

Aslında, sosyal medya üzerinden sosyalleşmek sizi gerçek ilişkiler kurmanızdan alıkoyar. Sosyal medyayı bir yardımcı olarak kullanmaktan kaçının ve insanlarla daha fazla yüzyüze konuşarak zaman geçirin.

İnsanlarla iletişimde olmak için Facebook kullanabilirisiniz. Ancak Facebook’u insanları yüz yüze görüşmeye davet etmek, etkinliklere çağırmak için kullanın ve genellikle internet dışında insanlarla tanışmaya çalışın. Aksi takdirde, tam anlamıyla sosyal olmayacaksınız, sadece yüzeysel anlamda insanlara kendinizi bağlı hissedeceksiniz.