Saçlarınızın rengini doğal yollardan açmak ve parlaklık kazandırmak, sarışın bir görünüme ulaşmanın oldukça kolay bir yoludur. Aynı zamanda bu işlem, normalde bir kuaföre giderek harcayacağınız yüklü bir miktarda paradan da tasarrufu sağlayacaktır. Eğer doğal yöntemlerden istediğiniz sonucu alamazsanız, boya satın alabilir ve evinizde uygulayabilirsiniz. İşte saçlarınızın sarı gölgeli görünmesi için birkaç ipucu.

Sarışın Olmak için Doğal Boyalar

Güneş Işığı

Yeteri miktarda güneş ışığı alın. Güneş ışığına maruz kalmak saçınızın renginin açılmasına yardımcı olur, özellikle yaz dönemlerinde. Bu durum birçok insanın saçlarının kış aylarında koyulaşmasının sebebi olmaktadır ki özellikle bu dönemlerde insanların salon aktivitelerini tercih etmesinin de sebebi budur. Eğer yüzmeyi veya güneşlenmeyi planlıyorsanız, öncelikle saçlarınızı havuzda iyice ıslatın ve ardından güneşte kurumaya bırakın.

Limon Suyu

 1. Dengeleme için limon suyu kullanın**.** Ne yazık ki bu işlem yalnızca sarı saça sahip olduğunuz durumlarda etkili olacaktır. Eğer esmerseniz, bu işlem sonucunda saçlarınız kızıl-turuncu bir renk alabilir.

 2. Limon suyunu saçlarınıza uygulayın ve ardından saçınızı 30-60 dakika boyunca güneş ışığına maruz bırakın.

 3. Alternatif olarak, 1 limon, 1 yeşil limon ve 1 adet portakalı karıştırarak karışımı saçınıza uygulayın.

 4. Limon suyu doğal yollardan saçınızın açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kurumasına sebep olabilir. Bu yüzden karışımı su ile seyreltin ve işlemin ardından saçınızı mutlaka yıkayıp kremleyin.

 5. Limon suyunu bal ve bira ile de karıştırabilirsiniz**.** Bu karışım saçınızın kuruma ihtimalini ortadan kaldırır. Yapmanız gereken yarım limon ile 3 çay kaşığı bal ve bir miktar birayı karıştırmak ve karışımı saçınızın tamamına uygulamak. İşlemin ardından yaklaşık bir saat boyunca güneş ışığı alan bir bölgede oturun ve ardından saçınızı yıkayarak kremleyin. Ardından dışarıya çıkabilir ve saçınızın doğal yollardan kurumasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kere uyguladığınız takdirde, saçlarınızın rengi açılacak ve oldukça doğal görünecek.

Uyarı:

Eğer saçlarınızda kızıllar varsa, dikkatli olun, bu karışım kızılların çoğalmasına ve hatta turuncuya dönmesine sebep olabilir. Bu sebeple işlem en iyi sonucunu sarışınlar üzerinde gösterir.

Hidrojen Peroksit

 1. Dengeleme için hidrojen peroksit kullanın. Bu yöntem de esmerler için çokça önerilmemektedir. Bunun sebebi ise esmer olan kişilerde saça turuncu renk verebilme ihtimalidir. Eğer zaten sarı saça sahipseniz, ve biraz daha rengini açmak istiyorsanız, peroksit oldukça iyi bir çözüm olacaktır.

 2. Koyu renkli bir sprey şişesine hidrojen peroksit doldurun ve açılmasını istediğiniz bölgelere uygulayın. Alternatif olarak bir pamuk yumağını hidrojen peroksitle hafifçe ıslatın ve aydınlatma kazandırmak için saçınıza uygulayın. Çoğu insan hidrojen peroksiti saçlarında yaklaşık 40 dakika boyunca bekletirler ancak siz bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Belirlenen sürenin ardından, saçlarınzı soğuk suyla yıkayın ve saçlarınızı kremleyin.

Çin Tarçını

 1. Altın sarısı görünüm için doğal bitkilerden yapılan boyayı deneyin. Çin tarçınını aktarlardan veya marketlerden paketlenmiş halde satın almanız mümkün.

 2. Bununla beraber satın aldığınız çin tarçınını saç boyanıza da karıştırabilirsiniz.

 3. Bir macun elde edebilmek için çin tarçını ile papatyayı karıştırın.

 4. Farklı sonuçlar için değişik bitkiler de ekleyebilirsiniz.

 5. Kestane rengi veya kızıl bir görünüm için tarçın da ekleyebilirsiniz.

 6. Hangi kombinasyonu denerseniz deneyin, boyama işleminden önce mutlaka saçınızın küçük bir bölümünde test edin.

Sirke

 1. Saçınızı beyaz sirke ile ıslatın.

 2. Güneş ışığında 30 ila 60 dakika boyunca kurumaya bırakın.

 3. Saçlarınızı kremleyin ve durulama işlemini ılık suyla yapın.

 4. İşlemi sıklıkla tekrarlayın.

6’lı Karışım

 1. Karışımı hazırlayın. Eğer esmerseniz ve sarışın bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, mutlaka bu karışımı değerlendirin.

 2. Papatya, limon suyu, bir miktar hidrojen peroksit, ravent, kadife çiçeği ve burunca otunu iyice karıştırın.

 3. Karışımı su ile seyreltin ve gece boyunca dinlendirin.

 4. Karışımı saçınıza uygulayın ve güneş ışığı alan bir yerde oturun. Bu işlem sarışınlar için de uygulanabilirdir, eğer siz de açık sarı saçlarınıza uygun bir yöntem bulmakta zorlanıyorsanız, raventin etkilerinden korkmadan karışımı uygulayabilirsiniz. Yapılan testlerin ardından karışımın turuncu veya gri-sarı saçlara yol açmadığını söyleyebiliriz.

Kirli Sarı

 1. Bu rengi elde edebilmek için eski yöntemlerden yararlanın.

 2. ½ bardak limon suyu ile ½ bardak şampuan ve ½ bardak suyu bir kapta karıştırın.

 3. Karışımı bir şişenin içine doldurun.

 4. Günde bir kere spreyi saçınıza homojen olarak uygulayın.

İpucu

Saçınızı hafifçe ıslatmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi hazırladığınız solüsyon tükenene kadar her gün uygulayın. Zamanla saçınızın renginde açılmayı ve parlaklığı gözle göreceksiniz.