Mezuniyet kıyafeti kadar mezuniyet ayakkabısının seçimi de son derece önemlidir. Mezuniyet elbisenizin bütünlüğünü tamamlayacak ayakkabınız ile hayal ettiğiniz şık ve tarz görünümü yakalayacaksınız. Mezuniyet ayakkabıları seçerken yüksekliğinden, tarzına, rahatlığından, rengine tüm ipuçlarını sizin için derledik,

Mezuniyet Ayakkabısının Seçimi

1. Prensesler için yüksek topuklu mezuniyet ayakkabısı, şaka değil kiminiz kesinlikle bir prenses gibi hissetmek istiyorsunuz ve muhtemelen de mezuniyet balosu için tam da böyle bir elbiseye sahipsiniz. Bu ayakkabıya sahip olmak için yapmanız gereken ilk iş saten kumaşla bezenmiş ayakkabılar seçmektir. Siyah, gümüş, pembe, mor, cam göbeği gibi renkler saten kumaşla kendini gösterir.

2. Rahatına düşkün olanlar için kısa topuklu mezuniyet ayakkabısı, kısa topuklu ayakkabılar ile hem klasik görünürsünüz hem de kolaylıkla yürürsünüz. Kısa topuklu ayakkabılar için deri ve süet doğru materyallerdir. Siyah, ten rengi, mavi, mor ve kırmızı gibi canlı renkler kısa topuklu ayakkabı tercih edecekseniz avantajlı renk seçenekleridir. Ayrıca ayak numarası 40 ve üzeri olan kadınlar için kısa topuklu ayakkabı seçimi ayaklarının olduğundan daha küçük olmasını sağlayacaktır.

3. İdeal mezuniyet ayakkabısı, her zaman giyebileceğiniz, lüksten uzak, uygun fiyata satın alabileceğiniz ayakkabılardır. Evinizde var olan bir ayakkabıyı mezuniyet balonuzda da giyebilirsiniz. Önden platformlu burnu açık rugan ayakkabılar uzun mezuniyet elbiseleri ile kolaylıkla kombinlenebilir.

4. Dolgu topuk mezuniyet ayakkabıları, uzun mezuniyet elbisesi için zeki kızların tercihlerindendir. Yerlere kadar uzanan hatta kuyruklu bir elbiseniz varsa ayakkabınızın topuğunu, şeklini, yüksekliğini kimse bilmez ve yapmanız gereken rahatlıkla hareket edebilmek için dolgu topuk ayakkabı giymektir. Dolgu topuklu mezuniyet ayakkabısı seçecekseniz, ön tarafı detaylı ya da motifli bir model seçerek ilgiyi dağıtabilirsiniz. Kurdele detayı mezuniyet balosu için idealdir.

5. Orta yükseklikte klasik mezuniyet ayakkabıları, orta yükseklik yaklaşık olarak 3cm kadardır ve mezuniyet balonuzda kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız yapmanız gereken bu yükseklikte bir ayakkabı seçmek ve anın tadını çıkarmaktır. Özellikle kısa mezuniyet elbiseleri ile orta yükseklikte topuklu ayakkabıları kombinleyecekseniz renkli ve göz alıcı bir tonu seçmenizde fayda var. Rahatlıkla dansı birleştirin.

6. Kraliçeler için mezuniyet ayakkabısı, basit ancak göz alıcı, dişi olduğu kadar da konforlu bir mezuniyet ayakkabısına mı sahip olmak istiyorsunuz? Mezuniyet balosunda elbisenizden çok ayakkabınız mı konuşulsun istiyorsunuz? O halde yapmanız gereken topuk kısmı dekolteli ve bant detaylı burnu elbette açık iki ya da daha fazla renk detayı barındıran bir ayakkabı tercih etmektir. Ayakkabı tercihinizi abartılı tuttuğunuzda elbisenizi düz tutmanız gerekiyor demiyoruz zira balonun kraliçesi sizsiniz!

7. Parlak mezuniyet ayakkabıları, simli, rugan, taşlı ayakkabılar mezuniyet balolarında sık sık rastlanan ayakkabılardandır. Daha önce ayakkabı giymemiş gibi ayakkabınız bağırsın sizinle konuşsun istersiniz, haklısınız! Mint yeşili, pembe, beyaz, metalik renkli ayakkabılar ile sivri burun ayakkabıları eşleştirin. Seçiminiz dekolteli bir ayakkabı da olabilecekken kapalı ve keskin hatlara sahip ayakkabılarla bu şatafatı güçlendirebilirsiniz.

8. Alçak topuk mezuniyet ayakkabıları, mezuniyet ayakkabınız topuk ve yüksekli bakımından sizi yormasın ancak ışıl ışıl da parlasın istiyorsanız, yapmanız gereken detaylı ayakkabılara yönelmektir. Mezuniyet balosu boyunca ayağınızda hissetmeyeceğiniz ve canınızı yakmayacak cinsteki bu topuklu ayakkabılar ile ışıltıyı detaylara verin. 2-2.5 cm yüksekliğinde topuklar ile bronz renkleri eşleştirirseniz doğru tercih yapmış olursunuz.

9. Seksi mezuniyet ayakkabısı, mezuniyet balosunda yüksek topuklular ile göklere çıkmak istiyorsanız ve seksi görünmek istiyorsanız sizin için doğru seçim! Önden platformlu ve yükseliği 5cm ve üzeri ayakkabıları tercih etmeli ışıltınıza ışıltı katmalısınız.

10. Bantlı mezuniyet ayakkabıları, özellikle altın, gümüş, bronz renkler de seçeceğiniz bantlı ve yüksek topuklu ayakkabılar ile mezuniyete damganızı vurabilirsiniz. Bantlı mezuniyet ayakkabısı tercih etmek isteyen kişiler mini mezuniyet elbiseleri ile kombin yapmalıdırlar. Uzun mezuniyet elbiseleri için bantlı ayakkabılar yalnızca önden burun kısmının gözükmesinden dolayı sizi biraz daha kapayabilir ancak kısa mezuniyet elbiseleri için bu ayakkabılar doğru seçimdir.