Türkiye’de birçok kadın menopoz dönemini 35-40 yaşları arasında geçirmeyi beklemektedir. Hayat tarzımızın değişmesi ve tıbbın ilerlemesi ile beraber menopoz kaçınılmaz bir döngü olmaktan çıkıp östrojen olarak adlandırılan kadınlık hormonu eksikliği olarak nitelendirilmeye başlanmaktadır. Tedavi edilebilen bir süreç olarak görülen menopoz tıbbın etkisi ile tam manası ile ortadan kaldırılmasa bile en azından rahat bir biçimde geçmesi sağlanabilmektedir. Menopoz hakkında halk arasında birçok yanlış bilinen ve bilinmeye devam eden olgu görülmektedir. Modern kültürün de etkisi ile kişiler bu süreci olabildiğine geç yaşamayı arzu etmektedir. Fakat artık bu durum kabullenilmeli ve menopoz hayatın ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Menopoz dönemi nasıl daha rahat geçirilir, menopozun stresli ve fiziksel etkilerinden nasıl en az etkilenme ile atlatılınır, işte bilmeniz gerekenler;

Metot 1: Menopoza Karşı Olumlu Bir Tavır Geliştirin

Seçim yapın. Menopoz dönemini iki biçimde algılayabilirsiniz. İlki bu dönemi reddederek ve sinirli bir biçimde karşılamaktır. Diğeri ise kişinin bu dönemi hayatın olmazsa olmaz noktalarından bir tanesi olarak görmek ve memnuniyet içerisinde kabullenmektir.

Bu dönemi ne kadar sinirli bir biçimde karşılarsanız menopozun hayatınıza getirdiği olumsuzlukların da derecesinin yüksek olacağını bilmeniz gerekmektedir.

Kendi kendinize **‘Bu değişim sürecini kabul ediyorum’ **deyin.

Unutmayın ki menopoz döneminde dahi olsanız siz hala bir kadınsınız. Gençliğe düşkün ve değer veren bir toplum içerisinde yaşıyorsanız doğurganlığınızın elinizden alındığına dair bir tuzağın içerisine düşebilirsiniz. Bu tuzağa düşmemelisiniz. Kadınlığınızı yavaş yavaş kaybettiğinizi düşünen kişilerin tam manası ile yanıldığını kendinize hatırlatmalısınız. Unutmayın ki siz hala bir kadınsınız hatta kendinizi şu şekilde ikna edebilirsiniz menopoz zaten sadece kadınların deneyimleyebileceği bir süreçtir.

Bu değişimi diğer kadınlar ile bir araya gelebileceğiniz bir iletişim aracı olarak görebilirsiniz.

Diğer kadınlar ile konuşarak kendi aranızda bir bağ oluşturabilirsiniz bu bağ ile beraber kadınlığınız hakkında çok daha bilgili ve donanımlı aynı zamanda arkadaş çevresi de daha geniş olan bir kadın haline gelebilirsiniz.

Hayattaki görevinizi ve yerinizi yeniden belirleyin. Birçok kadın için menopoz dönemi hayatta ilgi duydukları sevdikleri ilgilendikleri şeyleri yeniden gözden geçirme zamanıdır. Buna ek olarak hayattaki yerinizi ve görevinizi bu süreç içerisinde sağlam kafa ile yeniden belirleme fırsatı elde edebilirsiniz.

Her daim yapmak istediğiniz bir şey var mı?

Sizi negatif yönde etkileyen ilişkileri bitirme veya değiştirme zamanı artık gelmedi mi?

Bu dönem artık sizin her konuda öncelik olarak ortaya kendinizi koymanız gereken zaman değil mi?

Stresten arınma tekniklerini uygulamaya çalışın. Menopoz dönemi sırasında çok stresli hissediyorsanız bu hislerinizin sorumlusu sürekli olarak seviyeleri değişen hormonlarınız olabilir. Stres seviyenizi aşağıya çekecek haplar kullanmaktansa farklı yöntemler vasıtası ile daha iyi hissetmek için adımlar atın.

İş yükünüzü daha farklı bir biçimde ayarlayabilir misiniz?

Spor, yoga veya bir meditasyon kursuna kayıt olabilir misiniz?

Ateş basması periyodunun yaklaştığını hissettiğiniz anlarda derin derin nefes alıp vermeyi denemelisiniz.

Fiziksel sağlığınızın daha iyi olmasını sağlayın. Fiziksel sağlığınızın iyi olması ruh durumunuzu da olumlu yönde etkileyecek ve bu geçiş dönemini çok daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Ruh durumunuzun daha iyiye gitmesini istiyorsanız; işlenmemiş gıdalar sebze, meyve, balık, şekersiz yiyecekler ve baklagiller gibi besin öğelerine göz atmalı ve bu besinleri öğünlerinize hoş bir biçimde eklemelisiniz.

Su içmeye özen gösterin. Hormon seviyenizde meydana gelen değişiklikler hücrelerinizin su seviyelerini ve nemlilik oranlarını da etkileyecektir.

Bunlara ek olarak egzersiz yapmayı da ihmal etmemeniz gerekmektedir. Düşk seviyeli bir egzersiz planı kişilerin sıcak basma problemini de alt etmelerine yardımcı olabilir.

Metot 2: Menopoz ile Gelen Değişimi Kucaklayın

Kabullenin. Menopoz gibi dönemlerde en önemli olan nokta değişimden muzdarip olmak yerine onu geriye itmeye çalışmak yerine kabullenmek olacaktır. Bu değişim dönemini daha iyi bir biçimde atlatabilmek için kendinize zaman vermeli ve değişimi kucaklamalısınız.

Değişimleri kabullenmekte zorluk çekiyorsanız, aynanın karşısına geçin ve ‘yeni bedenimi seviyorum’ demeye başlayın.

Menopoz ile beraber gelen vizyon berraklığından memnuniyet duyun. Menopoz dönemini olumsuz bir biçimde nitelendirmek yerine tam bir yeniden doğuş fırsatı olarak düşünmelisiniz. Hem odak noktanızı hem de ilgi alanlarınızı bu süreç içerisinde yeniden tasarlayabilir ve adeta yeni biri olma yolunda adım adım ilerleyebilirsiniz. Daha olumlu bir gelecek için kendi önceliklerinizi bütün kişilerin önüne koyun. Başkalarının iyiliği için kendi iç huzurunuzdan asla taviz vermeyin.

Geçmişi geçmişte bırakın. Her geçen gün hayatınızın diğer günlerini geride bırakıyorsunuz. Önemli olan nokta sizin değişiklikleri kabullenmeniz ve geçmişiniz ile barışmanız. Zaten yetişkin bir birey olarak çıktığınız bu kadınlık yoluna farklı ve daha güçlü bir kadın olarak devam etme fırsatını menopoz ile beraber yakalayabilirsiniz.

Parti verin,

Geziye çıkın,

Her daim istediğiniz bir aktiviteyi gerçekleştirin.

Nerede bıraktıysanız oradan tutun ve hayata yeniden başlayın. Kendi geleceğiniz için daha fazla plan yapmaya başlamalısınız. Yaptığınız planları ve kurduğunuz hayalleri bu süreç içerisinde gerçeğe çevirme imkanını elde edebilirsiniz. Kariyerinizde yeni bir sayfa açın, en çok istediğiniz eşyayı satın alın veya en sevdiğiniz grubun konserine gidin.

Arkadaşlarınız ile bağlarınızı güçlendirin ve onlardan destek alın. Arkadaşlarınız arasından sizin gibi bu dönemi deneyimleyen ve beklentileri aynı olan kişileri bulun. Stres seviyenizi düşürmek ve kendinize daha sağlıklı bir yol çizmek için arkadaşlarınız ile zaman geçirmek çok önemli bir faktördür.

Başınızdan geçen olayları paylaşın,

Birbirinizi destekleyin,

Beraber gülün.