Menopoz yumurtalıklarınızın artık hormon üretmemeye başladığı bir dönem olarak değerlendirmeye alınabilir. Hormon seviyenizde meydana gelen düşüş hiç kuşkusuz ki hayatınızı ve yaşam standartlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Fakat bu yazı içerisinde bulunan birkaç rahatlama tekniği ve birkaç tıbbi yardım sayesinde her kadın menopoz dönemini çok daha rahat bir biçimde geçirme şansını elde edebilir.

Doğal Çözüm Yollarına Başvurmak

1. Beslenme alışkanlığınızı değiştirin ve içerisinde soya bulunan bir beslenme alışkanlığını kazanmaya çalışın. Soya içerisinde fitoöstrojen denilen bir madde bulundurmaktadır. Bu madde doğal östrojen etkisini vücuda sağlamak konusunda büyük bir başarı göstermektedir. Soyayı doğal olarak edinebileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise her markette bulunabilen soya sütü, soya fındığı ve tofudur.

Bazı ürünlerin içerisinde soya bulundurması münasebeti ile menopozu geciktirdiği hatta ortadan kaldırdığı söylenmektedir. Hatta içerisinde soya ürünü bulunmayan maddelerin bile etiketlerinde neredeyse %50 oranında soya içerdiğinin altı çizilmektedir. Buradan da anlaşıldığı kadarı ile marketlerde bulunan ürünler her daim güvenilir olmamaktadır.

**2. İçerisinde fitoöstrojen bulunan bitki çaylarını içmeyi deneyin. **Birçok bitki çayının içerisinde fitoöstrojen bulunmaktadır. Karayılan otu ve kediotu kökü bu bitkilerin sadece ikisi olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu maddeleri çay olarak tüketmeyi sevmeyen kişiler bitkisel tabletler olarak da tüketebilir. Doğal çayları kullanırken çok dikkatli ve özenli kullanmalısınız.

Bu çaylar büyük çoğunlukla kadınların menopoz süreçleri içerisinde en çok yakındıkları konulardan biri olan ateş basmasının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Kullandığınız ürün hakkında mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu ürünlerin güvenilirliğinin kesin olmadığını ortaya koymak gerekmektedir.

Buna ek olarak unutmayın ki bitkisel bazı ürünler kullanılan ilaçlar ile etkileşime geçerek kötü sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

3. Hayatınızda bazı değişiklikler yapın. Geçiş döneminizin daha hoş ve sorunsuz bir biçimde atlatılmasını istiyorsanız mutlaka hayatınızda değişiklikler yapma sorumluluğunuzu üstlenmeniz gerekmektedir.

Sigarayı bırakın. Sigara kullanan bir bireyseniz bu süreç içerisinde zararlı alışkanlığınızı bir kenara koymayı öğrenmeniz gerekmektedir. Sigaranın ateş basmalarınızı artıracağını, kemiklerinizi zayıf bir hale getireceğini, idrar yollarınızı enfeksiyona daha meyilli hale getireceğini bilmelisiniz. Bu süreç içerisinde idrar yollarınız zaten yeterince hassas bir yapıya sahip olacaktır.

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinin. Alkolü ve kafeini beslenme alışkanlıklarınızın arasından çıkarmaya özen gösterin, vücudunuzun ihtiyaç duyacağı besinlere yönelmeniz gerektiğini unutmayın. Menopoz döneminde kadınların metabolizmasının yavaşlamasından dolayı kilo almaya daha yatkın olduklarını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Beslenme listenizin içerisine soya ürünleri de katarak hem kilo alımını engelleyip hem de gerekli besinleri alabilirsiniz.

Kilo kontrolünüzü daha etkin bir biçimde sağlamak istiyorsanız egzersizi hayatınızın olmazsa olmaz bir parçası haline getirmelisiniz. Bu şekilde hem daha verimli bir uyku uyursunuz hem de kemikleriniz daha sağlıklı bir hal alır. Ruh hali değişimleriniz de en aza inmiş olur.

Hem stres karşıtı hem de rahatlatıcı aktiviteler ile beraber menopozun size getireceği olumsuzluklardan da tam olarak kurtulmanızı sağlayabilirsiniz.

4. Bitkisel bir içeriğe sahip olduğunu iddia eden ürünlerin içerikleri hakkında detaylı bir biçimde bilgi sahibi olun. Doktorunuz size menopoz döneminizi daha kolay geçirmek için ilaçlar yazacaktır. Bu ilaçları satın alırken eczacınızın size farklı içerikte doğal olarak nitelenen maddeler satmasına izin vermeyin. Bitkisel bazlı olarak hormonlarınızın yeniden yerine koyacağını iddia eden tedavilerin iyi bir biçimde araştırılması gerektiğini unutmamak lazım. Unutmayın ki bu tip tedavilerin bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır.

Birçok reklamda ilaç kullanmaktansa bu tür bitkisel bazlı ürünler kullanmanın daha sağlıklı olduğu vurgulanmaktadır. Hatta bunama (demans), kilo verme ve menopoz konularında reklamlar yapan ve tedavinin gerçekten başarılı olacağına bireyleri inandıran markalar da görülmektedir. Bu reklamlara ve tedavi yöntemlerine itimat etmemek gerekmektedir.

Hatta bazı reklamlarda tükürük testi yapılarak tam olarak size özel bir tedavi planı hazırlanacağı bile iddia edilmektedir. Unutmayın ki tükürük örneği ile hormon seviyesini öğrenmek bir hayli zordur. Hatta bir gün önce alınan tükürün örneği ile bir gün sonra alınan tükürük örneğinden aynı hormon sonuçlarının çıkmaması bile mümkündür. Hatırlayın, bu tür noktalar gerçekten çok uzak reklamdan başka bir şey değildir.

5. Hangi ilaca karşı alerjiniz olduğunu ortaya koyan ve belirleyen formlar doldurmayı ihmal etmemelisiniz. Menopoz döneminde alınan hormon terapilerine tepki veren bir vücut yapısına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuza ilacı yazmadan önce nelere alerjiniz olduğunu belirtmeniz sizin açınızdan çok daha iyi olacaktır. Bu sayede size yazılan ilaçlar hiçbir biçimde olumsuz etki içermemiş olur.