Saçlarımıza şekil verip havalı şekilde gezmeye bayılıyoruz ancak saç şekillendiriciler arasından maşayı saçta uzun müddet tutulduğunda saçlara zarar verdiği de bir gerçek. Saç maşası kullanırken dalgınlıkla ya da çok sık saç maşası kullanmaktan kaynaklı saçlar yanıyor ve doğal saçınızın yerine sert ve kırışık saç dokusu oluşuyor. Özellikle gün aşırı saç maşası kullanıyor olmak saçlarınızı yüzde yüz yıpratıyor ve yanmasına sebep oluyor. Peki maşadan yanan saçlar nasıl düzelir, maşadan yanan saçların eski haline gelmesi için neler yapılması gerekir ve ne kadar süre içerisinde maşadan yanmış saçlar onarılır işte size tüyolar,

Maşadan Yanmış Saçları Düzeltme

1 Saçlarınızı yıpratmamaya çalışın. Bir süre saçlarınıza maşa uygulamayın, kurutma makinesi ve fön gibi sıcaklık etkisiyle saçlarınızın daha çok kurumasını ve yıpranmanın artmasına engel olun. Yanmış saçlarınızın için ilk yapmanız gereken daha fazla ısı ile iyice kötüleşmesinin önüne geçmek olacaktır. Saçlarınızı mümkün olduğunda doğal yöntemler ile kurutmaya ve şekillendirmeye çalışın. Duştan sonra kendi kendisine kurumasını bekleyebilirsiniz ya da havluyla başınızı bağlayarak kuruma süresini hızlandırabilirsiniz.

2. Maşadan yanmış saçları boyamayın. Saç maşalarının yüksek ısı etkisiyle saçlarınız kolayca şekil alır ve yanmasına sebep olan da bu yüksek ısıdır. Saç boyaları da saçınızda yüksek ısı ve kimyasal değişime sebebiyet vereceğinden eğer saçlarınız yanmışsa bir müddet boyamamaya önem verin. Özellikle saç uçlarının yanmış görünümü sizi rahatsız ediyor olabilir ancak boyatmak kesinlikle bir çözüm değil.

3. Yeni görünümler; kısa saç modellerini deneyin. Saç uçlarınız maşadan dolayı epeyce yanmış ve sizin sabretmek ve bakım gösterecek vaktiniz yoksa saçlarınızı kısa saç kesim modellerinden birini tercih ederek kestirebilirsiniz. Katlı ve kısa kesimli saçlar ile hem kendinize yeni bir görünüm kazandırırsınız hem de yanmış saç uçlarından kökünden kurtulabilirsiniz.

4. Yanmış saçları nemlendirin. Saçlarınızın zayıf ve güçsüz bu durumunda yapmanız gereken güçlü bakım maskelerine başvurmaktır. Özellikle saç şekillendiriciler ile yüksek ısıda yanan saçlar için yapmanız gereken zeytin yağı maskesini uygulamaktır.

  • Uzun saçlılar için yarım kase kadar zeytin yağını, kısa saçlılar için yarım kasenin yarısı kadar zeytin yağını tavaya koyun ve ısıtın. Zeytinyağı maskesini yanmış saç uçlarınıza süreceğiniz yağın ısıtma esnasında kızgın yağa dönmemesine gayret edin. Yaklaşık 1 dakika zeytinyağının ısınması için yeterli bir süredir.
  • Isıttığınız zeytin yağını 5 dakika kadar bekletin.Elinizin değebileceği sıcaklığa gelmesi için zeytinyağını başka bir kaba alarak bekletin ki elleriniz yanmasın.
  • Zeytin yağını saç uçlarından başlayarak saç diplerine kadar yumuşak hareketler ile uygulayın ve saçınıza iyice yedirin. Yanan ve kuruyan saçların en çok ihtiyacı olan bu yağ maskesi ile beslenmesi kolaylaşacaktır.
  • 30 dakika boyunca zeytin yağını saçınızda bekletin ve daha sonra şampuanla her zamanki saç yıkama rutininizi uygulayın.

5. Beslenmenize dikkat edin. Saçlarınızın onarılması ve eski sağlıklı haline dönmesi için bol bol B12 ve folik asit içeren besinler tüketebilirsiniz. Saçınızı yakmanız her ne kadar dış faktörlere bağlı olsa da güçlü bir beslenme ve biyolojik bir destekle saçlarınızın onarım süresi kısalacaktır. Maşadan yanmış saçlarınız için gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza almaya gayret gösterin. Saçların onarımında beslenme de son derece önemli bir rol oynar.

S