Profesyonel bir portfolyo hazırlamak zaman ve sabır gerektirir. Doğru noktaları öne çıkarmak oldukça hassasken, portfolyanızın sizi yansıtması da apayrı önemlidir. Portfolyonuz sizin kendinize özgü tarzınızı ve tutkunuzu yansıtmalıdır. Sahip olduğunuz ve uzmanlaştığınız yetenekleriniz kadar, teknik özelliklerinizi de göstermelidir. Ayrıca, portfolyonuzda değişik makyaj türlerinde de başarılı olduğunuzu göstermelisiniz ki sizinle çalışacak insanlar farklı işler için de size başvursun. Size özgü bir vizyona sahip olmanız ne kadar önemliyse onu profesyonel yollarla pazarlayabilmeniz de o denli önemlidir.

Makyözler İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Bu adımları takip ederek doğru portfolyoya ulaşabilirsiniz.

Portfolyonuzu profesyonel bir biçimde sunun. İlk olarak çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz bir portfolyo alın, bu tarz ürünler satan bir mağazadan veya internetten bulabilirsiniz.

Önünde isminiz bulunan standart siyah bir portfolyo oldukça iyi bir tercihtir.

  1. İlk fotoğrafla müşterilerinizin ilgisini çekin.

Yapmaktan en çok zevk aldığınız makyaj stili ve en iyi işinizi ilk fotoğrafınız yapmanız doğru bir seçim olacaktır. Bu seçim, tüm portfolyonuzun aynı şekilde başarılı olduğu düşüncesini yaratacaktır. Ek olarak, ilk fotoğrafınız sizi diğer makyözlerden ayıracak bir fotoğraf olmalıdır ki müşterileriniz daha fazlasını görmek istesin.

Tanınan insanlarla çalışıyorsanız, çalışmalarınızı onlar üzerinde göstermek şöhretinizi artırır.

  1. Dergi veya katalogda yayınlanmış bir çalışmanızı seçecekseniz, en tanınmış ve beğenilmiş olanı seçin.

  2. Bir reklam, film ya da televizyon programında yer almış bir çalışmanızı kullanacaksanız, makyajınızı gösteren en güzel ve dikkat çekici görüntüyü yakalamaya çalışın.

  3. Çalışmalarını kendiniz fotoğraflıyorsanız sadece makyaja değil fotoğrafın arka planına da odaklanmayı ve onu da en iyi şekilde ayarlamayı unutmayın. Örneğin, makyajını yaptığınız modelin, makyaja odaklanarak çekilmiş sandalyedeki bir fotoğrafı yerine güzel manzarası olan bir dış mekânda çekilmiş bir fotoğrafı müşterilerinizin ilgisini oldukça artıracaktır.

  4. Art arda gelecek fotoğrafları uyumlu bir geçiş sağlayacak şekilde sıralayın ve her geçişte müşterileriniz değişik tarzlardaki yeteneklerinizi keşfetsin.

İlk olarak günlük ve doğal makyajlarla başlayın, dumanlı renklerle devam edin ve sonra da enerjik tonlara geçin. Giderek daha yoğun tonlara yer verin ve portfolyonuzu en artistik çalışmalarınızla sonlandırın.

  1. Portfolyonuzu teknik detaylardan yola çıkarak da oluşturabilirsiniz. Daha kolay stillerle başlayıp yeteneklerinizi sergilediğiniz, modelinizin göz, dudak ve yanak detaylarının öne çıktığı ayrıntılı çalışmalarınızla devam edebilirsiniz.

Renk sıralamasına dayanan bir portfolyo da oluşturabilirsiniz. Örneğin, kahverenginin tüm tonlarından oluşan çalışmalara sahipsiniz ve bunları sergilemek istiyorsunuz. Renk geçişlerini dikkate alarak çalışmalarınızı sergileyebilirsiniz fakat kombinlerinizin eşsiz bir görüntü oluşturduğundan emin olun.

Bölümleriniz dudak, gözler, yanak vs. gibi tek bir kısma odaklanmış olabilir. Örneğin dudak bölümünde biçimli bir dudak çizgisi oluşturabildiğinizi gösterin ardından yaratıcı ve yenilikçi dudak renklerinizi gösterin.

Makyajla küçük farklılıklar yarattığınız çalışmalara sahipseniz, tüm çalışmalarınızı bir arada gösterin böylece küçük dokunuşlarla yeni görüntüler oluşturabildiğiniz gösterebilirsiniz.

  1. Siyah beyaz çalışmalara sahipseniz onları mutlaka sergileyin. Bunlar, renksiz konseptlerde dahi yetenekli olduğunuzun göstergesidir. Siyah beyaz fotoğraflar için makyaj yapmak çeşitli teknikler hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir, portfolyonuzdaki bu kareler de gerekli bilgilere sahip olduğunuzu gösterir.

Kadınların vazgeçilmezi olan klasik makyaj türlerini yapabildiğinizi ve bunları modern tarzlarla sentezleyebildiğinizi gösterin.

Klasik tarzlar ( örn. siyah eye liner) tüm dönemlerde sevilmiştir.

  1. Müşterilerinizin modelleri üzerinde genellikle yapılanları tekrarlamaktansa size özgü değişikliklerle süslenmiş tarzları sergileyin. Örneğin, genellikle genç, masum, sevimli ve doğal halleriyle fotoğraflanmış bir modele sahipseniz, bu modelin gösterişli hatta sert fotoğraflarını kullanın. Bu müşterilerinizi şaşırtır ama aynı zamanda sizin yaratıcılığınızı gösterir.