Korse satın almak kulağa kolay gelebilir, ancak birçok insanın fark etmediği ve dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle korseyi ne amaçla istediğinize karar vermelisiniz. Zira bir amaç için yapılmış korse başka bir amaç için yapılandan oldukça farklıdır, bu da fiyatlarının büyük değişkenlik göstermesine sebep olur.

Korse Nasıl Satın Alınır?

1. Korsenizdeki çubukların türüne karar verin.

Plastik çubuklular, modern korseler içinde en ucuzu ve en kolay bulunanıdır. Eğer güzel bir kıyafetin içine giymeyi ya da yatak odanızda etkileyici görünmeyi amaçlıyorsanız, bu türü tercih edin. Diğerlerine göre daha ucuzdur ve çok fazla seçeneğiniz vardır. Plastik çubukluları göğüs egzersizleri için tercih etmeyin ve kullanırken çok sıkı bağlamayın, yoksa plastiğin bükülmesine ve size saplanmasına sebep olursunuz. Eğer göğüsleriniz büyükse ve büstiyerli bir korse tercih ediyorsanız plastik çubuklu olanlardan kaçının. Yoksa rahatsız hissedersiniz ve korse göğüslerinizi yeterince desteklemez.

Çelik çubuklular kendi aralarında ikiye ayrılır: spiral çelik ve düz çelik. Spiral çelikli, düz olana göre daha esnektir. Genelde iki tür de korse içinde birlikte kullanılır. Bu tip çubuklar, plastik olana göre daha çok destekler ve içinde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Çelik çubuklu korseler diğerlerine göre çok daha pahalıdır, ancak korsenizi düzenli ya da uzun bir zaman dilimi boyunca giymeyi planlıyorsanız bu türü tercih edin. Verdiğiniz fazladan paraya değecektir. Daha rahat olmasının haricinde çok daha uzun süre kullanabilirsiniz ve çelik çubuklular şekil kaybetmemeye daha yatkındır. Eğer korsenin genel yapısı da uygunsa, çelik çubuklu korseleri göğüs egzersizlerinde kullanabilirsiniz.

Normalde, bu tür egzersizler için çift çubuklu korseler (çubuklar çelik olmalı) kullanılır. Bu korseler, diğerlerinin iki katı sayıda çubukludur. Yani, sizi daha çok destekler ve daha çok sıkılabilir. Eğer vücut şeklinizde büyük değişimler yaratmak istiyorsanız, çift çubuklularla en iyi sonucu alabilirsiniz.

2. Korsenizi büstiyerli yoksa büstiyersiz mi istediğinize karar verin. Büstiyerli korse göğüslerinizi de içine alır, büstiyersiz ise göğsün hemen altında biter. Büstiyersiz korseleri almak büstiyerliye göre çok daha kolaydır; çünkü bu türde göğüs ölçüsüne ihtiyacınız olmaz, yalnızca bel ölçüsüne ihtiyaç duyarsınız. Eğer kıyafetinizin içine giymeyi planlıyorsanız, büstiyersiz korseler büstiyerliye göre daha az belirgindir.

3. Nereden korse alabileceğinizi araştırın. Eğer plastik çubuklu korse almaya karar verdiyseniz, satın alabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Çoğunlukla normal üstlerle aynı kategoride satılırlar ama yine de bazen iç çamaşırı kategorisinde aramanız gerekebilir. Çelik çubuklu korseleri ise bulması daha zordur, muhtemelen edinebileceğiniz tek yol çevrimiçi alışveriştir. Eğer göğüs egzersizi için istiyorsanız, en iyi seçenek korseyi kendi ölçülerinize göre özel yaptırmaktır.