Kahve içmek birçoğumuzun vazgeçemediği bir alışkanlık. Güne sıcacık, güzel bir kahvenin kokusuyla uyanmaktan hangimiz hoşlanmaz? Kahvenin damak zevkimize göre şekillenen birçok çeşidi bulunmakta. Kimimiz sert kahveyi tercih ederken, kimimiz yumuşak içimli kahvelere bayılıyoruz. Mis gibi kahve kokusu burnunuzda tütmeye başladıysa, kendinize güzel bir kahve alın ve kahve tanrılarının bize sunduğu hediyelerden biri olan Macchiato’yu biraz daha yakından tanımaya hazırlanın.

Macchiato Italyanca’da “benek” anlamına gelmektedir. Kahveye bu ismin verilmesi ise espresso üzerinde hafif bir leke görünümü yaratan sütten kaynaklanmaktadır. Bu kahve, bir veya iki ölçü espressoya lezzetli köpürtülmüş sütün eklenmesiyle elde edilen yapımı kolay bir kahve sunumudur.

Mükemmel Macchiato Püf Noktaları

Macchiato’yu Latte veya Cappucino ile karıştırmamak gerekir, bu içimi keyifli kahve, espressonun üzerini, onu havadan koruyan bir yastık gibi örten köpürtülmüş sütün bulunduğu ve bazen aromalarla tatlandırılan bir çeşididir. Minik bir fincanda sunulan Macchiato’nun ölçüsünün küçük olmasına aldanmayın, yapılması zor olan espresso bazlı kahvelerden biridir. Machiatto’nun sırrı, küçücük bir fincanda mükemmel köpürtülmüş süt dozunu ayarlayabilmekten geçer.

Macchiatto Yapımı

Malzemeler

 • Espresso makinası
 • Espresso kahvesi
 • Kahve öğütücüsü
 • Kahve düzleştirici

Hazırlanışı

 1. Öncelikle köpürtme aparatımıza – pitcher – soğuk süt ekleyip, buharda krema kıvamına getirmemiz gerekiyor
 2. Bir doz alıp hazırladığımız espressonun üzerine yaklaşık 10ml krema haline getirdiğimiz köpürtülmüş sütü döktükten sonra, kaşıkla da krema gibi üstüne ekliyoruz.
 3. Buradaki püf nokta, sütün köpük – krema haline gelmesi ve aynı zamanda espresso – süt oranının iyi ayarlanması.
 4. Macchiattomuz hazır!

Macchiatto’nun da farklı türleri bulunur; yine birçoğumuzun çok sevip “nasıl böyle lezzetli kahveler yapabiliyorlar” diye sorduğumuz iki Macchiatto çeşidinin nasıl yapılacağını da kısaca anlatalım.

Karamel Macchiatto Yapımı

Malzemeler

 • Bir kahve kupasının 4’te 3’ü oranında süt,
 • 4 yemek kaşığı öğütülmüş espresso,
 • 1 kahve kupası su,
 • Vanilya şurubu (yaklaşık her 240ml süt için 30ml şurup)
 • Ve elbette karamel şurubu!

Hazırlanışı

1. Köpürtme makinesi yani cezveye sütü ekleyin. Termometreyi yerleştirin ve 165 derecede buhar uygulayın. Neredeyse kaynayıncaya kadar buharda pişirin. Buhar çubuğunun süt hizasının hemen altında kalacak şekilde çapraz bir şekilde yerleştirmeye dikkat edin. Böylece güzel bir Karamel Macchiatto için ihtiyacınız olan köpüğü elde edebilirsiniz.

2. Öğütülmüş espressonuzu suyla birlikte hazır hale getirin.

3. Her 240ml için 30ml şurup ekleyecek şekilde sütünüzü kupaya dökün.

4. Karamel şurubu için üzerinde bir – iki parmak boşluk bırakın.

5. Son olarak yavaşça ve tek noktadan olacak şekilde espressoyu ekleyin.

Karamel macchiattonuz hazır, afiyet olsun!

Marble Mocha Macchiatto Yapımı

Malzemeler

 • Süt
 • 4 yemek kaşığı öğütülmüş espresso
 • Mocha Şurubu
 • Beyaz mocha şurubu

Hazırlanışı

 1. Sütü köpürtecek 5’te 3 oranında süt koyun.
 2. Sütün yarısına kadar köpürtücüyü yerleştirip, cezvenizi etrafında dairesl hareketlerle çevirerek köpürtün.
 3. 150 dereceye ulaşana dek sütü ısıtın.
 4. Kahve kupanıza eşit miktarlarda mocha şurubu ve beyaz mocha şurubu ekleyin. Yaklaşık her 125 ml süt için 30ml her bir şuruptan ekleyin. Yani sütün tamamı – 250 ml olarak düşünürsek – eklendiğinde toplamda 120 ml şurup kullanmış olacaksınız.
 5. Evde kullanılabilen espresso makinesi ile 2 ölçü espresso hazırlayın.
 6. Köpürtülmüş sütü şurubun üstüne kupanızın içine yavaşça dökün. Kalan köpüğü bir kaşıkla sıyırıp kupanıza ekleyin. Tüm bunları yaparken en üstte espressonuz için bir – iki parmak boşluk bırakmayı da ihmal etmeyin. Son olarak yavaşça espressoyu kupanıza ekleyin. Kahvenizin en üstüne mocha şurubuyla hafif ve sevimli çizgiler – desenler yapabilirsiniz. Marble mocha macchiatto hazır, afiyet olsun!