Nane oldukça önemli olan ve de aynı zamanda elde edilmesi en kolay olan bitkilerden biridir. Koku yönünden de oldukça güzel bir bitki olan naneyi elinize alırsanız kokusu üzerinize sinecektir. Başta mide hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkta iyileştirici bir rol üstlenmektedir. Mide için yatıştırıcı ve hazmı kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı sağlık açsından son derece etkili bir bitkidir. Kuru nane ile evinizde oldukça basit birkaç adımla herhangi bir yan etkisi bulunmayan nane çayını hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

 • Cam,porselen demlik ya da kapaklı porselen fincan
 • Bu ikisinin seçilme sebebi yapılacak olan çayla etkileşime girmeyecek madde seçimi yapmaktır. Şayet plastik bir malzeme kullanılırsa ısıyla birlikte etkileşime girecek ve sağlığa zararlı bazı maddeler açığa çıkacaktır.
 • Kaliteli olmayan çelik kullanımında da yine sıcakla etkileşimde sağlığa zararlı bazı maddelerin açığa çıkması durumu oluşabilir.

İçindekiler:

 • Kuru nane(bir bardağa 2 yemek kaşığı)
 • Demlikte birçok kişi için yapılacaksa 1 litre için 6 yemek kaşığı nane konulmalıdır
 • Bir bardak su (Demlikte çok kişi için yapılacaksa 1 litre su)
 • İsteğe göre üzerine ilave etmek için limon dilimleri

Hazırlanışı:

 1. Bardak veya demliğe göre gerekli su miktarını ısıtın.
 2. Bardak veya demliğinizin kapaklı yapıda olmasına dikkat edin.
 3. Bardağa yahut demliğinize yapacağınız miktara göre kuru naneyi katın.
 4. Nane katımından sonra üzerine ilgili miktarda su ilavesi yapın ve kapağını kapatın. Kapağını kapattığınız bardağın ya da demliğin hava alan kısımları da varsa onları da tamamen bir peçete vb. bir maddeyle kapatmanız gerekecektir. Çünkü nanenin etkisini sağlayan madde içeriğindeki yağdır. Bu yağ uçucu olduğundan dolayı bulduğu boşluktan uçup gidebilir.
 5. Kapağı kapatılmış bir şekilde en az 5 dakika bekleyin.
 6. 5 dakika beklendikten, demlendikten sonra çayınızı süzün.
 7. Dileğinize göre üzerine kabuklu bir şekilde kestiğiniz limonu ilave edin.
 8. Çayınız hazır. Artık afiyetle içebilirsiniz…