Pirelerle nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız pire sezonu hem sizin hem de köpeğiniz için bir kabus haline gelebilir. Her ne kadar dönemsel olarak daha çok görülse de bazı bölgeler yıl boyunca sıcak ve nemli kaldığı için pirenin çoğalması ve yıl boyunca kalması olası olabilir. Genellikle doğa kendi kendine pire korunumu sağlar fakat bulaştıktan sonra köpeğinize çok fazla zarar vermeden kurtulmanın birkaç farklı yolu mevcuttur.

Tıbbi ilaçlar ile Pireden Kurtulmak

1. Köpeğinizi pire veya kene şampuanıyla yıkayın. Her ne kadar normal köpek şampuanları ya da bulaşık deterjanları da pireleri öldürse de, daha etkili bir çözüm için pire ve keneler için özel yapılmış şampuanları deneyin.

  • Çoğu şampuan piretrin adında bir kimyasal içerir ve bu kimyasal pirelerin ölmesini sağlar.
  • Pire şampuanları köpeğinize çoktan bulamış olan pireleri öldürür, bulaşmadan önce kullanmanız köpeğinize pire bulaşmasını engellemez.
  • Şampuanı kullanmadan önce mutlaka şampuanın kullanım talimatını okuyun.
  • Köpeğinizi ılık suyla iyice durulayın ve köpeğinizi pire şampuanıyla iyice ovalayın.
  • Şampuanın iyice etkili olabilmesi için sürdükten sonra 10 dakika boyunca köpeğinizi yıkamadan bekleyin ve daha sonra köpeğinizi iyice durulayın.

2. Köpekler için pire spreyi alın. En iyi sonuç için hem gelişmiş pireleri öldürecek hem de gelişimlerini engelleyecek bir sprey seçin. Kullanmadan önce veterinerinize danışın ve kullanım talimatını iyice okuyun. Kullanırken elinize eldiven takın. Spreyi evinizin iyi hava alan bir köşesinde köpeğinize uygulayın ve spreyin köpeğinizin gözüne kaçmamasına dikkat edin. Köpeğinizin yüzü gibi hassas bölgelere uygularken ürünü elinize sıkıp daha sonra köpeğinizin yüzüne sürün. Böylece ilacın köpeğin ağzına, burnuna veya gözüne kaçmasını önlemiş olursunuz.

3. Pire pudrasını deneyin. Pire pudraları veteriner reçetesi olmadan alınabilir ve spreylerle aynı görevi görürler. Uygun kullanım için kullanma talimatını okuyunuz. Eğer emin olamadığınız bir yer varsa, mutlaka veterinere danışın. Genellikle köpeğin üstüne ince bir tabaka halinde dökülür ve etkili olması için bekletilir. Bu pütürlü bir his uyandırabilir ve tekrar uygulanması gerekebilir. Kullanıma köpeğinizin baş kısmından kuyruğa doğru olacak şekilde başlayın, eksik bir yer kalmadığından emin olun. Köpeğinizin yatağına da biraz pudra serpebilirsiniz. Eğer gerekiyorsa haftada bir kere olmak üzere tekrarlayın.

4. Pire solüsyonu hazırlayın. Bu solüsyonlar köpeğiniz pirelendiği andan itibaren uygulanmaya başlanmalıdır. Bu solüsyonları üzerinde yazıldığı gibi uygulayınız. Bazıları pire banyosu olarak da geçer ve seyreltik bir haldedirler, bunlarla köpeğinizi yıkamanız gerekmektedir. Diğerleri ise köpeğin üstüne dökülür ve emilene kadar beklenir. Köpeğin bütün vücuduna uygulayın, sadece belli bölgelere uygulamak için kullanmayın. Bu ürünleri evinizin iyi hava alan yerlerinde uygulayın. Bu ürünlerin çoğu durulanmadan köpeğinizin üzerinde bırakılır.

5. Köpeğinize pire tasması takın. Pire tasmaları kalite ve etkinlik açısından çok farklılık gösterebilir. Çoğu genellikle sadece tasma etrafındaki yani köpeğin başı ve boynundaki pireleri öldürür fakat yüksek kaliteli tasmalar düzgün kullanıldığında pirelerin hepsini öldürür ve pirelerden uzak tutar. Tasmayı köpeğinizin yaşına ve ağırlığına uygun bir şekilde seçmeyi unutmayınız. Tasmayı taktıktan sonra 2 parmağınızın tasmanın altından geçirin ve uygun sıkılıkta olduğunu kontrol edin. Bağladıktan sonra tasmanın faza kısmını kesin ki köpeğiniz çiğnemesin. Tasmayı taktıktan sonra bölgeyi kontrol edin; eğer tahriş olmuşsa tasmayı çıkartın.