Kış aylarında park halindeki araba sahiplerinin çektiği en büyük sıkıntılardan biri de şüphesiz buzlanan camlardır. Son teknoloji ile hazırlanan ve buz tutmasını engelleyici bir çok yeni özellik gelmesine rağmen, araba camlarının buz tutması sorunu çok soğuk şehirlerde ve sürekli kar yağışı olan ve sıcaklığın gece boyunca giderek düştüğü şehirlerde kaçınılmaz olarak yaşanır. Türkiye’de özellikle İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde çetin ve sert kış ayları geçmektedir. Yağışın olmadığı kış aylarında araba camlarının buz tutması haftalarca aylarca ısınmayan hava koşullarında çeşitli sıkıntılara ve sürücü hatalarına yol açmaktadır. Mutlaka arabanızın camlarının buz tutmaması için önelm almayı ve yazının içindeki püf noktalarını incelemelisiniz. Peki araba camlarının buz tutması nasıl engellenir, arabanızın camlarının buz tutmaması ve zorluk çıkarmaması için neler yapmanız gerekir işte bilmeniz gerekenler,

Araba Camlarının Buzlanmasını Engelleme Yöntemleri

1.Sirke ile camları buz tutan araçları temizlemeyi deneyin. Sirke, içeriğinde bulunan asidik özellikten ötürü, buzlanmaya karşı eritici ve çözücü etkili bir formüldür. Sabah işe gitmek için arabaya bindiğinizde buzlanmış camlarla karşılaşırsanız pratik olarak uygulayabileceğiniz bir yöntem olan sirkeyi nasıl kullancaksınız?

  • Cam sprey şişelerinden birinin içerisine bir parmak oda sıcaklığında su koyun.
  • İçerisine 3 bardak elma ya da üzüm sirkesi koyun.
  • Su ve sirke karışımını iyice çalkalayın.
  • Buzlanmış araba camlarına sıkın.

Kürek yardımı ile buzlanmayı kolayla araba camlarından ve kaportasından sıyırabilirsiniz.

2.Kış aylarında cam suyunun içerisine sirke damlatarak antifriz özelliğini düşürebilirsiniz. Sirke, buzlanan camlardaki buzun erimesini ve çözülmesini engelleyebileceği gibi, cam suyunun içerisine ilave edilerek, henüz buz tutmamış araba camlarınızın buzlanmasını büyük ölçüde etkiler. Kimi durumlarda buzlanmış camlardan hava sıcaklığı değişmediği için ya da hava ısınacağına daha da soğuduğu için buzlanmadan kurtulamayabilirsiniz. Mutlaka sirkenin çözücü etkisinden yararlanarak araba camlarına sıkmaktan çekinmeyin. Sirkenin su ile seyreltilmesi önerilir.