Eğer beklenmedik bir anda aniden çıkan kocaman bir sivilceden kurtulmak istiyorsanız, sivilcenin kızarıklığını alması ve sivilceyi söndürmesi için ezilmiş aspirin kullanabilirsiniz. Ancak aspirin kullanımının uzun süreli etkileri bilinmediğinden bu yöntemi kullanırken dikkatli olun. Aspirin kanı sulandırıcı özelliğiyle bilinir, yüzünüzde gereğinden çok aspirin kullanmak cildiniz aspirini emeceğinden ve kana karışacağından dolayı kötü sonuçlar doğurabilir. Sivilce izleri hayatımız boyunca taşıyacağımız yaralar haline gelebilir. Belki de ergenlik çağında bu izler yüzünden onarılmayacak psikolojik yaralara (kim bilir) sahibiz. Bu yüzden, doğal yollarla sivilce izlerinden kurtulmak istemeniz çok normal. Bu aniden çıkan ve sizi hayata küstüren kırmızı sivilcelerden kurtulmak için aşağıdaki talimatları dikkatlice izleyin.

Bölüm 1 : Yüzünüzde Aspirin Kullanmak

1. Bir aspirini ezin. İşe yaraması için aspirini iyice ezmelisiniz. 1 ile 3 adet arası aspirin kullanabilirsiniz ama daha fazla kullanmamaya dikkat edin. Unutmayın, bir doktora sormadan bir avuç aspirini yutmadığınız gibi, yüzünüze de o kadar aspirini doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız.

Kısa sürelerle, bir kaç aspirinden fazla kullanmak (günde 5-10 aspirin gibi) aspirinin fazla miktarda kan dolaşımınıza karışmasından dolayı, kanınızı inceltecebilir. Ülsere neden olmayabilir ancak bu kadar çok aspirinin kanınıza karışması sağlıklı olmayacaktır.

2. Ezdiğiniz aspirinleri su ile karıştırın. 1 ölçü aspirine 2-3 ölçü su katın. Kalın ve kısmen taneli bir karışım yapmak istediğinizden 1 aspirin kullandığınızda bir iki damla sudan fazlasına ihtiyacınız olmayacak.

3. Macunu direkt olarak sivilcenin üzerine uygulayın. Bir kulak temizleme çubuğu kullanın. Eğer parmakla uygulamak isterseniz, yeni bakterilerin cildinize geçmemesi için önce elinizi iyice yıkadığınızdan ya da alkolle dezenfekte ettiğinizden emin olun.

4. Aspirini 15 dakika boyunca tutun. Aspirini yüzünüzde 15 dakikadan daha fazla tutmayın. Aksi takdirde cildiniz aspirinin çoğunu emecek ve aspirinler kan dolaşımınıza karışarak vücut işleyişini olumsuz etkileyebilecektir.

5. Temiz, ıslak bir peçeteyle aspirini temizleyin. Bu ayrıca hafif, nazik bir peeling işlemi olacaktır.

Bölüm 2 : Daha Doğal Yöntemlerle Sivilceleri Geçirmek

1. Çay ağacı yağı kullanın. Çay ağacı yağı sivilcelerle savaşmada ve yaraların iyileşmesinde benzoil peroksitten(sivilceleri geçirmek için kullanılan çoğu ilaçta bulunan madde) daha iyi işe yarar. Sivilceniz geçene kadar üzerine biraz çay ağacı yağı uygulayın.

2. Cildinize çiğ patates dilimi koyun. Yüzünüze uygularsanız, çiğ patateslerin iltihap önleyici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Cildinizde bir iki dakika bekletin ve daha sonra patates kalıntılarını soğuk suyla yıkayın.

İpuçları

Aspirini uygulamadan önce yüzünüzü temizleyin.

Korucu tabakayla kaplanmamış aspirinler daha çabuk ezilir.

Aspirinlerin içinde bulunan asetilsalisilik asit, aynı olmasa da sivilce tedavilerinde kullanılan salisilik aside benzer.

Yüzünüzdeki sivilcelere dokunduktan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Bakteriler sivilcelerin büyümesine ve en sonunda yüzünüzde daha çok sivilce çıkmasına yol açar.

Yüzünüzdeki sorunlar hakkında sabırlı olun. Elbette bir gecede geçmeyecek olsalar da, genellikle sivilceler iyileşme sürecine girmeden daha kötü hale gelebilirler, vazgeçmeyin!

Eğer tahriş ve rahatsızlık varsa, gün içerisinde aspirin kullandığınız süreyi azaltın ya da kullanmayı bırakın. Eğer sıkıntı devam ederse bir doktorla görüşün.

Peeling yapmak sivilcenin içindeki bakterileri öldürmede iyi bir yöntemdir. Denemeyi unutmayın!