Koltuklarınızın dış döşemesi oturmak istemeyeceğiniz kadar yaşlandıysa fakat iskeletinde herhangi bir sorun yoksa koltuklarınızı kullanmaya devam edebilmek için bir yenileme işlemini düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Uygun bir bütçe ile koltuklarınızı yenileyebilir ve dış döşemesini değiştirip yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem size yeni koltuklar satın almaktan çok daha ucuza mal olacaktır.

Adım Adım Kısıtlı Bir Bütçeyle Koltukların Yenilenmesi

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Koltuk kılıfı
  • Kumaş , dikiş makinesi , lastik , mezura , iplik
  • Kumaş , battaniye , örtü , minder ,yastık

1. Döşeme değiştirme işleminiz için ayıracağınız bütçeyi gözden geçirin. Eğer bu konuya hakim olmazsanız döşemelerinizi piyasa analizi yapmadan değiştirmek size çok pahalıya mal olabilir. fakat koltuklarınızı kısıtlı bir bütçe ile yenilemek isterseniz bazı konulara dikkat etmelisiniz , bu konular ; pazarlık yapmak ve piyasanın kötüye gittiği zamanları takip edip döşemelik kumaş alışverişinizi bu dönemlere denk getirmenizdir. Bunlardan daha da önce koltuklarınızın dayanıklılığının farkında olmanız ve koltuklarınızın kazanacakları yeni şekli planlamanızdır.

2. Bütçenize uygun olan seçeneği uygulamaya koyun. Koltuklarınızı yenilemek için birden çok seçeneğe sahip olacaksınız. Bu seçenekler kendi kılıflarınızı hazırlamak veya yeni bir tane kılıf satın almak olabilir. ilerleyen adımlarda bu konu hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olacaksınız.

3. Piyasada satılan koltuk kılıflarından bir tane seçin ve satın alın. bu yöntem standart boyutlara sahip koltuklar için idealdir. Bu kılıflar birçok markette kolayca bulunabilir. Kılıfını satın almaya çıkmadan önce koltuğunuzun ölçüsünü almayı unutmayın. Koltuk kılıfını seçerken bu ölçüler sizin en büyük yardımcılarınız olacaktır. Hatta cep telefonunuzla koltuğunuzun resmini çekip bu konuda satış görevlilerine de danışabilirsiniz. Az parayla sizin koltuğunuz için uygun ölçülere bir kılıf bulursanız ve bu kılıfın rengini beğenmezseniz boyama seçeneğini aklınızda bulundurmalısınız. Koltuk kılıfı boyatmak son derece masrafsız bir tercihtir.

4. Kendi koltuk kılıfınızı kullanın. Bir kılıf birçok malzemeden meydana gelebilir , büyük bir çarşaf , uzun bir kumaş ve bir parça dikiş uğraşı. Kendi kılıfınızı dikme yeteneğine sahipseniz, şerit detayları, püsküller koltuk kılıfını güçlendirecek ve eğlenceli dekorasyon fikirlerini verecek öğeler arasındadır. Koltuk kılıfını tasarlayarak dikebilen birinden yardım isteyerek de tasarımı hayata geçirebilirsiniz. Kılıfınızın kenarlarına lastik eklemeyi unutmayın. Bu lastik sayesinde kılıfı takmak ve çıkarmak çok daha kolay hale gelecektir. Koltuk kılıfı dikmek sizin için ekonomik açıdan çok rahatlatıcı olabilir çünkü bu işlem süresince sadece kumaşa ve lastiğe para ödemek zorunda kalacaksınız.

**5. Koltuğu aksesuarlar ile güçlendirerek yenimeyi tercih edin. **Uygun bir kılıf bulamadıysanız , kendiniz de dikmediyseniz ve eski kanepenizi kullanmaya devam etmek konusunda ısrarcıysanız yastık ve minderler ile eskime belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu adımda kendi yaratıcılığınızı kullanıp eskime izlerini yok etmelisiniz. Büyük bir minderi koltuğun öyle bir yerine yerleştirin birden fazla yıpranma izini ortadan kaldırabilsin. Bu minderler sayesinde hem daha rahat hem de göreceli olarak daha yeni gözüken bir koltuğa kavuşabilirsiniz. Ayrıca kendi minderlerinizi ve yastıklarınızı kendi kendinize dikebileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

  • Koltuğunuzun üzerine bir örtü yerleştirmek de bir seçenek olabilir. fakat eğer bu seçeneği uygularsanız her gün bu örtüyü düzeltme zahmetine katlanmak zorunda kalırsınız.

İpuçları

  • Etrafta evcil hayvan varsa mobilyalarınıza kılıf geçirerek zarar görmelerini engelliyabilirsiniz.
  • Bazı koltuk tipleri birden fazla döşeme kullanma şansı sunmaktadır. IKEA buna verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. Gidin ve kendi koltuk tipiniz ile uyumlu başka bir kılıf satın alın. Son dönemde internetten hızlı bir şekilde satış yapan Vivense internet sitesinden de koltuğa uygun yastıklar tercih edebilirsiniz.
  • Geçici yenileme işlemleri şık ve özel bir görünüme sahip olmaktan çok uzak olurlar. Bu işlemler sadece koltuğunuzu yeniden kullanılabilir hale getiriler. Bu sonuca hazırlıklı olmalısınız.