Saçları kısa kadınların en sık başvurduğu yöntemlerden biri olan kaynak, son yıllarda git gide daha popüler hale gelmeye devam ediyor. Saça ilave edilen kaynak sayesinde kısa saçların uzaması beklenmeden uzun bir görünüme sahip oluyor. Özellikle hastalık halindeki bayanların ve bir kaza sonrasında saçı zarar gören kadınların saçlarına kaynak yaptırmaları güzel bir kurtarıcı. Keratin kaynak da kişinin varolan saçlarına saç eklenerek uzaması sağlanan bir yöntemdir. Ekleme ve birleştirme yöntemlerinden biri olan keratin kaynak ile saç uzatma amacının dışında seyrek saçları daha yoğun ve gür gösterme amacı da güdülmektedir. Saçın ham  maddesi olan keratinden yola çıkarılarak geliştirilen keratin kaynak kullanımında saç hiç bir şekilde zarar görmez. Peki keratin kaynak nasıl yapılır?

Saça Keratin Kaynak Uygulaması

1. Saçınızı belli parçalara ayırın. Keratin kaynak kişinin saçına ilave edilmeden evvel içerisinde 15 ile 30 saç teli olacak şekilde parçalara ayrılır. Saçı enseden başlayarak ikiye ayırır gibi düşünün ve sonrasında iki yarıya böldüğünüz parçaları tutam tutam ayırın.

2. Parçalara ayrılan saçlar, keratin ile birbirlerine bağlayın. Bu şekilde ayrı parçalar halinde uçları keratinlenen saç tutamları kişinin var olan saça keratin yardım ile bağlanacaklar.

3. Keratin kaynak yapılırken tutam tutam ayrılmış ve kaynaklanacak olan saç tutamları, keratin kaynak makinesi ile ısıtın. Keratin kaynak makinesini saç düzleştiricileri gibi düşünebilirsiniz. Keratin kaynak uygulaması esnasında sürekli olarak sıcak kalması tavsiye edilir.

4. Saç köklerinin olduğu bölgeyi de ayırın. Keratin kaynak yaparken, tutam tutam hazırladığınız uçları keratinli kaynakları kişinin saçlarına ilave edebilmeniz için, aynı oranda saç diplerinden de pensler yardımıyla kaynağı yapacağınız saç köklerinin olduğu bölgeyi de ayırmalısınız.

5. Saçları ayırdıktan sonra saç diplerinden tutarak ve hafif kıvırarak uçları keratinli saç kaynağını elinizdeki kıvırdığınız tutamın altına gelecek şekilde yerleştirin.

6. Bu şekilde yerleştirdiğiniz keratin saçları, keratin kaynak makinesi yardımı ile ısı vererek birbirine bağlayın. Bu işlemi gerçekleştirdiğiniz bölge saç diplerinden 1 cm kadar uzak bir mesafede olmalıdır. Keratin kaynak makinesi ile saç diplerinizi yakmamaya özen gösterin.

7. 3-4 saniye kadar tuttuğunuz keratin kaynak makinesinden sonra elleriniz ile birleşme noktasını sabitleyin. Sağa ve sola hareket ettirerek aynı zamanda bastırarak ve hafif çekmeler yaparak işleminizin sağlamlığını test edin.

İpuçları ve Uyarılar:

  • Keratin kaynak uygulamasını yukarıda anlatılan aşamaları gerçekleştirerek teker teker uzamasını arzu ettiğiniz tüm bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, keratin kaynak uygulamasını yaparken saçı U şeklinde bölmektir.
  • Böylelikle saçınızı topladığınızda da keratinle bağlanmış kaynaklarınızın varlığı gözükmeyecektir.