Camlı kapılar genellikle evlerin iç kısımlarındaki odalar içi tercih edilir. Kimi bungalov ya da köy evi tarzında da camlı kapılara rastlanmaktadır. Kapıya cam takmak basit ancak hassas da bir konudur. Son derece dikkatli ve titiz çalışırsanız kapınıza cam takabilirsiniz. Peki kapıya cam nasıl takılır, her cam kırılmasında camcı çağırmaya gerek var mıdır, sizler için derledik.

Camın Hazırlanması

Kapıya cam takmak için kapınızın cam takılacak yerinin ölçülerini almalı ve kullanmak istediğiniz camı kestirmelisiniz. Evin odaları için buzlu camlar ya da desenli camlar ev dekorasyonunuzla da uyum yakalamanızı sağlar.

Camınızın ölçüsünü alırken kapının cam takılacak kısmını doğru ölçebilmek için, kapınızı yerinden çıkararak bir yere koyabilirsiniz. Kapınızı yerinden çıkarmayı tercih etmiyorsanız da kapıyı kapalı tutarak, ölçü de kayma yapmamasına özen gösterin.

Camın ölçüsünü, kapınızda cam için açık olan yere göre birebir ölçün ve kesinlikle pay bırakmadan kestirin. Camınızı uygun ölçülerde kestirmezseniz, ev ortamında tekrar boyutlarını değiştirmek gibi bir şansınız olmayacaktır.

Adım Adım Kapıya Cam Takmanın Püf Noktaları

1. Kapıyı sabitleyin. Camı takacağınız kapıyı, mümkünse yerinden çıkarak yatay bir zemine sabitlemeniz gerekir. Camı takma işlemi esnasında yaptığınız darbelerle kapınız yerinden oynamamalıdır.

Kapınızı yerinden çıkarabiliyorsanız, kapının üst ve alt kısımlarına yerden kaymayacak şekilde yükler koyarak bu yüklerin arasında kapınızın sıkışmasını sağlayın. Aynıı işlemi kapının sağ ve sol yanlarına da uygulayabilirsiniz.

Kapınızı yerinden çıkarmanız mümkün değilse, kapınızı kapatın varsa alt kısmındaki boşluğu bir bez ya da havlu yardımıyla kapatın, kapının alt ve üst kısmını sıkıştırın. Sağ ve sol yanlardan kapınızı sıkı tutabilmek için yapacağınız en iyi şey kapınızı kitlemektir. Darbelere ve sarsılmalara karşın kapınızı oynatma şansınız böylelikle azalacaktır.

2. Kapıya cam takacağınız bölgeyi, önceki cam kalıntılarından arındırın. Kapınızda daha önceden takılı bir cam varsa, toz şeklideki cam parçalarını ve yapıştırıcı kalıntılarını bez ve zımpara yardımı ile temizleyin. Ev ortamında özellikle elektrik süpürgesi bu temizliği yapmanızda son derece faydalı olacak, parmağınızın sığamadığı boşlukları vakumla almanızı sağlayacaktır.

3. Kapıya cam takacağınız bölgeye yapıştırıcı sürün. Silikon tabancası ve silikon ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çift cam ya da pimapen olmadığı müddetçe, kapıya cam takmak için silikon yeterli ve etkili bir yapıştırıcıdır.

Kapınıza cam takacağınız yer şerit şeklinde 1-1.5 santim kadar içeridedir. Silikonu bu bölgeyi doldurmayacak şekilde yeterli miktarda sürün.

Kapınıza cam takacağınız yere silikon sürme dışında kapının cama yakın kısımlarına ve köşelerine de silikon sürün. (Camınız ince ve zayıf ise güçlendirmek için)

4. Kapıya camı yerleştirin. Kapınıza camı öncelikle alt tabanı yerleştirerek başlayın. Kapının cam takılacak yerindeki boşluklardan dolayı daha sonra sağ ya da sol kısmı ve son olarak da üst kısmı iliştirerek camınızı takın. Son derece basit olarak gerçekleştireceğinizden emin olun.

5. Kapıya cam taktıktan sonra camı sabitleyin. Kapıya camı yerleştirdikten sonra iki şekilde camınızı sabitleyebilirsiniz,

İlk olarak lastik pencere bantları ile cam çerçevesi etrafında dolanabilir ve camınızın daha kalıcı süre kapıda kalmasını sağlayabilirsiniz.

İkinci alternatif ise tozluk şeklinde ince suntalar kestirerek kapınızı taktığınız camı sabitleyebilirsiniz. Evin odaları için cam takıyorsanız, kapınızın renginde suntalar kestirerek daha dekoratif bir görünüm sağlarsınız.

Camınızı sabitlemek için iki yöntemden birini seçerek, cam çerçevesine sürdüğünüz silikon ile lastik pencere bandını ya da suntaları da kapınıza yapıştırın.

6. Kapıya camı sabitlediğinizden emin olun. Camı sabitlemek için seçtiğiniz yöntemlerden sonra çekiç arkası ya da merdane gibi evde bulduğunuz tok bir tahta ile yapıştırıcının oturması ve camın sabitlenmesi için suntanın ya da lastik pencere bantlarının üzerinden geçin. Hafif darbelerle vurarak yapıştırıcının oturmasını sağlayabilirsiniz.

7. Kapıyı deneyin. Kapıya camı taktığınızdan eminseniz, sıra kapıyı denemeye geldi. Kapınızı yerinden çıkardıysanız takın ve kapıyı açıp kapayarak hızlı yavaş hareketlerde bulunarak camınızın kapınıza yerleştiğinden emin olun, aksiliklerden kaçının.