Yaşam içerisinde kimi zaman kendi işinizi yapmak için belli adımlar atmanız gerekebilir. Bu adımları atmadan önce elbette en önemli konulardan biri de sermayenin olup olmadığıdır. Eğer sermayeniz varsa birçok işi daha kısa sürede gerçekleştirebilir ve ona göre adımlar atabilirsiniz. Ancak sermayeniz yoksa yapacağınız işler belli noktada sınırlı kalmaktadır. İnternet dünyasının gelişmesiyle birlikte bu ortamı kullanarak para kazanabilecek merciler çoğalmıştır. Siz de sermayeniz olmasa bile internetten para kazanma şansını elde edebilirsiniz. Bu anlamda yapabileceğiniz şey internetten sermayesiz para kazanmanın yollarını araştırmaktır. Bu anlamda aşağıdaki adımları takip ederek nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İnternetin Sunduğu Fırsatları Değerlendirmek

1. Kendinizi keşfederek güçlü olduğunuz noktaları bulun. İyi olduğunuz noktaları keşfedip o yönde bir şeyler yaparsanız para kazanma süreci hem zevkli hem de verimli geçecektir.

  • Varsayalım ki internet üzerinde bir web sitesi kuracak ya da herhangi bir web sitesinde yazarlık yapacaksınız. Her ikisi içinde sevdiğiniz alanı keşfetmeniz oldukça önemlidir. Mesela finans konularını seven biriyseniz bakım ile ilgili konular size oldukça sıkıcı gelecek ve verimli yazılar üretmemenize sebep olacaktır. Bundan dolayı bu seçim oldukça önemlidir.
  • Kurulan web sitesi ile Türkiye şartlarında en iyi reklamcılık hizmeti olan Google Adsense sayesinde para kazanabilirsiniz. Adsense sistemi sayesinde sitedeki içerikler otomatik olarak analiz edilir ve ziyaretçilere bağlantılı reklamlar çıkartılarak sizin ve google’ın bu işten para kazanması sağlanmış olur.

2. Online işlere göz atın. İnternet üzerinden form/anket doldurmak, yazı yazarak para kazanmak gibi seçenekleri değerlendirmelisiniz. Anket doldurma ve internetten yazı yazarak para kazanma işleri çok para vermiyor gibi görünse de bir müddet sonra bu işlerden iyi paralar kazanacak noktalara gelebilirsiniz.

  • Online anket doldurarak para kazanmak: Genelde büyük çaptaki firmalar ürünleri sattıktan sonra yapılan eleştirileri, müşteri memnuniyetinin hangi oranda olduğunu araştırmaktadır. Bu alana yaptıkları yatırımla firmalarının hangi yönde gideceğine karar vermektedirler. Siz de bu anlamda yapacağınız işle sermayesiz para kazanabilirsiniz.
  • İnternetten yazı yazarak para kazanmak: İnternet üzerinde yayın yapan web siteleri her geçen gün artmakta ve bundan ötürü de yazı yazacak kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Şu an için 100 kelimesi 1TL civarında kazanabilirsiniz. Eğer daha iyi bir yazarsanız bu durumda 100kelimesi 1,5-2TL arasındaki bir rakama da yazı yazarak para kazanabilirsiniz.

3. Becerilerinizi kazanca dönüştürün. İyi bir grafik tasarımcı olabilirsiniz ya da android telefonlar için uygulamalar, programlar yazabilirsiniz, seslendirme gibi yetenekleriniz olabilir. Bu ve benzeri yeteneklere sahipseniz siz de bu yeteneği paraya dönüştürebilirsiniz. Mesela seslendirme konusunda iyiyseniz Masal anlatarak para kazanabilirsiniz.

4. Satış ortaklığı ile para kazanmanın yollarını araştırın. Affilate Marketing olarak da adlandırılan bu sistem sayesinde ne kadar satış yapabilirseniz o kadar para kazanırsınız. Bunu web siteniz üzerinden ya da facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.