Günümüzde internet, dünyanın en büyük kütüphanesi, gazetesi ve bilgi ağı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden, tahmin edebileceğiniz gibi internet bir sonraki işinizi bulmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Nereden başlayacağınız ve nasıl başarılı olacağınızı merak ediyorsanız, sıralanan tavsiyelere bir göz atın.

İnternetten İş Aramayı Genişletme

1. Kapsamlı bir özgeçmiş oluşturun. Başlamadan önce, detaylı bir özgeçmiş hazırlamanız gerekir. Özgeçmişinize iş deneyimleriniz, eğitim geçmişiniz ve gönüllü çalıştığınız işler ile yetenekleriniz ve hobilerinizi dahil edebilirsiniz. Bu işlem ileride size zaman kazandıracaktır.

 • Endişe etmeyin: ilerleyen zamanda özgeçmişiniz başvuracağınız alana göre daha özelleşecektir. Özgeçmişinizi önceden oluşturmak daha sonraki günlerde geriye dönüşünüzü kolaylaştırır ve daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

2. İnternette kendinizi aratın. Bu aşama oldukça önemli olacaktır. İş verenler genelde iş adaylarının bilgilerini arama motorunda aratırlar. İnternet üzerinde sizi sıkıntıya sokacak veya utandıracak bilgileriniz mevcutsa, bunu önceden bilmek ve belgeleri mümkün olduğunca erken ortadan kaldırmak akıllıca olacaktır.

3. İnternet üzerinde bir varlığınız olsun. İnternetteki nahoş ve istenilmeyen bilgilerinizden kurtulduktan sonra, istediğiniz takdirde bu bilgileri işverenin görmekten hoşlanabileceği yeni bilgilerle değiştirebilirsiniz. Bir portfolyo, işle alakalı bir blog veya sosyal medya hesapları oluşturabilirsiniz.

 • Bunların dışında bir web sitesi kendinizi online dünyada tanıtmak için çok iyi bir yol olabilir. Tasarım veya yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışmak istiyorsanız, internet sayfanızda portfolyönüze yer verebilirsiniz.
 • İşletme veya pazarlama alanlarında çalışmak istiyorsanız, bir blog oluşturun ve bloğunuzda iş hakkındaki düşünceleriniz ile ilham aldığınız veya hayranlık duyduğunuz insanları tanıtın. Bunların yanında alanında profesyonellerin dikkatini çekebilecek sosyal medya hesapları oluşturabilirsiniz.

4. Kariyer internet sayfalarını gezin. Herkesin bildiği ve çokça tercih edilen iş bulma sitelerinde arama yapın. Bu sayede ilgilendiğiniz ve çalışmak istediğiniz alana rahatça yönelebilir ve yarı zamanlı veya tam zamanlı iş ilanlarını kovalayabilirsiniz. Bu tarz internet sayfaları her seviyeden iş ilanını bulundurur ve size oldukça yardımcı olacaklardır.

 • Tüm bunlarla yanı sıra, kimi zaman iş verenlerin ekstra para yükünden veya iş yükünden kurtulmak için web sitelerine ilan vermemeyi tercih ettiklerini unutmayın. Buradaki ilanlara ulaşılabilir tüm pozisyonları ve şirketleri içeriyor gözüyle bakmayın.
 • Aynı zamanda bu sitelerde birçok yalancı ilan veya dolandırıcı insanlar olabilir. Bu yüzden gördüğünüz her ilana güvenmeyin.
 • Bunun yanı sıra güvenebileceğiniz ve internetten iş arama motoru olarak kendini kanıtlamış sitelerin de olduğunu unutmayın. Jooble gibi internet üzerinden iş arama imkanı sunan web siteleri sayesinde; hem yurtiçi hem de yurtdışındaki farklı iş ilanlarına tek bir yerden ulaşabilirsiniz.

5. Devletin internet sitelerini gözden geçirin. Yukarıda bahsedilen sitelerde aklınızdaki işe rastlamazsanız, o halde çeşitli hükümet kaynaklarına başvurabilirsiniz. Bu internet siteleri oldukça güvenilir ve burada sergilenen iş imkanları da genelde dolgun maaşlıdır. Ayrıca adaylara birçok farklı yararlar sağlayabilir.

 • Birçok ülkede çok popüler iş bulma sitelerine benzeyen ve pozisyon açıklarını duyuran web siteleri bulunur. Genelde bu servis devletçe daha önce belirlenmiş ve işsizlik maaşından yararlanan kişiler için öncelikli olacaktır. İş ilanlarının hepsi öncelikli olarak devlet tarafından onaylanır ve ardından sitede yayınlanır.
 • Bunun dışında devlet bünyesinde bulunan iş açıkları da bu sitelerde sergilenir. Bu pozisyonlar park temizleme görevinden adliye görevlisine veya yüksek statülü memurluklara kadar çeşitlendirilebilir. Devlet bünyesindeki bu işler tam zamanlı olduğu takdirde adaylara oldukça cazip gelecektir.

6. Yüksekokul ve üniversitelerin internet sayfalarını gezin. İşe başvuru anında yüksekokul öğrencisi veya mezunu durumunda iseniz, okulunuz tarafından sağlanan iş yerleştirme imkanlarına başvurun. Birçok yüksek okul web sayfası, bünyesinde civardaki ve yerel şirketlerin iş ilanlarını barındırır. Bunun dışında daha geniş kapsamlı iş imkanları için de araştırma kaynakları sunabilirler.

 • Üniversiteler ve yüksekokullarda da çalışmak için uygun pozisyonlar bulunabilir. Buradaki pozisyonlar sadece öğretim üyeliği pozisyonlarında değil aynı zamanda memurluk veya idare işlerinde de olabilir. Yüksekokula gitme şansı olmayan kişiler için bu pozisyonlarda çalışmak oldukça faydalı olacaktır çünkü birçok okul bünyesinde çalışanlara ücretsiz veya çok makul fiyatlı öğretim imkanı sağlar.

7. Yerel web sitelerini kontrol edin. Birçok şirket kendi internet sayfasında ilan yayımlamadan önce bu ilanı başka sitelere yönlendirmez. Civarınızda büyük bir şirket varsa, işe alım yapıp yapmadıklarını bizzat öğrenin. Zincir şirketler ve büyük mağazalar için perakende satış, pazarlama veya alakalı diğer pozisyonlar için internet sayfası üzerinden araştırma yapın.

8. Sosyal ağlardan faydalanın. Kimi zamanlar eskide kalmış sosyal ağ yöntemleriyle de iş bulabilirsiniz. Twitter veya Facebook üzerinden arkadaşlarınızdan işe alım yapan şirketler hakkında bilgi alın. Bu kişiler çalıştıkları şirketlerdeki pozisyon açıklıkları, civarlarındaki diğer şirketler veya bir toplantıda dikkatlerini çeken ilanlar hakkında size fikirlerini aktarabilir ve işinizi kolaylaştırabilirler.

 • Mezun grupları ve toplulukları iş bulmak adına uygun ağlar olabilir. Bağlı olduğunuz topluluklar veya mezun derneklerine mail yollayın ve herhangi bir konuda yardımcı olup olamayacaklarını öğrenin. Bunun dışında özellikle profesyoneller için tasarlanmış sosyal medya hesaplarından yararlanın.
 • LinkedIn gibi web sayfaları, site üzerindeki profilinizi kullanarak yayımlanan iş ilanlarına başvurunuzu sağlar. Aynı zamanda iş bulmak adına karşı tarafla iletişime geçmek için tasarlanan diğer profesyonel sosyal medya organlarını da kullanabilirsiniz.

9. İşverenler ve personel avcılarından faydalanın. Çok çaresiz hissettiğiniz durumlarda, bu yöntemi kullanabilirsiniz fakat bu şekilde ancak rütbe ve mevkice düşük pozisyonlara ulaşabileceğinizi unutmayın. Aynı zamanda bu kişilerin yaptığı iş, ödediğiniz paranın karşılığını vermeyebilir veya sizin üzerinizden prim yapabilirler. Eğer yine de denemek istiyorsanız, güvenilir olduğundan ve öncelikli olarak parayı mevzu etmediklerinden emin olun.