Ağız bakımı cilt bakımı kadar önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konular arasındadır. Çoğumuz ağız sağlığını diş fırçalamaktan ibaret kabul etsek de aslında ağız içindeki yaraları engellemek için, bakteriler ile mücadele edebilmek için belli bitkisel kürlere yönelmek gerekir. Kültürümüzün geleneğinde ağız bakımı için sıklıkla susam ve ay çiçek yağları kullanılmaktadır. Ağız bakımı için hindistan cevizi yağı kullanılması bir çok açıdan daha avantajlıdır.

  • Hindistan cevizi yağı trigliserit bakımından zengin ve yüksek asidik özelliğe sahip bir yağdır, ağız içerisinde yüksek sıcaklıkta yaşayabilen bakteriler için birebirdir.
  • Hindistan cevizi yağı, diş minelerine zarar vermeden dişler arasında kalan artıkların kolaylıkla çıkmasına da zemin hazırlar.

Hindistan Cevizi Yağı ile Ağız Bakımı

1. Öncelikle hindistan cevizi yağını güvendiğiniz bir aktardan temin edin. Tamamı ile doğal yollarla elde edilmiş hindistan cevizi yağı ağız bakımını ve ağız sağlığınız için daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

2. Ağzınıza 1-2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı alın. Bunu kaşık kaşık ağzınızda tutamayacağınızı düşünüyorsanız küçük bir kap içerisine koyarak da ağzınıza alabilirsiniz. Hindistan yağının içerisine kekik yağı ya da esansını sevdiğiniz bir yağdan da bir iki damla damlatabilirsiniz. Bu tamamen koku hoşnutsuzluğu içerisindeyseniz bunu gidermek için yapılır. Hindistan cevizi yağını yutma konusunda endişe yaşamayın, küçük sızıntılar sorun değildir.

3. 20 dakika boyunca ağzınızda bulunan hindistan cevizi yağını çalkalayın. Ağzınız kapalı bir şekilde ve hindistan cevizi yağını yutmamaya gayret göstererek bu işlemi 20 dakika boyunca sürdürün. Hindistan cevizi yağı 20 dakika boyunca ağzınızdaki tüm bakteriler ile absorbe olur ve toksinlerinizi atmanızı sağlar.

4. 20 dakika sonrasında tüküreceğiniz hindistan cevizi yağı krem-beyaz arası bir renk alacaktır. Bu doğaldır ve işlerin yolunda gittiğine bir işarettir. Hindistan cevizi yağı tükürük ile etkileşime girdiğinde asidik özelliğe sahip olduğundan bazik bir dengeye gelir.

5. Tuzlu ılık su ile hindistan cevizi yağından sonra ağzınızı 1-2 dakika kadar daha çalkalayın.

6. Ağzında aftlar ve yaralar olan kişiler için bu uygulamadan sonra dişlerini fırçalamaları önerilir.

Hindistan Cevizi Yağı ile Ağız Kokusundan Kurtulun

Bir kaşık dolusu Hindistan cevizi yağı ile gargara yapmak ağzın içindeki mikropları temizler, nefesin kötü kokmasını engeller, dişleri beyazlatır ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Aslında “Oil pulling” diye adlandırılan bu yöntem avrupada çok sık kullanılıyor. Yavaş yavaş Türkiye’de de bilinir hale geldi. Çoğu hastalığın öncelikle ağız sağlığını temiz tutmaktan başladığını savunan bu yöntemin bilinilirliğini arttırmak için deneyin ve çevrenizdeki kişilere de önerin. Kısaca hindistan cevizi yağını ağzınıza alıp, iyice çalkalıyorsunuz, dişlerinizin arasından geçiriyorsunuz ve ağızda tutmayacak hale geldiğinizde tükürüyorsunuz. Yaklaşık 20 dakika kadar ağzınızda çalkalamaya direnebilirseniz kısa sürede son derece olumlu sonuçları göreceksiniz.