Gut bazen ayak başparmağını da kapsayan, kırmızı renkli, hassas, sıcak bir eklem şişliğidir ve tıbbi bir durumdur. Erkekler arasındaki en yaygın eklem iltihabıdır. Şişlik, ağrı gibi gut belirtileri ve gut doğru metotlarla iyileştirilebilir.

Bölüm 1: Gut Atakları Tedavisi

 1. Gut atakları başladığında ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Eğer kızarıklık, şişkinlik ve ağrınız varsa ve nedeninin gut atağı olduğunu düşünüyorsanız bir gut atağı geldiğinde ne yapmanız gerektiğiyle ilgili bir doktora danışın. Doktorunuz size yapmanız gereken birkaç hareket ve kullanmanız gereken ilaçlarla ilgili bir liste verecektir.

 2. Gutun sizi rahatsız ettiği eklemlerinizi dinlendirin. Bu acınızı azaltacak ve eklemlerinizdeki iltihabı azaltacaktır.

 3. Steroid içermeyen iltihap giderici ilaçlar tüketin. Bu ilaçlar hemen hemen herkesin evinde bulunan ibuprofen, naxopren gibi ilaçlardır.

Her ne kadar aspirin steroid içermeyen bir ilaç olsa da gut ataklarında aspirin alınmamalıdır. Aspirin ürik asit değerlerini değiştirerek belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

 1. Kolşisin (Colchicine) ilaçları alın. Kolşisin ürik asitten kaynaklanan iltihapları engelleyen bir ilaçtır. Aynı zamanda kolşisin steroid içermeyen iltihap giderici ilaçları alamayan gut hastalarının ağrılarını dindirmede de etkilidir ve kolşisinin gelecek gut ataklarını engellediğini de söylenmektedir.

 2. Gut için kortikosteroid alın. Kortikosteroid kızarıklık, şişkinlik ve ağrı gibi guttan kaynaklanan rahatsızlıkları dindirir. Kortikosteroid aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:

Tek bir ekleminizde gut ağrıları varsa

Steroid içermeyen iltihap giderici ilaçlar etkili olmuyorsa

Naxopren gibi kolşisin içeren ve steroid içermeyen iltihap giderici ilaçlar tüketemiyorsanız.

Bölüm 2: Uzun Süreli Komplikasyonları Yönetme

 1. Kanınızdaki ürik asidi azaltacak ilaçlar almaya başlayın. Ürik asidinizi azaltacak ilaçlar için doktorunuza danışın. Bu ilaçlar:

İdrarla ürik asit attıran ilaçlar: bu ilaçlar böbreklerin çalışmasını arttırır ve hastaların %75’inde etkili olurlar.

Ksantin oksidaz inhibitörleri: Bu inhibitörler ksantin oksidaz içerirler ve bu madde ürik asidin atılmasına yardımcı olur.

 1. Kilonuza dikkat edin ve daha çok egzersiz yapın. Egzersiz kilonuzu dengelemenizi sağlarken guttan kaynaklanan rahatsızlıklarını dindirir. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapmak yeterli olacaktır. Aerobik egzersizler, hafif tempolu yürüyüşler ve güç egzersizleri uzun süreli gutu tedavi etmenizde yardımcı olacaktır.

 2. Tükettiğiniz içeceklere dikkat edin. Alkol, özellikle bira, ürik asit atılımını engeller ve vücudunuzda tıkanıklıklara neden olur.

 3. Almakta olduğunuz ilaçlarla ilgili doktorunuzla konuşun. Halen almakta olduğunuz ilaçlar gutu tedavi etmek için aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir ve bu durum vücudunuzdaki ürik asit miktarını etkileyebilir. Bu konuyla ilgili bilgi almak için doktorunuzla ya da eczacınızla konuşun.

 4. Eklemlerinizi koruyun. Eklemlerinize zarar vermekten, bir yere vurmaktan ve ağrılı kısımları kötüleştirmekten kaçının. Beton yerine daha yumuşak yerlerde yürümeye dikkat edin.

Bölüm 3: Gut Tedavisinde Beslenme

1Gut için tehlikeli olan yiyeceklerden uzak durun. Pürin açısından zengin olan yiyecekler gut hastalığınızı daha da kötüleştirecektir. Pürin vücudunuzdaki ürik asit miktarını arttırarak iltihaplarınızı arttırır. Pürin açısından zengin yiyecekler:

 • Ciğer, böbrek, beyin gibi hayvan organları
 • Özellikle kırmızı et, pastırma, sığır ve kuzu eti ve diğer etler
 • Hamsi, sardalya, uskumru
 • Bira
 • Et suyu
 • 2Pürin içeren besinleri tüketiminizi kısıtlayın. Bu yiyecekler:
 • Deniz ürünleri
 • Yulaflı yiyecekler
 1. Fazla pürin içermeyen yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz. Aşağıdaki yiyecekleri ürik asidiniz açısından bir korkunuz olmadan tüketebilirsiniz:
 • Yeşil ve yapraklı sebzeler
 • Meyveler ve meyve suları
 • Tam buğday olmayan yiyecekler ve kahvaltılık gevrekler
 • Kakao ve çikolata
 • Yağ, süt, ayran, peynir ve yumurta
 • Karbonatlı soda, çay, kahve gibi yiyecekler
 • Fındık ve fındık yağı
 1. Gutu iyileştirmenize yardımcı olacak yiyecekleri tüketin. Pürin açısından zengin olmayan yiyecekler sizin için zararlı değildir fakat gutu iyileştirecekleri anlamına da gelmez. Aşağıdaki yiyecekler gutu tedavi etmede faydalı olacaktır:
 • Yağsız ya da yarım yağlı süt
 • Yağsız ya da az yağlı yoğurt