Sert, sıradışı ve dikkat çeken gotik tarzının tamamlayıcısı gotik makyajı kesinlikle imajı sert ve siyahlarla bezeli bir makyaj uygulamasıdır. Her kadının yaomakta çekindiği ya da iki kere düşündüğü gotik makyajını yapanlar genellikle cadılar bayramını ya da korkutucu kimi karakterleri canlandırırken tercih ederler. Gotik makyaj yapmak demek yüzün olağandan daha farklı bir kostüm için makyaj uyarlaması gibi düşünülebilir. Gotik makyajı yaparken hangi makyaj malzemeleri üzerinde durulması, hangi noktalara değinilmeli ve nelere dikkat edilmeli sizin için derledik;

Gotik Makyaj Yapımı

  1. Her makyajdan önce olduğu gibi gotik makyajından önce de cilt derinlenmesine temizlenmeli ve nemlendirilmelidir.

  2. Gotik makyajın gerekliliklerinin başında soluk ten rengi gelir. Geleneksel makyaj uygulamalarınızı gotik makyajda unutmanız gerekir. Gotik makyaj için soluk beyaz bir ten rengi yakalamak için kullanılacak en güzel ürün bebek pudralarıdır. Bebek pudraları sayesinde hem soluk gözükürsünüz hem de cildiniz nefes almaya devam eder. Yüzünüze, kollarınıza, boynunuza görünür de olacak tüm vücudunuza bebek pudrası uygulayarak gotik makyajı yapmaya başlayabilirsiniz. Gotik makyajı için pudra uygularken fazla da aşırıya kaçarak palyaço gibi de görünmeyin!

  3. Gotik makyajında gözler son derece ön plana çıkmalıdır ve bu tarzla örtüşen en iyi renk siyahtır. Siyah ıslak görünümlü bir eyeliner gotik göz makyajı yapmanızı sağlayacaktır. Hem alt hem üst kirpik çevresini siyah eyeliner ile yoğun bir şekilde uygulama yapmalısınız. Makyajınızın kalıcı olması için likit eyelinerlar için para harcamalısınız. Sadece siyah olacak diye kullandığınız herhangi bir siyah göz kalemi yüzünüzden akacak ve tüm havanızı mahvedecektir. Gotik göz makyajı söz konusu olduğunda elbette göz çevrenize bir dövme de yapmanız gerekir. Bakışlarınızdaki ifadeyi tamamen değiştirecek ağlama efekti olarak damlalar ya da göz kenarına sert şimşekler çizerek gotik göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Kimi durumlarda siyah ve gri tonlarda gölgeli far uygulaması da yapabilirsiniz ancak en iyi eyelinerdır.

  4. Gotik makyajında rimel bir zorunluluktur. Dolgun, kıvırık özellikte siyah rimel il kirpiklerinizi iki üç kat boyayın ve siyahın sertliğini konuşturun.

  5. Gotikler için beyaz ten rengi simsiyah göz makyajı hatta yüz dövmelerinden sonra kan kırmızısı dudaklar akla gelir. Tamamen sıradışı olmayı kafaya koyduysanız gotik makyajınızda siyah, mavi, yeşil ya da mor gibi canlı fakat mat tonlarda rujlar denemelisiniz. Ruj uygulamasından önce elinizdeli rujun rengini daha iyi göstermesi için ten renkli bir dudak kalemi ile dudaklarınızı astarlayabilirsiniz. Ruj altına süreceğiniz dudak kremleri ile de süreceğiniz uç renklerdeki rujların çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

  6. Gotik makyajda bir diğer ilgi çekici ayrıntı ise allık kullanılmamasıdır. Allık yüz renklendirmek yüz hatlarını belirginleştirmek için kullanılırken, gotikler yüzlerinde pembelik bronzluk başka bir tonun varlığını istemezler haliyle allıksız bir uygulama daha çok gotik makyajı yapmanızı sağlar.

  7. Yüz makyajınızın tamamlayıcısı olmasa da gotiklerin tercih ettiği tırnaklar sivri kesimli ve sert renkli tırnaklardır. Dudaklardaki ruj tonu ile tırnaklar eşleştirilebilir. Genellikle siyah ojeler tercih edilmektedir.