Gerçekten havalı olmak kolay bir şey değildir. Havalı olmak için bir birey haline gelmeli, başkalarının dediklerini umursamamalı ve çok fazla göze sokmadan başkalarına nazik ve saygılı davranmalısınız. Ayrıca görüntünüze önem vermeli, çekici ve orijinal bir kişilik geliştirmeli ve dışarıya havala bir imaj yansıtmalısınız. Gerçekten havalı bir insan nasıl olunur öğrenmek istiyorsanız işte bilmeniz gerekenler;

1. Kendiniz olun. Görüntü önemlidir ama olduğunuz gibi görünmenizden daha önemli değildir. Diğer insanların önüne nasıl çıktığınızdan çok eğlenmeye, etrafınızla şakalaşmaya, ilgi alanlarınızdan bahsetmeye ve yapmak istediğinizi yapmaya önem vermelisiniz. Eğer birisini güldürebiliyorsanız, bu harika bir başlangıçtır.

 • Sizi özel yapan şeyleri insanlara göstermekten utanmayın.
 • Nereden geldiğinizi saklamayın. Başka bir bölgeden geliyor ve oranın aksanını taşıyorsanız bunu saklamaya çalışmayın. İnsanlar farklılıktan hoşlanırlar.
 • Umursama konusunda kasıntı davranmayın. Bu akşamki maçı kimin kazanmasını istiyorsanız insanlara bunu gösterin. Havalı olmak için hiç umurunuzda değilmiş gibi davranmayın.
 • Her zaman kendiniz olun. Kişiliğinizin her parçasını geliştirmeye çalışabilirsiniz. Ama özgün olmanın kendinden şüphe duymamak anlamına geldiğini bilin.

2. Çekici olun. Gerçekten havalı olmak istiyorsanız etrafınızdaki herkesi etkilemeyi bilmelisiniz. Çekici bir insan her ortamda kendine güvenerek konuşur. Ayrıca herhangi bir şekilde etkileşime girdiği (gülümsemek, selamlaşmak, vb.) herkesle konuşabilir. 80 yaşındaki bir kadını da 8 yaşındaki küçük bir çocuğu da etkilemeyi bilir. Gerçekten çekici olmak demek, etki alanınızdaki herkesin sizin varlığınızda rahat hissetmesini sağlayacak sihirli dokunuşa sahip olmak demektir.

 • Bir insanı etkilemek için onunla konuşurken kendinizden bahsedeceğinize ona ilgi göstermeniz gerekir. Karşınızdaki insanın ilgi alanlarını ve hissettiklerini sorun, onu dikkatle ve başınızı sallayarak dinleyin, onunla göz teması kurun. Bu şekilde gerçekten umursadığınızı hissettirirsiniz.
 • Etkileyici olmak için, bir insanla görüştüğünüzde onun adını öğrenin ve her bir araya geldiğinizde kesinlikle kullanın.
 • Kolayca gülün. Etkileyici insanlar daima gülerler ve etraflarındaki insanları güldürürler. Kaldırabileceğini düşündüğünüz insanlara hafifçe sataşmaktan çekinmeyin.

3. Hazır cevap olun. Bu havalı olmanın önemli bir parçasıdır. Doğru zamanda zekice sözler söylemeyi, zaman zaman keskin konuşmayı öğrenmelisiniz.

 • Birisi eğlenceli bir şey söylediğinde sadece gülmeyin, ona kendi yorumunuzla eğlenceli bir karşılık verin.
 • Etrafınızdaki hazırcevap insanları izleyin. Bu bir komedyen ya da amcanız bile olabilir. Böylece onların kullandığı yolları öğrenebilirsiniz.
 • Hazırcevap olmak için zamanlamanız harika olmalı. Şakaları herkes dinlerken ve herkesin duyabileceği kadar yükse sesle yapın. Eğer birisi konuşurken sessizce bir espri yapar ve duyulmadığı için tekrar ederseniz, bu pek de havalı omayacaktır.

4. Sosyalleşin. Filmlerin sizi aldatmasına izin vermeyin. Havalı erkekler filmlerdeki gibi park yerlerinde altlarında motor ve etrafları kadınlarla sarılıyken poz vermezler. İnsanları arayın, planlar yapın, risk alın ve güvenip saygı duyabileceğiniz arkadaşlar edinin.

 • Davetleri kabul edin. Herhangi bir yerde görünmenin havalı olmayacağını düşünerek insanları geri çevirmeyin.
 • “Her an” sosyal olmaya çalışmayın. Başkalarıyla vakit geçirmek harikadır ama kendinize de vakit ayırıp bu vakitte kendinizi geliştirmeye çalışın.
 • Herkese karşı dost canlısı olun. Sadece havalı insanlara karşı sosyal olmayın. Havalı insanlar herkese açıktır.

5. Kendinize güvenin. Harika bir görüntünüz olabilir, fakat düşük bir duruş ve ürkek bir sesle kızlar sizi fark etmeyecektir. Başınız yukarıda, göğsünüzü dik tutun, konuşurken herkesle göz teması kurun. Kendi öz saygınız üzerinde çalışın. Bu bir günde olacak bir iş değil ancak siz kendinize saygı duymadan, kimse size saygı duymaz.

 • Başınızı yukarıda tutarak yürüyün. Bu kendinizle gurur duyduğunuzun göstergesidir.
 • Herkesin söylediklerinizi duyabilmesi için yüksek sesle ve yeterince yavaş konuşun.
 • İnsanlarla konuşurken göz teması kurun. Bu, rahat olduğunuzu gösterecektir.
 • Kendinize gülmekten çekinmeyin. Kendinize gülebilmeniz için illa kendinizi aşağılıyor olmanız gerekmez.

**6. Başkalarına ilgi gösterin. **Her an kendinden bahseden bir insanla kim konuşmak ister ki. Arkadaşlarınızın neye ilgi duyduğunu veya ne üzerinde çalıştığını bulun. Onlara bunu sorun. Bu insanların sizin hakkınızda başkalarını umursayan biri diye bahsetmesini sağlar. Bir insala konuşurken ona nasıl olduğunu sorun. Bu onu umursadığınızı gösteren ilk adımdır. Bir insana ilgi alanlarını sorun. İnsanlar buna bayılır ve soracak kadar umursadığınız için havalı olduğunuzu düşünürler.

7. Pozitif olun. Pozitif olmak için herkesin her dediğini onaylayıp bir şapşal gibi sürekli gülmeniz gerekmiyor. Pozitif olmak demek bir şeydeki iyiyi görebilmek, iyi şeylerden bahsetmektir. İnsanların modunu düşürmektense sizi mutlu eden şeylerden bahsedin. Sürekli şikayet eden ve negatif olan bir insanı kimse sevmez. Bunun yerine pozitif şeylere odaklanın. Başardığınızda insanların sizin havalı olduğunuzu düşündüğünü göreceksiniz.

 • Ne zaman kendinizi olumsuz bir şey söylerken duysanız buna karşılık olarak üç olumlu şey söyleyin.
 • Sinirleriniz bozulmuş veya üzülmüşseniz şikayet etmekte ya da negatif olmakta bir gariplik yoktur. Sadece alışkanlık haline getirmeyin.
 • Etrafınızdaki bir insan negatifse, ona olayların iyi tarafını gösterip onu güldürerek pozitif düşünmesini sağlayabilirsiniz. İnsanlar onları mutlu edebildiğinizi gördüklerinde bunu takdir edeceklerdir. Ki bu da oldukça havalıdır.

8. İnsanları aşağılamayın. Etrafınızdaki sizin kadar havalı olmadığını düşündüğünüz insanlarla dalga geçmek ya da sizin havalılık standartlarınızı karşılamayan insanlara “kaybeden” demek gerçekten doğru ya da havalı değildir. Diğer insanları aşağılamak sizi daha iyi göstermez. Aksine kendinizi daha tercih edilebilir kılmak için başkalarını aşağılamak sizi kendine güvensiz gösterir. İnsanları aşağılamak yerine arkadaşlarınıza hafifçe sataşabilirsiniz. Negatif bir ortam yaratmaktansa, onlarda size sataşır ve herkes güzel, eğlenceli vakit geçirmiş olur.