Son yıllarda Türk mutfağına da girmeyi başarak Brüksel lahanası özellikle zeytinyağlılarda ve salatalar da sıklıkla karşımıza çıkar oldu. Brüksel lahanasını evde yetiştirmek fasulye yetiştirmek kadar doğal ve kolay! Hem daha ucuz hem de zevkli bir uğraş olacak brüksel lahanası yetiştirmek için hazır mısınız? Nasıl yapacaksınız, nelere hitiyacınız var, evde yetiştirdiğiniz brüksel lahanası pazardan satın aldıklarınızla aynı olacak mı? Makalemizi sizin için derledik, şimdiden başarılar.

Gerekli Malzemeler

  • 1 litrelik kavanoz ya da herhangi bir geniş ağzı açık kap

  • Tülbent ya da lastik bant

  • Organik çimlenme tohumu

Brüksel Lahanası Yetiştirme

1. Ellerinizi iyice yıkayın ve tüm malzemelerinizin steril olduğundan emin olun.

2. Bir litrelik kavanozunuza 1 tatlı kaşığı brüksel lahanası tohumu dökün. Yonca, brokoli, fasulye gibi bitkiler için de 1 litrelik kavanozlara aynı ölçü ile uygulama yapmalısınız.

3. Tohumları koyduğunuz kavanoza 1 su bardağı filtrelenmiş suyu dökün. Kavanozun ağzını tülbent yardımı ile kapayın.

**4. En fazla 12 saat boyunca brüksel lahanası tohumlarınızın çimlenmesini sağlayacaksınız. **

512 saatlik sürenin ardından kavanozdaki suyu süzün. Bunun için tülbent ile kapattığınız kavanozu ters çevirmek en tabii yoldur; ancak beziniz kalın delikli ise bir süzgeç yardımı ile bu işlemi gerçekleştirin.

6. Tohumlarınızı süzdükten sonra filtrelenmiş su ile tekrar sudan geçirin. Brüksel lahanası tohumlarınızı tekrar kavanoza koyun ve ağzını tülbent ile sıkıca sarın.

**7. Yukarıda belirtilen işlemi 3 ile 7 gün arasında gerçekleştirmeniz gerekmektedir. **1-2 gün içerisinde tohumlar filizlenmek için hazır hale gelecektir. Çimlenme için 7 güne kadar beklemeniz gerekebilir. Çimlenmeyi her 12 saatte bir su koyarak kapattığınız kavanozdaki su çekme miktarından anlayacaksınız. Tohum su çekmiyor ise çimlenme tamamlanmıştır.

**8. Maksimum 7 günün sonunda brüksel lahanası tohumunun da çimlenme süresi bitmiş demektir. **Filizlenmiş brüksel lahanası tohumlarını iyice durulayın ve ışık almayacak bir kaba koyarak 1 hafta kadar buzdolabında bekletin.

9. Brüksel lahanalarınız hazır! Fasulye gibi brüksel lahanasının da toprakta yetişme durumu yoktur. Filizlenmei tüketilmesi için yeterlidir; ancak bazı bitkiler örneğin ceviz gibi tam olarak yetişmeden filiz halinde tüketilmesi tehlikelidir ve zehirli bir yemiş bile olabilirler. Her mahsulün kendine özel yetişme ve büyüme özelliği farklıdır. Brüksel lahanası yetiştirme için öğrendiklerinizi başka mahsüller için denememelisiniz.