Alışveriş esnasında kendimizi elbise satın alırken kaybedersiniz ve çoğu zaman vitrinlerde mankenlerin üzerinde gördüğünüz aksesuarlar ile kombinlenmiş elbisenin bütününü beğendiğiniz halde yalnızca elbiseyi satın alır eve gelirsiniz! Tabiki sonrasında yalnızca elbise ile kaldığınızda nasıl aksesuarlar takacağınızı kara kara düşünürsünüz. Tüm bu kabusu sonlandırmak için elbise için aksesuar seçimi nasıl olmalı sizler için derledik.

Adım Adım Elbise İçin Aksesuar Seçimi

1. Aksesuarlarınızı vurgulayıcı özellikler de seçin. Bir elbise kombinlerken elbisenin son derece güzel olması bazen sizin iyi bir kombini yakalayabileceğiniz manasına gelmez. En güzel elbiseleri en tamamlayıcı aksesuarlar ile birleştirdiğinizde harika gözükürsünüz. Seçeceğiniz aksesuarlar da bir detayı vurgulayın. Örneğin, yalnızca basit bir bilezik takarak ve minik küpeler takarak dramatik tarzda bir görünüm elde edebilirsiniz, evet herhangi bir elbise ile bunu gerçekleştirebilirsiniz! Bir başka örnek, seçeceğiniz zarif bir kemer ile vücudunuzun bel hatlarını belirginleştirerek kendinizi vurgulayabilirsiniz.

2. Elbise aksesuarlarınızı seçerken bir tema oluşturun. Elbisenizi aksesuarlar ile kombinlerken bir tema oluşturun. Bu tema bir renk olabilirken, tarihsel bir dönem ya da bir doku da olabilir. Yeşil bir elbiseniz var ise yeşilin değişken tonları ya da yeşile yakışacak renkleri tercih etmelisiniz.

Oluşturduğunuz tema bir doku ise, elbisenizin materyaline uygun aksesuarlar seçmelisiniz. İpek bir elbise ile plastik bir kolyeyi takmamayı göz önünde bulundurmalısınız.

3. Elbisenizin tarzına uygun aksesuarlar seçin. Burada kombininizi yaparken aklınızdan geçen tek cümle şu olmalı: “Altı topal üstü şişhane!” Bu duruma düşmemek için tarzınıza ve hissinize uygun aksesuarlar seçmelisiniz ve bütünlüğü de korumalısınız. Dar ve yüksek topuklu bir sandalet ile süet ve zarif bir elbise giymemelisiniz. Dar ve yüksek topuklu bir sandaletle hassas hafif bir elbise giymelisiniz ve elinize de naif bir çanta almalısınız.

4. Elbisenize giyeceğiniz yere göre aksesuarlar seçin. Aynı elbise ile iş yerine gideceğiniz zaman taktığınız ve giydiğiniz aksesuar ile bir arkadaşınızın doğum günü partisinde kullanacağınız aksesuarlar aynı olmayacaktır. Her tarzınızı hem de gideceğiniz yerin hassasiyetini göz önünde bulundurarak aksesuar seçimlerinde bulunmalısınız.

5. Vücudunuzun oranlarını dengeleyen aksesuarlar seçin. Vücudunuzu iyi tanıyor olmanız giydiğiniz elbise ile proporsiyonunuza uygun aksesuarlar seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin alt bedeniniz üst bedeninize göre daha genişse elbisenizi giydiğinizde dikkat dağıtmak için aksesuar seçimlerinizi üst bedeniniz için seçmelisiniz. Bunlar küpe, yarım ceket, ya da boynunuza dolacağınız bir şal olabilir.

6. Vücudunuza dikkat çekmek istemiyorsanız nötr aksesuarlar seçin. Bir elbise aksesuarsız eksik kalır ancak aksesuarlarınızla da ilgi odağı olmak istemiyorsanız monoton ve sade aksesuarlar seçin. Elbisenizin rengine göre siyah, lacivert ya da ten rengi aksesuarlar seçerken hem aksesuar kullanmış hem de dikkat çekmemiş olursunuz.

7. Düz bir elbiseyi hareketlendirici aksesuarlar seçin. Tek renk düz ve nötr bir elbise için büyük bir kolye ya da çarpıcı boyunda bir kolye hatta zıt renkli parlak ayakkabılar tercih ederek elbisenize bambaşka bir boyut kazandırabilirsiniz.

İpuçları

Ayna karşısına geçerek sevdiğiniz elbiseleriniz ile hiç denemediğiniz aksesuarları deneyin ve neler yapabileceğinizi görün.

Elbisenizin tarzına da uygun olarak saçınızı farklı şekillendirin. Saç ve makyaj da aksesuar kadar önemli tamamlayıcılardır. Hatta saçınıza uygun saç aksesuarları da seçebilirsiniz.

Siyah elbiseler ile gümüş, altın, metalik aksesuar çeşitlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Altın ve gümüş aksesuarlar kırmızı elbiseler ile ayrıca dişi ve şık bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Uyarılar

Elbiseniz ile tek seferde çok fazla da aksesuardan kaçının.

Özellikle geniş kalçalara sahip kişiler kesinlikle boyunlarını sımsıkı saran eşarplardan kaçınmalıdırlar.