Yaz sebzelerinin en sevilenlerinden bamyayı kışında yemek arzusundaysanız bamyayı difrizde nasıl saklamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Yaz ayında bolca satın aldığınız bamyaları derin dorucuda saklamak ve kışında afiyetle yemeniz için adım adım yapmanız gerekenler;

Bamyayı Derin Dondurucuda Saklama Yöntemleri

1. Karanlık kış aylarında taptaze bamya yemek için bamyalarınızı özenle seçin. Derin dondurucuda saklamak için seçtiğiniz bamyalar taze, mümkünse üzerinde karartılar olmayan körpe sezonun en son sürüm bamyalarından satın almalısınız. Derin dondurucudan çıkardıktan sonra bamyanızın tat ve dokusunda bir eksiklik ve bozukluk ile karşılaşmak istemiyorsanız öncelikle körpe ve yeşil bamyaları seçin ve dondurma işlemine hazırlanın.

2. Saklamak için satın aldığınız bamyaları yıkayın. Soğuk su altında bamyalarınızı toplandıkları yerdeki kirden ve tozdan arındırmak için iyice yıkayın. Bamya kırılgan ve hassas bir bitki olduğundan yıkama esnasında sert hareketler yapmamaya özen gösterin. Bamyalarınızı bir süzgeç üzerine koruyarak yıkama sonrası kurumasını bekleyebilirsiniz.

3. Bamyalarınızı derin dondurucuda saklamadan önce ayıklayın, saplarını kesin. Bamyanın içerisindeki akışkan sıvı ayıklama konusunda özenli davranmanız gerektiğinin gerçeğidir. Bamyanın başını yani sap kısmını sivri bir bıçak yardımı ile koni şeklinde kesin. Elinizden geldiği müddetçe bamyanın içerisindeki bamyanın sümükleri olarak adlandırılan delikleri kesmemeye özen gösterin.

4. Bamyalara sıcak su şoku yapın. Geniş bir tencere içerisine -saklayacağınız tüm bamyaları koyabileceğiniz bir kap seçin – Kaynayan su içerisine bamyalarınızı atın ve 4 dakika kadar bamyalarınızın hafif haşlanmasını sağlayın. Burada dikkat etmeniz gereken bamyaları daha fazla süre sıcak suda tutmamak olmalıdır. Saklamak için seçtiğiniz bamyaların boyları birbirinden farklı ise kendi içinde ayıklamanız da fayda var. Büyük bamyalar için 4 dakika ideal olacakken küçük bamyalar için 4 dakika fazla bir pişirme süresi olabilir.

5. Bamyalarınızı hafif kaynattıktan sonra soğuk su içerisine alarak buz banyosuna koyun. Derin dondurucuda bamya saklarken önce hafif sıcak suda kaynatın sonra anında soğuk suda tutun. Bu işlem bamyalarınızın diri bir şekilde difrizde (deep-freeze) muhafaza edilmesine yardımcı olacaktır.

6. Bamyalarınızı özenle kurulayın. Tüm bu işlemlerden sonra bamyalarınızın iyice kuruduğundan emin olana kadar saklama kaplarınızın içine koymayın. Buzdolabı poşetleri derin dondurucuda bamya saklamak için idealdir, hem az yer kaplarlar hem de kaplar kadar donunca zor şartlar çıkartmazlar. Bamyalarınızı pişireceğiniz ölçüde yarımşar kiloluk poşetlerseniz kendiniz için de oldukça kolay bir kullanma yöntemini yakalamış olursunuz.