Terli eller kimi zaman utanç sebebiniz kimi zaman da sinir sebebiniz olabilir. İnsanlarda ellerin terlemeye başlaması 11 yaşından itibaren başlar. Kimi kimselerde el terlemesi sık sık tekrarlanan ve hastalık boyutuna gelen bir rahatsızlık olabilmektedir. El terlemesi nasıl tedavi edilir, hem doğal hem de medikal yöntemlerce el terlemesinin önüne nasıl geçebilirsiniz işte size altın öneriler;

El Terlemesine Medikal Tedavi

1. İyontoforez” tedavisini araştırın. Bu tedavi yönteminde ter oluşmasını önleyen deri altına geçici elektrik akımları gönderilir. Su yoluyla deri altına gönderilen bu elektrik akımı sayesinde terlemeniz önemli ölçüde azalır. Ağrısız olarak gerçekleştirilen bu tedavi yöntemini hastalar da kolaylıkla evlerinde uygulayabilirler. İyon kapsülleri satın alarak belirli aralıklar ile el terlemesini tedavi edebilirler ancak tamamiyle doktor kontrolünde uygulamaya başlanması mümkündür.

2. El terlemesine ilaç tedavisini deneyin. Hastalık boyutundaki aşırı el terlemelerinde kimi zaman doktorlar “antikonlinerjik” olarak bilinen oral yollu ilaç tedavisine başlarlar. Bazı insanların elleri öylesine terler ki herhangi bir bardağı ellerinde kaymadan tutamayacak kadar elleri ıslak olur genellikle bu gibi durumlarda daha ağır tedavi yöntemleri de mevcuttur. Aktif olarak spor yapan ya da mesleği sporculuk olan bir kimseyseniz el terlemenizi önleyecek ilaçlar kullanmanız tavsiye edilmez. Sarfettiğiniz efor karşısında vücudunuzun ter üretmesi gerekir. El terlemesini geçiri bu ilaçlar ayrıca ağız kuruluğuna varan yan etkilere de sahiptir.

3. Botoksu deneyin. Genellikle yüz kırışıklarını düzeltmek ya da dudak dolgunlaştırıcı estetistik olarak aşina olduğumuz botoksu el terlemesini engellemek için de kullanabilirsiniz. Ter üreten tüm sinirleri bloke edecek olan botoks yöntemi biraz ağrılı bir uygulama olacaktır. Geçici olarak aşırı terlemenizi durduran botoks uygulamasını dönem dönem tekrar etmeniz gerekebilir.

4. Son çare olarak cerrahi müdahaleyi düşünün. Aşırı el terlemesini engellemek için sempatektomi denen cerrahi operasyonlardan geçirmeniz de mümkündür. Ter bezlerinin alındığı bu yöntem diğer çarelerden sonuç alınamadığı takdir de önerilir. Prosedür gereği alınan ter bezleriniz nedeniyle hiç terleme yaşamayabilirsiniz bu da başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Konusunda uzman bir doktorlar görüşerek aşırı el terlemesine en uygun tedavi yöntemi hakkında bilgi alın.

Terli Ellere Yaşam Önerileri

1. Terlemenizi arttırıcı öğelerden uzak durun. Giyim eşyalarınızda bir takım değişiklikler yaparak el terlemenizi azaltabilirsiniz. Örneğin kış aylarında hava soğuk olduğunda ister istemez giydiğiniz eldivenler ellerinizin daha çok terlemesine sebep olacaktır. Ellerinizin terlemeye devam etmemesi için ellerinizin hava alması ve kuruması gerekir. Hava akışını keseceğiniz ürünleri elinize giymemeye gayret gösterin. Kuru ortamlarda ellerinizin terlemesi daha zordur. Örneğin kalemle l yazı yazarken elleriniz terliyorsa terinizi alacak nemini alacak parmak tutacaklarından edinerek bu problemi çözebilirsiniz ancak eldivenden kesinlikle uzak durmalısınız.

Vazelin bazlı losyonlar ve vücut kremlerinden uzak durun. Kuru ciltli kişilerin ellerini nemlendirmek için kullandıkları vazelin bazlı kremler el terlemesini arttırmaktadır. Elleriniz yağlandığından daha hızlı terler. El terlemesinden şikayetçiyseniz ellerinizi nemlendirmek için seçtiğiniz kremlerin içeriklerini iyi inceleyin. El terlemesini azaltmak için içerisinde hindistan cevizi yağı olan el kremleri kullanmanız tavsiye edilir.

2. Bir antiperspirent kullanmaya başlayın. Genellikle koltuk altı rolonunun içerisinde bulunan antiperspirant maddesini ellerinize de sürmeyi düşünebilirsiniz. Aşırı terlemenizi dindiren bu rolonları elleriniz için de değerlendirin. Bunlar sizin için yeterli gelmediği zaman klinik gücü onaylanmış içerisinde alüminyum ve zirkonyum içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Reçete ile temin edebileceğiniz başka güçlü kremler ve losyonlar da vardır bunlar için doktorunuza danışın.

3. Sakin kalmaya çalışın. Aşırı el terlemesi genellikle kişilerde stres altında ya da sinirli hallerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Elleriniz siz bu duygular içindeyken ter bezlerinizin fazlasıyla harekete geçmesine sebep olur. Canınızı sıkan problemleri zihninizden uzaklaştırmaya çalışın. Bu konuda uzmanlardan yardım talep edebilirsiniz. Ertelediğiniz el terlemesi ile boyutlara taşınarak bir hastalık sebebi olabilir, ihmal etmeyin.

Sinirlilik halinde oluşan el terlemesinin çözümü bir yerde sakince oturup gözlerinizi de kapatarak birkaç dakika derin nefes almaya çalışmaktır. Bilgiyle her şeyi gerçekleştirmeniz mümkün sadece sakinleşeceğinize ve terlemenizin geçeceğine inanmanız gerekiyor. Gününüze başlarken ya da gününüzü bitirirken kendinize sakinleşmek ve el terlemenizi önlemek için birkaç dakika ayırabilirsiniz.

El Terlemesine Pratik Çözümler

1. Sık sık ellerinizi yıkayın. Elleriniz terliyorsa onları yıkamalı ve kurutmalısınız ki terlemenin önüne geçebilin. Ellerinizi sizi rahatsız edecek kadar terlediğinde ellerinizi temizleyin ve kurulayın muhakkak havlu kullanın. Ellerinizin kuru olması terlemenizi azaltacaktır. Nemli ve ıslak eller terlemeye daha meğillidir. Ellerinizi terlememesi için sık sık yıkarken sabun kullanmamaya gayret gösterin ellerinizin kurumasına sebep olmayın.

Anti bakteriyel dezenfektanları kullanabilirsiniz. El terlemesini ellerinizi sabun ve su ile yıkama imkanınız olmadığı durumlar da alkollü anti bakteriyel dezenfektanlar ile temizleyin.

Çantanızda her zaman ıslak mendil ya da mendil taşıyın. Sık sık terleyen elinizi temizleyip kurulayarak terlemeyi azaltın.

2. Ellerinizin terlememesi için serin tutun. Vücudunuz biraz ısındığında elleriniz hemen terlemeye başlar. Ellerinizin terini kurutmak ve serinletmek için klima ya da vantilatör önünde ellerinizi kurutun. Eviniz için el terlemesini önleyici oda termostatlarından edinerek odanızın nem oranının değişkenliğini arttırabilirsiniz. Nemli ve sıcak ortamlar ellerinizin terlemesine yardımcı olmayacaktır.

3. Ellerinizi kurutmak için bitkisel çözümler deneyin. Ellerinizin bembeyaz görünmesinin sakıncası olmayacağı ev ortamında terleyen bebek pudrası ile kurutabilirsiniz. Kuruma etkisi ile ellerinizin terlemesi azalacaktır.

Karbonat ve mısır nişanstası da ellerinizin terlemesini önler ve kurumanıza yardımcı olur.