Her ne kadar kızartma makineleri istenmeyen düğün hediyeleri olsa bile hayatımızı kolaylaştıran makinelerden biridir. Normal kızartma makinelerinde ekmek ve türevlerini kızartabilecekken ekmek kızartma fırınlarında mini pizzalar bile yapabilirsiniz. Ekmek kızartma makinelerinde kırıntılar çok fazla birikir. Düzenli bir şekilde temizlenmezse yapışan kırıntılar kötü koku yapabilir, duman çıkartabilir, yangına sebebiyet verebilir ve ekmeklerinize kötü bir tat verebilir. Bunları önlemek adına ekmek kızartma makinesini nasıl temizlemeniz gerektiği bu makalede anlatılacaktır.

Ekmek Kızartma Makinesinin Temizliği

Genel temizleme makinenizin fişi çekildikten sonra kırıntı tablasının ve içindeki kırıntıların temizlenmesidir. Detaylı temizlik ise kızartma makinesi ve kızartma fırınında farklılık gösterir. Kızartma makinesi barbeküler gibi kalıntıları arttıkça güzel bir tat vermezler

1. Fişi çekin. Detaylı temizliğe başlamadan önceyse mutlaka kızartma makinenizin fişini çekin ve tamamen soğumasını bekleyin.

2. Ekmek kırıntılarını temizleyin. Makineniz iyice soğuduktan sonra kırıntı tablasını çıkartın ve bir bezle kırıntıları temizleyin

3. Diş fırçası kullanın. Kızartma makinesinin içinde kalan kırıntılar içinse önce diş fırçasını suya batırın ve daha sonra kızartma makinesinin iç kısmındaki kırıntıları diş fırçasıyla çıkartın.

4. Makinenin altına bez koyun. Bu işlemi yaparken mutlaka ekmek makinenizin altına bir bez ya da peçete koyun ki kırıntılar dağılmasın ve aşağıda toplansın.

5. Ekmek kızartma makinesinin dış kısmını temizleyin. İç kısmını yeterince temizlediğinizde süngeri bulaşık deterjanlı suya batırıp dış kısmını temizleyin.

  • Kızartma makinası dışı paslanmaz çelikten yapılmışsa tartar kremi ve suyla dışını ovarsanız çeliği parlatmış olursunuz.
  • Kızartma makina üzerinde lekeler çok fazlaysa ya da poşet izleri, kalem izleri oluşmuşsa bunları bir pamuğun üzerine döktüğünüz asetonla çok rahat bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Ekmek Kızartma Fırını Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ekmek kızartma fırınlarını temizlemek de normal ekmek kızartma makinelerini temizlemek kadar kolay;

  1. Makinenizi fişten çekin ve soğumasını bekleyin. Ekmek kızartma fırınınızın içindeki ızgaraları, rafları ve kırıntı tablasını çıkartın, kırıntıları bir bezle temizleyin.
  2. Daha sonra hazırladığınız tartar kremi ve su karışımıyla sünger kullanarak çıkarttığınız rafları, ızgaraları ve kırıntı tablasını silin.
  3. Aynı karışımla ve süngerle kızartma makinesinin içini ve dışını silin. Bu işlemden sonra bir beze çok az su dökün ve kızartma makinesinin hem içini hem dışını silin.
  4. Kızartma makinesini kurumaya bırakın. Makineniz kururken rafları, ızgarayı ve kırıntı tablosunu musluğun altında süngerle iyice temizleyin ve tüm lekeleri çıkartın.
  5. Bunları da iyice kuruttuktan ve makineniz kuruduktan sonra rafları, ızgaraları ve kırıntı tablosunu makineye yerleştirin. Diğer kızartma makinelerinde olduğu gibi bunda da kalem lekeleri ya da poşet izleri oluşursa bir pamuk ve biraz asetonla lekeleri çıkartabilirsiniz.

İpucu ve Uyarılar

  1. Kızartma makinelerine birkaç haftada bir genel temizleme, ayda bir ise daha detaylı bir temizleme yapılmalıdır. Bu kirlerin birikmesini, katılaşmasını engelleyecektir.
  2. Asla ekmek kızartma makinenizi fişe takılıyken temizlemeye ya da kırıntılarını almaya çalışmayın.
  3. Ekmek kızartma makinesinin iç kısmı durulanmadığından iç kısmını temizlerken deterjan ya da sabun kullanmayın.