Doğal makyaj sanki yüzünüzde makyaj malzemesi yokmuşcasına yaptığınız makyajdır denebilir. Doğal makyaj yapmak için doğru makyaj malzemelerini seçmenin yanı sıra kesinlikle doğru makyaj uygulamasını da yapmanız gerekir. Peki doğal makyaj yapmak için yüzünüzün hangi bölgelerini ön plana çıkarmanız gerekir, doğla makyajın sırları ve püf noktaları nelerdir sizler için derledik:

Doğal Makyaj Yapımı

1. Makyajın en iyisi taze ve temiz bir cilt ile mümkündür. Doğal makyaj yapabilmek için cildinizi iyice temizlemeli ve makyaj yapmaya uygun hale getirmelisiniz. Cildinizi temizledikten sonra mutlaka bir yüz nemlendiricisi ile cildinizin kurumasını engelleyin. Temiz ve nemli bir cilde doğal makyaj yapmaya başlayabilirsiniz. Cildinizin doğal ve kusursuz gözükmesi için muhakkak su tüketin. Su tüketmek uzun vadede cildinizin nemli kalmasını ve her tür makyaj uygulamasına müsait olmasını sağlar. Doğal makyaj yaparken yağsız güneş kremlerini de kullanabilirsiniz, hem cildinizin nemlenmesini sağlar hem de güneş ışınlarına karşı cildinizi korur![mam]

2. Cildinize doğal makyaj yapabilmek için kapatıcı kullanın. Makyaj öncesinde bir baz tabakası olarak kullanacağınız en fondöten ya da BB kremler işinizi görecektir. BB kremler doğal makyajlar da fondötenlerden daha çok tercih edilmektedir. Parmaklarınız ile ya da makyaj süngerleri ile kapatıcınızı dairesel olarak yüzünüze yayın. Parmaklarınızı kullanacaksanız steril olmasına özen gösterin. Fondöten ya da BB kremin üzerine matlık vermesi ve alt tabanınızı sabitlemesi için yarı açık pudralar kullanmalısınız. Yoğunlukla burun, çene çevresine pudra uygulayarak doğal makyajınızı sabitleyin. Özellikle burun ve çene altı yüzünüzün diğer bölgelerine göre daha hızlı yağlanır bu açıdan pudra ile sabitleme yapmayı atlamayın.

3. Cildinizin hatlarını ortaya çıkarmak için krem allıklar kullanın. Dudak tonunuza yakın renkle pembe, şeftali tonlarında bir krem allık rengi seçerek doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Parlak ve simli allıklardan kaçının ve allığınızı hafif dozda yüzünüze uygulayın. Göz altlarına gelmeyecek şekilde kontür şeklinde allık uygulamaları doğal makyaj yapabilmek için ideal yöntemlerdendir.

4. Gözlerinizi açın. Doğal makyaj yapmak için kahverengi ya da koyu kahverengi bir rimel seçerek kirpiklerinizi ve dolayısıyla gözlerinizi ilgi odağı yapmanız gerekir. Kirpiklerinizi ön plana çıkararak açtığınızda doğal bir görünüm elde edersiniz. Kahverengi ve tonları renklerde rimeller özellikle gün ışığında yansımalar yaparak siyah maskaralar gibi size bakan kişilerin gözüne çarpmayacaktır.

Doğal makyaj yapmak için göz kapaklarınızda gölgelendirici ürünler kullanmanız gerekir. Örneğin ten renginize yakın açık tonlarda likit kapatıcılar ya da açık renk farlar ile makyaj uygulaması yaptığınızda bakışlarınızı kolaylıkla ortaya çıkarırsınız.

Bakışlarınızı anlamlandıran bir diğer ayrıntıda kaşlarınızdır doğal bir makyaja sahip olmak için kaş kalemi kullanarak kaşlarınızın tamamen ortaya çıkması pek tercih edilmez. Seyrek ve ince kaşlara sahipseniz ve kaşlarınız arasındaki boşlukları doldurmak istiyorsanız da yine kahverengi bir kaş kalemi kullanmalı ve çok hafif bir şekilde uygulamalısınız.

5. Dudaklarınızın doğal rengini koruyun. Doğal makyajda yüzünüzün 4te birini kaplayan dudaklarınızın da doğallığa yakın olması gerekir. Dudak renginize yakın tonlarda mat ve likit olmayan rujlar kullanabilirsiniz. Sadece dudak kalemi ile dudağınızı tamamen boyayarak da doğal bir makyaj yapabilirsiniz. Dudak parlatıcıları ıslak ve doğal bir görünüm için bir başka alternatiftir ancak doğal makyaj yapmak için en doğru seçim dudak tonunuzda mat rujlar kullanmaktır