Diş telleri ile bir türlü barışamadınız mı? Sürekli olarak onlara keşke hiç sahip olmamayı mı diliyorsunuz? Size muhteşem bir gülüş kazandırmayacağını mı zannediyorsunuz? Unutmayın ki iş teli kullanımı uzun süre sabırlı olmayı gerektirmektedir.

Adım Adım Diş Teli Kullanımının Püf Noktaları

Metod 1: Diş Tellerinize Uyum Sağlayın

Kendinize zaman verin. Diş tellerinizi taktırdığınız zaman hem çevrenizde bulunan kişiler hem de bireysel olarak vücudunuz bu duruma kolay bir biçimde ayak uyduramamış olabilir. Fakat bir süre geçtikten sonra dişlerinizin nasıl muntazam bir görüntüye kavuştuğunu görmeye başladığınız zaman diş tellerinin ne denli önemli bir nokta olduğunu siz de anlamış olacaksınız. Diş tellerinize yak uydurmaya başladıktan sonra bu süreç sizin için çok daha az acılı bir hal alacaktır.

Diş tellerinizin görünümü hakkında ve gülümsediğiniz zaman nasıl bir şekil alacağı konusunda endişe etmeyi bir kenara bırakmalısınız. İnsanlar sizin diş teline sahip olduğunuzu anlamayabilir fakat endişeli bir biçimde ağzınızı saklamaya çalışırsanız kısa bir müddet içerisinde bir şeylerden çekindiğinizi anlayacaklardır. Bu nedenle diş telleriniz ile ve onların görünümü ile barışmanız gerekmektedir. Diş hekiminiz ile konuşarak diş tellerinizi nasıl daha temiz bir hale getirebileceğiniz konusunda da bilgi alabilir ve bu konuda aklınızda bulunan soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

Diş telleriniz ile gülümseyin. Diş telleriniz ile gülümsemekten çekiniyorsanız ilk zamanlarda ağzını kapalı tutarak gülümsemeye kendinizi alıştırabilirsiniz. Bir süre sonra zaten diş telleriniz ile gülümsemeye alışacak ve onların hakkında çevrenizin ne düşüneceği konusunda en ufak bir şüpheniz ve endişeniz kalmayacaktır.

Düşünce sisteminizi değiştirin. Unutmayın ki diş teli sahibi olan tek kişi siz değilsiniz sizin gibi bu sağlık probleminden muzdarip olan ve diş teli taktıran yüzlerce insan var. Bunun farkında olarak hayatınıza devam ederseniz çok daha pozitif olursunuz. Bazı kişilerin diş tellerini çok çekici bulduğunu da eklemek gerekmektedir.

Diş Teli Ağrıları ile Baş Etmeyi Öğrenin

Doktorunuza muayene olduktan sonra diş tellerinizin sizi rahatsız etmediğinden ve acıya sebebiyet vermediğinden emin olmanız gerekmektedir. Doktor ziyaretinden ayrılmadan önce durun ve diş tellerinizin size nasıl hissettirdiği ile alakalı kendinizi dinleyin. Bu aşamada elinizle çeşitli kontroller de yapabilirsiniz. Çenenizin teller nedeni ile gerilmiş olmaması gerektiğini de unutmamalısınız. Çeneniz rahatsız oluyorsa bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Diş telleriniz yanaklarınıza doğru bir batma eğilimi içerisindeyse durumu doktorunuza anlatın uzun müddetler boyunca acı çekmekten kurtulun ve doktorunuzun size yardımcı olmasına vesile olun.

Sakız çiğnerken diş tellerinize belirli bir kısmı yapıştıysa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza başvurun. Sakız yapışkanından doktorunuzun sizi kurtarmasına izin verin.

Çektiğiniz acının derecesini azaltmak için ağrı kesici kullanmayı ihmal Diş hekiminizden bu konu hakkında daha detaylı bir biçimde bilgi alabilir ve ne tür bir ağrı kesici kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Diş telleriniz sizi rahatsız etmeye başladığı zaman diş hekiminizi aramaktan çekinmemelisiniz. Diş tellerinde küçük değişiklikler yapılarak ağrılarınız ortadan kaldırılabilir. Bu adım için de diş hekiminize kesin olarak haber vermeniz gerekmektedir.

Diş tellerinizde kopmalar yaşanırsa paniğe kapılmamalısınız. Bu durumlarda olabildiğince hızlı bir biçimde diş hekiminize haber vermeniz gerekmektedir. Bu sırada teller ağzınıza batıyorsa diş telini olabildiğince zararsız bir hale getirmeye çalışmalısınız. Diş tellerindeki kırılma oranı telleri kullandığınız süreye göre de değişim gösterebilmektedir.

Isırma tabağı denilen uygulamanın diş tellerinizde hayata geçirilmesini gözden geçirin. Bu araç sizin diş tellerinizin daha etkili bir biçimde çalışmasına ve dişlerinizin daha hızlı bir biçimde düzelmesine olanak verecektir. Isırma tabağı denilen ürün ile asla ama asla oyun oynamamalısınız. Diş hekiminiz bu aleti nasıl kullanmanızı istiyor ise tam da o şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Isırma plağını kontrol altına alın. Yemek sırasında ağzınızda bulunan ısırma plağının çıkmaması gerektiğini unutmamalısınız. Bu ısırma plağı çıkarsa ve çöpe karışırsa ya diş hekiminizden yenisini istemek zorunda kalırsınız ya da çöpü karıştırmaya mecbur olursunuz.

Tedaviniz bittikten sonra bir koruyucu kullanmanız gerekecektir. Bu koruyucunun kullanımını asla ihmal etmemeniz gerekmektedir. Dişlerinizin sağlıklı bir biçimde kalması için diş teli tedavisi ardından kullanılan bu koruyucular hayati bir önem taşımaktadır. Bu koruyucu kullanmazsanız dişleriniz tedavi öncesinde bulundukları pozisyona geri döneceklerdir.