Kahve çeşitleriyle göz kamaştıran bir içecektir. Eğer ufak bir araştırma yaparsanız her damak tadına uygun, hafif ya da sert, baharatlı ya da şekerli kahve çeşitleriyle kolayca karşı karşıya gelirsiniz. Kahve çeşitlerinin fazlalığı kadar kahve pişirme yöntemlerinin fazlalığı da kahve severlere yeni metotlar denemenin keyfini tattıracaktır. Bu yazımızda inceleyeceğimiz kahve yapım tekniği damlatma kahve olacak. Damlama kahve sevenlerin iddialarına göre bu yöntemle yapılmış kahveler diğer yöntemlere nazaran çok daha güzel bir tada sahip. Daha saf ve sert bir filtre kahve içmek istiyorsanız bu yöntem sizin için harika bir deneyim olabilir. İyi bir sonuç almak istiyorsanız damlatma kahve yöntemini uygularken ince detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece kahve yapma makinesinin bir tuşuna basarak bu sonucu elde edemezsiniz. Örneğin kahvenin üzerine suyu yavaşça dökmeniz kahvenin yoğunluğunu önemli derecede artırıp aromasının güzelleşmesini sağlayacaktır. Sıradan kahve makinelerine göre çok daha az yer kaplayan bu yöntem sayesinde her gün yoğun aromalı sert bir kahve ile güne başlayabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler;

  • Kahve çekirdekleri veya öğütülmüş kahve
  • Su

Damlatma Yöntemiyle Kahve Yapım Aşamaları;

1. Suyunuzu bir ısıtma kabının içine koyun ve kaynamasını beklemek üzere ocağın üzerine yerleştirin. Eğer bir bardak kahve yapmak istiyorsanız yaklaşık olarak 340 gr suya ihtiyacınız vardır. Ama eğer bir bardaktan daha fazlasını içmek istiyorsanız daha fazla su ekleyin.

Bu işlem sırasında kullanacağınız suyun özelliklerine dikkat etmelisiniz. Su soğuk olmalı ve kesinlikle arındırılmış veya kimyasallar ile yumuşaklık kazandırılmış sulardan olmamalıdır. Bu suların kahve yapınız için ideal olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü arıtılmış sular içinde kahvenin aromasının dışa vurumu için gerekli olan minerallerden yoksundur.

2. Su kaynarken kahvenizi hazırlayın. En güzel aromayı yakalamanız için kahvenizi evde kendi başınıza öğütmeniz gerekmektedir. Fakat daha önceden öğütülmüş kahveleri de kullanabilirsiniz. Genel olarak bir bardak kahve için bir yemek kaşığı kahve yeterli olarak görülür fakat bu oran kahvenin türüne ve damak tadınıza göre değişim gösterebilir. Kahve yapımı sırasında kullanacağınız kahve oranında cömert olmanız, cimri olmanızdan çok daha iyi sonuçlara yol açacaktır. Kahvenizi yaptıktan sonra eğer çok sert olduysa su ile veya sğt kullanarak hafif bir hale dönüştürebilirsiniz. Ama unutmayın kahvenizi hazırladıktan sonra onu yeniden yoğun bir hale getiremezsiniz.

3. Damlatma sistemini hazırlayın. Bir kahve bardağının üzerine damlatıcıyı yerleştirin onun üzerine de kâğıt filtreyi yerleştirin. Porselen veya cam damlatıcılar daha iyi bir kahve aromasına sizi bir adım daha yaklaştıran seçimler olacaktır. Kâğıt filtrenizi kullanmadan önce kullanım talimatlarını okuyun çünkü bazı filtrelerin kullanılmadan önce kıvrılması gerekmektedir.

**4. Filtrenizi ve bardağınızı kahveniz için hazır hale getirin; **kaynayan suyu filtrenin üzerine dökün bu bardağınız ve filtreniz için adeta bir ön yıkama işlemi görevini görecektir. Ve kahvenizin tadını bozacak kâğıt tadının böylece önüne geçmiş olacaksınız.

5. Suyunuzu ölçün; kahvenizin içeriğinin önemli bir kısmını oluşturan şey sudur ve kullanacağınız suyun miktarı çok önemlidir. Örneğin eğer 3 çorba kaşığı kahve çekirdeğini evinizde öğütüp kahvenize ekleyecekseniz 255 gr su sizin için yeterli olacaktır.

6. Suyunuzu bardağın içine boşaltın. kahvenize süt veya şeker de ilave edecekseniz bu aşamada bu malzemeleri bardağa boşaltmanız gerekmektedir. Ama eğer damlama kahve yöntemini tercih ediyorsanız büyük ihtimalle ne şeker ne de süt kullanmak isteyeceksiniz. Bu aromanın tadını herhangi bir ek malzeme olmadan çıkartmak en güzel seçimlerden bir tanesidir.

7. Kahvenizi filtrenin üzerine boşaltın.

8. Kahvenizi ıslatmaya yetecek derecede kaynamış suyunuzu filtrenin üzerinde gezdirin. Bu aşamada kahve kabarmaya ve yavaş yavaş aşağıdaki suya damlayarak karışmaya başlayacaktır. 30 dakika boyunca bu işlemin devam etmesini bekleyin.

9. Filtrenizin kullanım talimatlarını dikkatli bir şekilde takip edin. Bazı filtrelerde suyun direk olarak kahvenin ve filtrenin üzerine dökülmesi tercih edilmez. Bu nedenle sistem sıralamasında bir farklılığa gidilebilir ve damlatıcı üst konuma alınabilir.

10. Kahveniz hazır! Lezzetli sıcak kahvenizin tadını çıkarın.

**İpuçları**

Hazırladığınız bu kahve yeniden ısıtılma işlemine tabi tutulmaya uygun bir yapıya sahip değildir.

Kendinize yüksek kaliteye sahip bir kahve çekirdeği öğütücüsü alın. Kahvenizi yudumlarken aldığınız tattan sonra bu işlem için harcadığınız hiçbir paraya üzülmeyeceksiniz.

Damlatıcı için en uygun ürün seramiktir fakat camda seramiğin kalitesine yakın bir kalitede kahve ortaya çıkarabilir. Faka cam kullanımında bir sorun vardır oda ısı yalıtımıdır. Cam damlatıcıda seramik damlatıcı kullanımı sonrası karşı karşıya kaldığınız ısı yalıtımını bulamazsınız. Bunların yanın da maketlerde satılan plastikten yapılmış ürünleri de tercih edebilirsiniz. Fakat plastik damlatıcı size harika aromalı kahveler sunmayabilir bunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Dik yakalı ( kuğu boyunlu ) kaplar kullanmak size kahve yaparken daha fazla kontrol sağlayacaktır.

Eğer sert bir kahve içmek istiyorsanız çok kavrulmuş kahve çekirdeklerini seçmelisiniz. Bu çekirdeklerden elde ettiğiniz kahve aroma açısından zengin kafein açısından düşük olacaktır.

Uyarılar

Kullandığınız kahveyi bir başka işlemde yeniden kullanmayın. Eğer ki kullanırsanız karşı karşıya kalacağınız tat sizi birkaç gün kahve içmekten soğutacak derecede lezzetsiz olabilir.