Bilgisayar her ne kadar bir çok işi kolayca tamamlamak için çok kullanışlı bir alet olsa, bilgisayarda gereksiz vakit harcamak çok kolay. Bir çok çocuk bilgisayarda gereğinden fazla vakit geçirme konusunda ebeveynlerinde korku yaratıyor. Bilgisayar bağımlılığı, özellikle oyunlar ve anında iletişim gibi özellikleriyle, uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü olduğu söyleniyor. Çocuğunuz şu an bu noktada olmasa bile, aşırı bilgisayar kullanımı ileride ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Unutmayın ki keyloggerlar ve arama geçmişleri çocuğunuz tarafından kolayca üstünden gelinebilecek ve atlatılabilecek yöntemler.

Bilgisayar Bağımlılığı Limitleri

1. Çocuğunuzla bilgisayarda gereksiz vakit harcamasını konuşun. Bilgisayarda bu kadar çok vakit geçirmesinin altında ne gibi nedenler olduğunu anlamaya çalışın. Bazen bilgisayar gerçeklikten kaçış olarak kullanılabilir. Eğer çocuğunuz gerçeklikten uzaklaşmaya çalışıyorsa bu konuların üstünde durun.

2. Bilgisayar çocuk odasındaysa, başka bir yere taşıyın. Bazen bilgisayarı odalarından başka bir yere taşımak bilgisayar kullanımlarını azaltmak için yeterli olabilir, ayrıca bu şekilde bilgisayarı ne kadar kullandıklarını kontrol etmek de daha kolay olabilir.

3. Sadece sizin giriş yapabileceğiniz bir şifre belirleyin. Böylece çocuğunuz bilgisayarı kullanabilmek için sizden izin alması gerekecek. Ancak, eğer evde bilgisayarla çalışması gereken büyük çocuklar varsa bu yöntemi kullanmayın.

4. Çocuğunuz bilgisayara ne kadar ve özellikle neye bağımlı olduğunu öğrenin. Çocuğunuzun bilgisayarda geçirdiği zamanın çoğunu bilgisayar oyunlarıyla mı, arkadaşlarıyla konuşarak mı yoksa sadece internette dolaşarak mı harcadığını öğrenin.

  • Eğer bağımlılığı sadece internette araştırma yapmak ve bilgi edinmek üzerineyse, legal ve güvenli olduğu sürece bu bir problem oluşturmayacaktır. İnterneti uygun olmayan amaçlar yerine, bilgi edinmek ve eğitim için kullanmak yararlıdır. Programlama siteleri, çocuğunuza yeni yetenekler katacak yararlı sitelerdir. Eğer çocuğunuz yeni bilgi edinmeye bağımlıysa, bu eğitimi için oldukça yararlıdır. Bunun için çocuğunuzu takdir edebilirsiniz. Eğer, sohbet odalarını kullanmaları gerekiyorsa, insanların kimliklerini ve kişisel bilgilerini soran sosyalleşme odalarının yerine bu tarz bilgilerin önemli olmadığı eğitim odakları olanlarını kullanmalılar.
  • Bazı çocuklar, önce sohbet sitelerini tercih ettiği ancak sonradan bunların ilgi alanlarının dışında olduğunu fark ettiği ve zamanla ilgilerinin bilgisayar programlamacılığı, tarih, bilim gibi konuların odak olduğu eğitim sitelerine yöneldiği dönemlerden geçer. Bu durumda bir sorun çıkmayacaktır.

5. Çocuğunuzun günde ne kadar süre bilgisayarda vakit harcayabileceğine sınır koyun. Gerçek hayatta, maalesef, zaman kısıtlamaları modern hayatın getirdiği stresle çok fazla uygulanamıyor. Çoğu zaman, çocuk büyüdükçe kendisi zaman konusunu çözebiliyor.

Önce çocuğunuza zaman limitini söyleyin ve kendi başlarına bu süreye sadık kalıp kalmadıklarını gözlemleyin. Genellikle, bu işe yaramayacaktır.

Özellikle eğer bağımlılığı yüksekse, büyük bir ihtimalle kendi başına geçirdiği süreyi kontrol edemeyecektir. Zaman dolduğunda, çocuğunuz bilgisayar başından kalkmalı. Ancak bazı çocuklar kendi kendilerine bir uygulamanın zamanla kendileri için sıkıcı geldiklerini fark edeceklerdir.

İyi bir rol model olmak için siz de kendinize bir zaman sınırı koyun. Eğer çocuklarınız size kendi kurallarınızı uygularken görürse, onların da kurallarınızı izlemesi daha olası olacaktır. Bu tıpkı çocuğunuzun sigara içmesini istemiyorsanız sizin de sigara içmemeniz gerektiği gibi örnek bir davranıştır.

6. Çocuğunuzun genelde bilgisayarda harcayacağı zamanı başka aktivitelerle değiştirin. Beraber kutu oyunları oynayın, onları kütüphaneye götürün, arkadaşlarıyla spor yapmasını sağlayın. Bağımlılıklardan kurtulmak zordur, ancak çocuğunuz hiçbir şey yapmıyorsa bu daha da zor olacaktır. Ancak bazı çocuklar sosyal olarak gelişmiş becerilere sahip değillerdir ve yalnız olabilirler, bu durumda bilgisayar kullanımı onlar için sosyal kontakt yerine geçer.