Blazer ceket giymek çok fazla şık olmayı sağlayan aynı zamanda da göze çarpan bir görüntüyü yakalayabilmeniz için hoş bir yöntemdir. Bu tarzda bir ceket giymenin sırrı aslında doğru kesim ceketi bulmak ile başlar. Bu noktadan sonra, kullanacağınız değişik tarzda blazer ceket ile isterseniz şık bir görüntü ya da gündelik bir görüntüyü yakalayabilirsiniz. Blazer ceket giyiminde dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Bölüm 1: Doğru Blazer Ceketi Seçin

1.Atletik bir tarzda olan vücuda sahipseniz öne doğru kesilmiş bir blazer ceket kullanabilirsiniz. Atletik bir vücuda sahip olan kadınlar daha güçlü olurlar, bu duruma ek olarak geniş omuzlar ve de ince kalçalara sahiptirler. Öne doğru kesilmiş tarzda blazer ceketlerin genellikle ön kısımları ceketin arka kısmına göre daha kısadır. Bunun sebebi ise ceketin kesiminin ön kısma doğru çapraz bir kesimle gelmesidir. Bu tarz ceketler giyildikleri zaman değişik bir görüntüyü yansıtırlar( adeta bir yanılsama yaratırlar) , sanki daha geniş kalçalara ve de daha biçimli bir beliniz varmış gibi görünür. Bu tarz ceketin diğer önemli bir özelliği ise omuzlarınızı vurgulamasıdır.

2.Geniş kalçalarınız varsa kısa blazerları tercih etmeye özen gösterin. Geniş kalçalara sahip olan kadınlar ( vücudu armut şekilli tarzda olarak adlandırılan kadınlar) bu tarzda olan ceketi tercih etmelidirler çünkü bu tarzda ceketler kalçalarının oranını küçültebilir. Daha uzun bir blazer ceket tercih ederseniz kalçalarınıza istenmeyen bir ilgi çekebilirsiniz. Kalçalarınız eğer genişse omuzlarınızda istemediğiniz bir görüntü oluşabilir. İstenmeyen bu görüntüyü engelleyebilmek için ceketinizin iki omuz kısmına da vatka yerleştirin. Böylece omuzlarınız daha hoş bir görüntüye sahip olup, daha da fark edilir olacaklardır. Omuzlarınızda birçok detay değişikliği yapmanız vücut şeklinizin daha bir dengeli gözükmesini sağlayacaktır.

3.Minyon tipli biriyseniz tam üzerinize oturan bir blazer ceket seçin. Blazer ceketlerinin görünümü hem son derece şık hem de son derece klasiktir. Ceketin bu özelliklerinden dolayı minyon bir kadın bu ceketi diğer birkaç parçayla kombinleyince aslında olduğundan da daha olgun gözükecektir. Sadece ceketi giydikten sonra iki kolunuzun da birbirine kavuştuğuna emin olun.

4.Büyük göğüsleriniz varsa basit bir blazer ceket seçin. Blazer bir ceket vücudunuzun üst kısmına dikkat çekebilir. Basit tarzda olan bir blazer ceketi eğer seçerseniz göğüs kısmınızı değil de bel kısmınızı vurgulamış olursunuz.

5.Vücut ölçüleriniz genişse eğer vücudunuza tam olarak oturan bir blazer ceket seçin. Bir blazer ceket o tarz ölçülere sahip olan kadınlar için gayet güzel olabilir. Özellikle bel çevresinde problemleri olan kadınlar için uygun olabilir. Ceketin görünümü sizi fit göstermelidir fakat vücut ölçülerinizi de fazla vurgulamamalıdır. Aynı zamanda da çok da bol olmamalıdır.

Bölüm 2: Blazer Ceket ile Resmi Görünün

1.Blazer ceketinizi sade renklerden seçin ve de modelini basit tutun. Abartılı ve aşırı olmayan bir ceket sizi daha profesyonel gösterecektir. En iyi sonucu almak istiyorsanız daha klasik renkleri tercih etmeye çalışın, siyah, kahverengi, gri ve lacivert gibi. İnce çizgili bir blazer cekette sizi daha çok profesyonel gösterecektir.

2.Blazer ceketinizin içine gömlek giyin. Klasik düğmeleri aşağıya doğru olan bir gömlek asla kötü görünmez, buna ek olarak içinize giyeceğiniz bir bluz de gömleğin elde edeceği iyi görüntüyü elde edebilir önemli olan modelinin basit olabilmesidir. Ayrıca giyeceğiniz bluz ceketinizin yakasını da kapatmamış olacaktır. Klasik renkler, pastel tonlarda olan renkler çok güzel bir görüntü sergileyecektir. Sadece neon renklerde bluz ya da gömlek kullanmamaya dikkat edin.

3.Blazer ceketinizle kombin edebileceğiniz bir pantolon giyin. Düz kesim bir pantolon ise hem size profesyonel bir görüntü katarken hem de en iyi tercihiniz olacaktır. Buna ek olarak değişik bir model olan çizme paça pantolon da profesyonel bir görüntü kazanmanızda yardımcı olacaktır. Giyeceğiniz pantolonunuz, blazer ceketiniz ile aynı model olmak zorunda değildir fakat aynı renkte olurlarsa görünüşünüzün daha iyi algılanmasında etkili olacaktır. Kendinizi daha çok kadınsı hissediyorsanız pantolon giymeyi tercih etmek yerine, boyu dizlerde olan bir etek giymeyi tercih edebilirsiniz. Daha basit bir tarzı tercih edin ve de şatafatlı bir görünüm elde etmekten kaçının.

4.Burnu kapalı olan ayakkabılar kullanın. Topuklu ayakkabılar, topuksuz ayakkabılar, şık botlar ve çizmeler gayet uygundurlar fakat sandalet tarzı ayakkabılardan, gündelik tarzda olan ayakkabılardan, babetlerden ve de burnu açık olan tarzda olan ayakkabılardan kaçınmaya özen gösterin. Klasik bir görüntü yakalayabilmek için daha ana renkleri kullanmayı tercih edin. Görüntünüzde bir değişiklik yapmak istiyorsanız kırmızı gibi farklı bir renkte kullanabilirsiniz.

5.Kullanacağınız makyaj malzemelerinin oranını ve de kullanacağınız takıları minimum bir seviyede tutmaya çalışın. Teninizin rengini pürüzsüz gösterebilmek için az miktarda fondöten kullanın ve az bir miktarda ruj ya da dudak parlatıcısı kullanın. Az miktarda makyaj malzemesi kullanırsanız daha çok profesyonel gözükürsünüz. Ayrıca tek bir parça mücevher ya da takı kullanmanız daha hoş bir görüntü oluşturur. Bir parça altın bileklik ya da gümüş bir zincir kullanmak güzel olacaktır. Fazla parça takı kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz önemli olan fazla takı kullansanız bile profesyonel görünüşünüzü muhafaza edebilmektir.

Bölüm 3: Blazer Ceketi Gece Kombinleri ile Göz Kamaştırıcı Hale Getirin

1.Daha süslü bir blazer ceket giymeyi düşünün. Sade bir tarzda olan bir blazer cekette giyebilirsiniz Süslü bir ceket giymek istiyorsanız da görünüşünüz biraz daha zevkli olabilir. Güzel cepleri olan blazer ceketleri kullanabilirsiniz ve de yakaları değişik tarzda olan ceketleri kullanabilirsiniz. Klasik renkler ( siyah, beyaz, mavi, gri, kahverengi)ceketinizi eşleştirmekte zorluk çekmeyeceğiniz renklerdir. İstiyorsanız daha pastel tonları ya da taşlı ceketleri tercih edebilirsiniz.

2.Klasik kesimli bir blazer ceket giyin. En iyi seçenekleriniz diz boyu bir elbise ve de kalem etek olacaktır. Ayrıca balıkçı yaka tarzı bir kazak, V yaka bir kazak kullanabilirsiniz. Blazer ceketinizi giymeden önce mutlaka içinize giyeceğiniz parça ile beraber denemelisiniz çünkü kazağınızın kesimi ile ceketinizin kesiminin birbirlerine uyması önemlidir.

Ayrıca siyah mini bir elbise giymek blazer ceket için güzel bir seçenektir, özellikle ceketiniz ince çizgili olursa ve de ceketinizin renk tonu biraz daha açık olursa çok hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

3.Elbise giymek yerine şık bir kalem etek ile birlikte güzel bir bluz giyin. Tarzınıza biraz daha kadınsılık ekleyin ve de harika detaylar ekleyin. Aşağıya doğru fırfırları olan bir bluz ile hafif metalik parıltısı olan etek giyerseniz görüntünüzü çok daha farklı bir boyuta geçirmiş olursunuz.

4.Favoriniz olan topuklu ya da topuksuz olan ayakkabılarınızı giyin. Burunu kapalı ayakkabı aslında en iyi seçenektir. Ayrıca daha canlı ve de süslü tarzda olan ayakkabılarda kullanabilirsiniz, eğer kullanırsanız daha şık bir görüntü de yakalayabilirsiniz. Elbisenize bağlı olarak bantlı ve yüksek topuklu sandaletlerde giyebilirsiniz. Topuklu ayakkabıları kullanmak sizin olayınız değilse, süslü düz ayakkabılardan da uzak durmalısınız.

5.Saçınız, makyajınız ve de takılarınızla beraber süslü bir görüntü elde edin. Saçınızı kendi tarzınıza şekillendirin. Saçınızı aşağıya doğru bir şekilde dalgalar halinde kullanabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız makyajda çok fazla olmamalıdır. Etkileyici bir renkte ruj sürmek ya da buğulu bir göz makyajı kullanmak son derece etkili olabilir. Kullanacağınız takıların sayısı çok fazla olmamalıdır fakat kullanacağınız renkli takılar, parıltılı mücevherler ve inciler oluşturacağınız görüntüyü daha canlı bir hale getirecektir.

Bölüm 4: Blazer Ceketi En İyi Şekilde Giyinin

1.Basit kesimli ancak canlı renkler de bir blazer ceket seçin. Basit bir tarzda olan blazer cekette gayet iyi görünür fakat kullanacağınız canlı renkler ceketinizi daha çok hareketlendirecektir. Çok fazla süsten kaçınmanız faydalı olacaktır çünkü kullanacağınız abartı sizi daha az şık gösterir.

2.Vücudunuza oturan gündelik bir üst seçin. Vücudunuza oturan tişörtler (ön tarafında desenler olabilir) kullanın. Gündelik bir görüntü elde etmek için blazer ceketin içine kapüşonlu bir tişört bile giyebilirsiniz. Sadece ceketinizin biraz geniş olduğundan emin olun çünkü içinize giyeceğiniz katmanlı parçalar sizi olduğunuzdan daha kalın gösterebilir.

3.Blazer ceket ile kot pantolon giyin. Özellikle koyu renkli olan kot pantolonlar sizi daha şık göstereceklerdir. Bu tarz parçalar kullanarak hem günlük bir görüntü yakalayıp hem de şık olabilirsiniz. İstediğiniz tarzda kotu seçebilirsiniz, (ister çizme paça pantolon ister dar paça pantolon) önemli olan seçeceğiniz pantolon ile kendi tarzınızın birebir örtüşmesidir.

4.Modaya uygun olan botlar ya da topuksuz ayakkabılar kullanın. Topuklu ayakkabılar oluşturacağınız görüntü için biraz daha abiye olabilir fakat kullanacağınız modaya uygun olan botlar ve de hafif topuklu ayakkabılar görüntünüzü daha da kuvvetlendirecektir. Topuklu olmayan ayakkabılar çok fazla şık ve süslü değillerdir fakat sizin günlük bir görüntü yakalamanızı sağlayacaklardır.

5.Kullanacağınız aksesuar sayısını az miktarda tutun. Çok fazla taşlı ya da aşırı lüks takılar sizi çok fazla abiye bir görüntüye sokabilir. İri bir yüzük, kalın bir bilezik çok hoş olabilir ancak bu tarz takılar zarafetten uzak ve fazla kadınsı bir görüntü sergilemenize neden olabilir. Takı takmak istemiyorsanız bile makyajınızı olabildiğince sade tutmaya çalışın.