Kendinize bir filtre kahve yapıp şöyle güzelce keyif yapmak istediğiniz zamanlar elbette olmuştur. Filtre kahve yapmak için bir makineye ihtiyacınız olacaktır veya dışarıdan hazır olarak almanız gerecektir. Peki makineniz yok dışarı da çıkmak istemiyorsunuz o zaman filtre kahve içemeyecek misiniz? Eğer makineniz yoksa kendiniz de evde birkaç malzeme temin ederek filtre kahvesi yapabilirsiniz. Kahveyi yaparken genelde tortusu altında birikir ve en sonuna geldiğinizde acı bir tat olur. İşte bunu önlemek için bez torba kullanabilirsiniz. Peki adım adım bez torba kullanarak filtre kahvenin nasıl yapılacağına bakacak olursak:

Bez Torbasız Filtre Kahve Yapmak

İhtiyacınız Olacak Malzemeler:

 • Küçük bir bez torba. Bazı kahvelerin yanında bu tarz bez torbalar bulunmaktadır. Piyasada herhangi bir plastik bardak, tabak vb. ürünler satan bir yerden veya internet üzerinden satış yapan firmalardan bez torbayı temin etmeniz mümkündür.
 • Mümkünse taze kavrulmuş kahve
 • Kahve fincanı
 • Suyu kaynatmak için bir çaydanlık,ufak tencere ya da kettle
 • Bir mama kaşığı

1.Kahve fincanınızın göz kararı 3/4(%75)’ünü su ile doldurun. Bu suyu bir ufak bir tencereye ya da çaydanlığa dökün ve kaynatın.

 1. Bir fincan için yeterli miktarda kavrulmuş kahveyi bez torbaya koyun. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 1-2 mama kaşağı kahve genelde yeterlidir.

 2. Kahve fincanının içine, kahve koyduğunuz bez torbayı açık olan kısmından tutarak yerleştirin.

 3. Su ocakta yeterince kaynadıktan sonra ocağınızı kapatın. Fincandaki bez torbayı tutarak üzerine suyu ilave edin. Bu adımda parmaklarınızın yanmamasına dikkat edin.

 4. Kahvenin demlenmesi için 2-3 dakika gibi bir süre şekilde bekletin.

 5. Bez torbayı yavaş yavaş bardağın içinden çıkarın. Mama kaşığınız vasıtasıyla kahvenin suyunun süzülmesine yardımcı olabilirsiniz.

 6. Fincanınıza kahvenin suyunu tamamen süzdükten sonra kalan posayı boş bir kaseye koyun.

 7. Kahveniz hazır! Bu anın filtre kahveniz soğumadan afiyetle keyfini çıkarın.

 8. Kahvenin telvesini bir bahçeye dökebilirsiniz ya da başka alanlarda kullanımı için Sosyallob’da arayın.

İpuçları ve Uyarılar

 • Eğer herhangi bir yerde kamp yapıyorsanız ve bez torba bulma şansınız yoksa bez bandanalarda işinizi görebilir.
 • Suyun sonradan ya da önceden konulması çok önemli değildir.
 • Bez torba çok uzun süre ıslak kalırsa küflenebilir. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse mikotoksinler(mantar toksinleri) bağışıklık sisteminize zarar verebilir.
 • Bez torba kahve içine karışan kimsallar ya da mürekkepler içerebilir. İlk kullanımdan önce bir müddet bez torbayı su da bekletmek mantıklı olabilir.