Bebeklerin fotoğrafını çekmek her zaman pek de hayal ettiğiniz gibi gerçekleşmez. Siz tam modunda olduğunuzda onlar bambaşka ruh halinde olabilirler ve bebeklerin fotoğrafını çekmek çoğu zaman güçtür. Beslenme hallerindelerken ve uyuyorlarken kolaylıkla fotoğraflarını çekebilirsiniz peki ya dış mekanlar da bebeklerin fotoğrafını nasıl çekersiniz? Bebeklerin fotoğrafını kolaylıkla çekebilmeniz için bir kaç numarayı sizler için derledik,

Adım Adım Bebek Fotoğrafı Çekimi

1. Her şeye hazırlıklı olun. Bebek fotoğrafları çekmek için oluşturduğunuz tüm planlar suya düşecektir, o yüzden planlarınızı unutun. Güneş şu açıdan gelirken bahçede emeklerken bir bebeğin fotoğrafını çekebileceğini ne kadar planlarsanız o kadar gerçekleştiremezsiniz. Tamamen bebeğinizin moduna girin ve yaptıklarını takip edin. Oyuncakları ile oynarken, çevresini keşfederken fotoğraf makinenizi sürekli hazır olarak tutun. Yakalayacağınız karelere siz bile inanamayacaksınız.

2. Hızlı olun. Altı aylık ile iki yaş arasındaki bebekler fotoğraflanma yönünden en zor olan yaş grubunu temsil ederler. Evin içerisinde adeta oyuncaklar ile mobilyalar arası mekik dokuyan bir bebeğiniz varsa fotoğrafını çekebilmek için son derece hızlı olmalısınız. Fotoğraf makinenizi seri çekim moduna alarak arka arkaya fotoğraflar çekerek istediğiniz kareyi elde edebilirsiniz. Belki 40 poz çekeceksiniz ama bir tanesi mutlaka sizin istediğiniz gibi olacaktır.

3. Güven verin. Bebeğinizin fotoğrafını çekerken annesini ya da babasını ya da aile büyüklerinden herhangi birini kadraja dahil etmekten korkmayın. Büyük insanlarlar bebekler tarafından güven temsili olarak algılanırlar, bu sebepten ötürü bebeğiniz aşina olduğu bir büyüğü yanında daha rahat daha mutlu olacaktır, böylelikle bebeğinizin fotoğrafları hem doğal hem de harikulade olacaktır.

4. Detayları hatırlayın. Bebeğinizin en ilgisini çeken, dikkatini en çok yoğunlaştırdığı oyuncağını ya da objeyi fotoğraf çekmek için kullanın. Bu tip detaylar sayesinde bebeğinizin ani hareketlerini biraz olsun dindirebilir, oyuncağa dalmasını sağlayarak fotoğraflarınızı arzu ettiğiniz gibi çekebilirsiniz. Fotoğraf makinenizin kamerasının önüne bebeğinizin ilgisini çeken oyuncağı ya da objeyi tutmak bir seferlik ilgisini çekebilir, ve bir daha o yöne bakmayabilir. Bu sebepten dolayı bebeğinizi oyuncağıyla birlikte bırakmak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

5. Mesafeyi ayarlayın. Bebeğinizin seviyesine inin bebeğinize baktığınız o an içerisinde kareler arasında denemeler yapın. Kendi boyunuz ve seviyenizde çektiğiniz fotoğraflar ile bebeğinizin seviyesinde çektiğiniz fotoğraflar arasında oldukça fark olacaktır. Eğildiğiniz de ya da bir yere oturarak bebeğinizin hizasına geldiğiniz anlarda fotoğraf makinenizi sığ-alan derinliği konumunda kullanmaya gayret gösterin, bunun için diyaframı f/1.2-2.5 şeklinde ayarlayabilirsiniz.

6. Doğallığı koruyun. Bebeğinizin en güzel fotoğrafları şüphesiz doğal ışığın bol olduğu fotoğraflar olacaktır. Yapay ışıklarda bebeklerin gözleri kamaştığından ekstradan flaş kullanmak da hem sakıncalı hem de suni bir fotoğraf karesi elde etmenizi sağlayabilir.(Flaş kullanmanız gerekiyorsa, bebeğinizin sağlığı için ızgaralı ışık kaynağı kullanmak önerilir.) Doğal ışığın bol olduğu, sokak kapısı, pencere kenarı gibi parlak yerlerde bebeğinizin fotoğrafını çekmeye gayret edin. Duvarlardan seken ve fotoğraflayacağınız bebeğinize çarpan ışıklar çok güzel kareler elde etmenizi sağlayacaktır.

7. Dış mekanlardan çekinmeyin. Bebeğinizle özgürce bahçelerde emeklemekten çekinmeyin, bebeğinizle emeklemek çünkü onun seviyesine inerek daha harika fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz. Dış mekanlarda ışığı daha verimli kullanabilirsiniz, güneş ışıklarını bebeğinizin arkasına alın ve hatta gümüş ya da beyaz reflektör alarak ışığın bebeğinizin yüzüne yansımasını sağlayın. Özellikle akşamüzeri güneş biraz inip, ışık yumuşadığında en iyi ve aydınlık sonuçları alabilirsiniz.

8. Zamanı kollayın. Bebeğiniz hareketli, fotoğraf çekmek zor ama siz de az değilsiniz!

  • Fotoğraf çekmeye başlamadan önce karınlarının tok, altlarının değişmiş olmasına özen gösterin böylelikle hem kendilerini rahat hissedecekler hem de kolaylıkla oyalacağınız şekilde olacaklardır.
  • Uykudan uyandıktan hemen sonra da sersemliklerinden faydalanrak son derece güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

9. Profesyonel olun. Sizin bebeğiniz, sizin aile albümünüz! Bebeğinizle en çok vakit geçiren kişilerden biri olarak bebeğinizin fotoğrafını çekme konusunda profesyonelleşin. Fotoğraf makinenizin her ayarını öğrenin ve en iyisini çekene kadar pes etmeyin. Geniş diyafram kullanımı bebek fotoğrafları çekebilmek için pek kullanışlı değildir, fotoğraf makinenizin netliğini kısarak bebeğinizin fotoğraflarını çekmeyi doğal akışına bırakabilirsiniz.