Spor salonlarına kaydolup ismini bile tam olarak öğrenemediğiniz ağırlıklar ile çalışmaktan keyif almıyorsanız ve spor salonuna gitme alışkanlığını bir türlü edinemiyorsanız kendinize başka alternatifler bulmak zorundasınız! Bacak kaslarınızı geliştirmek için gündelik hareketlerinize birkaç aksiyon ekleyerek hem spor yapabilirsiniz hem de hareket etmenin sizi nasıl zinde hissettireceğini görebilirsiniz. Peki spor salonlarındaki ağırlıklar olmadan bacak kaslarını nasıl güçlendirirsiniz, bacak kaslarını güçlendirmek için hangi egzersizleri yapmanız gerekiyor? İşte sizin için egzersiz tüyolar,

Bacak Güçlendirici Egzersizler

1. Topla oynanan sporlardan birini deneyin. Futbol, basketbol, kriket, voleybol ve daha bir çok topla gerçekleşen sporları deneyebilirsiniz. Topla oynanan sporlar da beyin spor esnasında bir araç olan topla stratejiler geliştirirken vücut kaslarınız ve özellikle bacak kaslarınız top sürerek harekete geçer. Size en yakın olan sporu seçin ve topla egzersizlerin keyfini çıkarın. Unutmayın bunun için profesyonel olmanıza gerek yok.

2. Yüzmek! Yüzmenin sayısız sağlık problemine iyi geldiğini bilmeyeniniz yoktur. Vücudunuzda bulunan aklınıza bile gelmeyecek kaslarınızı bile harekete geçirir. Bacak kaslarınızı güçlendirmek için yüzmek yapılabilecek en iyi sporlardan birisidir. Haftada en az 1 kere bir yüzme havuzuna giderek yarım saat kadar yüzmeniz kendiniz için yapabileceğiniz en sağlıklı spor!

3. Bisiklet sürmek! Bisiklet sürmek bacak kasları için idealdir. Tüm beden ağırlığınızı ve bisiklet ile kateeceğiniz yolu bacaklarınızın kuvveti ile gerçekleştirdiğiniz bu sporda, gerçekten kaslı, sağlıklı ve incecik bacaklara sahip olmamanız imkansız. Yoksa bir bisiklet edinin ve pedal çevirmeye başlayın. Kısa mesafeleri bisiklet ile giderek bir rutine sokmadan egzersizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4. Jog. Düzenli spor yapanlar için jog atmak yani hafif tempolu koşu gerçekleştirmek bacak kaslarınızın lime lime çalışmasını sağlayacaktır. Vücudunuz için iyi bir ısınma ve fevkalade bir egzersiz olan jog için elbette kendinize zaman ayırmanız şart. İŞ hayatı, okul koşturması, büyük şehir tantanası bildiğiniz tüm gerçekleri spor yapmak için bahane etmekten vazgeçin. Elbette bacak kaslarınızı güçlendirmek için jog atacak doğru yeri de seçeceksiniz. Bahaneleri kaldırın ve joga başlayın.

5. Parklardaki egzersiz aletlerine yönelin. Bugün çoğu halka açık parklarda spor yapmanız ve harekete geçmeniz için egzersiz aletleri bulunuyor. Hem açık havanın keyfini çıkarabilir hem de kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Oturduğunuz mahallede ya da sitedeki kafa dengi insanlar ile biraraya gelerek egzersiz saati oluşturabilir ve toplu bir spor yapma eylemi gerçekleştirebilirsiniz!

6. Ve tabiki yürüyüş. Bacak kaslarınızı harekete geçirecek, güçlendirecek yegane şey bacaklarınızı kullanmaktır. Bacaklarınızı kullanın, yürüyün, koşun, zıplayın. Kısa mesafeler için araç kullanmayın, yarım saat erken evden çıkarak yürüyüş ile gideceğiniz noktaya varın. Teknoloji gelişiyor ve mesafeleri kısaltacak imkanlar sunuluyor, doğru; ancak yürümediğiniz ve harekete geçmediğiniz sürece yerinizi robotlar alabilir! Sağlıkla kalın.

İpuçları

  • Vazgeçmeyin. Herhangi bir bacak güçlendirici egzersize başlayıp bir hafta sonra vazgeçmeyin, dirayetli olun.
  • İlk hedefiniz bacaklarınızı güçlendirmek bile olsa tüm vücudunuzun egzersizlerden faydalanacağını unutmayın!
  • Çalışkan olun ve sonuçları sevdikleriniz ile paylaşın. Birileri tarafından onaylanmak ve olumlu sonuçlarınızı paylaşmak sizi daha da motive edecektir.
  • Zamanla bacaklarınız arzu ettiğiniz görünüme kavuşacaktır bu süreyi kısa tutmaya çalışmayın. Bacaklarınıza fazla yüklenerek kas yırtılmalarına ve zedelenmelerine sebep olmayın. Sabırlı olun.