Ayakkabılarınızı ne zaman çıkarsanız ıslak çoraplar ile mi karşılaşıyorsunuz? Elleriniz öylesine terliyor ki biri ile el sıkışmaktan çekiniyor musunuz? Koltuk altınız sık sık terliyor ve kıyafetlerinizin ıslanmasından mı şikayetçisiniz? Tıpta “Hiperhidroz” adı verilen aşırı terleme hastalığına yakalanmış olabilirsiniz ya da yakalanmak üzeresiniz. Özgüveninizi geri kazanmak ve terlemenizi azaltacak yöntemleri sizler için derledik;

Yöntem 1: Terlemeyi Önleyici Ürünler Kullanın

1. Koltuk altına rolon kullanmak ile başlayın. Ter önleyici, ter kokunuzu değiştirici bir seçim yaptığınızdan emin olun ve aşırı terlemelerinizi rolon ile kontrol altına almaya başlayın

2. “Klinik gücü onaylanmış” ya da “clinical strength” yazılı deodorantlar seçmeye gayret gösterin. Bri klinik tarafından yasal yollar ile onaylanan vücut bakımı ürünleri piyasadaki benzerlerine göre daha pahalı olacaktır ancak bu ürünler ter oluşumunuzu azaltma da etkili bir rol oynarlar.

3. Sabah ve akşam ter önleyici rolonuzu kullanın. Aşırı terleme şikayeti olan kişiler için günde iki kez kullanılması önerilen rolonları, bir sabah bir de yatmadan önce akşamları kullanabilirsiniz. Sık sık terleyenlerdenseniz sabahları masaj yaparak koltuk altınıza rolonu iyice uygulayın.

4. Ter önleyici rolonu kuru cildinize uygulayın. Koltuk altınız terliyken ya da duş sonrası ıslak bedeninize rolon uygulamayın. Öncelikle iyice kurulayın bedeninizi ve daha sonra rolon sürün. Islak cilde rolon sürdüğünüzde cildinizin tahriş olma ve kızarıklara maruz kalması kaçınılmazdır.

5. Koltuklatınız dışında da deodorantları ve rolonları kullanın. Bir aerosol deodorant ile ayak tabalarınızın terlemesine ve kötü kokular oluşturmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle ayak parmaklarınız arası oldukça fazla terleyecektir, sprey sıktığınızda emin olun terlemeyi önleyeceksiniz.

Yöntem 2: Terletmeyen Giysiler Giyin

1. Terinizi emecek kıyafetler seçin. Sıklıkla spor giysilerinde kullanılan pamuklu kumaşları çok fazla terliyorsanız kesinlikle öncelikli olarak kullanmalısınız. Keten gibi gevşek dokumaları bedeninize nefes aldıracak kumaşlar da seçebilirsiniz.

2. Atlet giyin. Üst üste giyindiğiniz için daha çok terleyeceksiniz yanılgısına kapılmayın. Atlet giymeniz terinizi emer ve terlemenizi size hissettirmez, daha az yorulmanızı sağlar.

3. Doğru renkte giysiler seçin. Koyu renkli giysiler güneşi tamamen içinizde hissetmenizi sağlayacaktır. Açık renkler de özellikle beyaz renkler de güneşi vücudunuza absorbe etmesiniz ve koyu renkli giysilere göre daha az terlersiniz.

4. Terli ayaklar için nefes alabilen ayakkabılar seçin. Ter emici tabanları olan sporcular olarak özel tasarlanmış spor ayakkabılarını seçebilirsiniz. Deri, güderi gibi gerçek malzemelerden yapılmış ayakkabılar yapay derilere göre ayak terlemenizi azaltacaktır. Sandalet ve terlik vazgeçilmezlerinizden olmalı, çok fazla terliyorsanız, ayaklarınızı kapalı bir ayakkabının içerisine hapsetmemelisiniz.

5. Yanınızda ekstra kıyafet taşıyın. Çok fazla terliyorsanız muhtemelen bir günü dışarıda tamamlamanız sizi zor durumda bırakacaktır. Çantanızda fazladan bir tshirt ya da bir atlet taşıyın ve utanç halinde kendinizi sıkacağınıza bir yer de üzerinizi değiştirerek daha rahat hissedebilirsiniz. Aynı şekilde çok fazla ayaklarınız terliyorsa çantanızda bir çift çorap taşımak yükünüzü arttırmayacaktır

Yöntem 3: Terlemeye İyi Gelen Bitkisel Çözümler

1. Baharatlı gıdalardan uzak durun. Acı hissi yani biberli yiyecekler, soğan, sarımsak tükettiğinizde terlemeniz artacağı gibi ter kokunuzda da anormal değişiklikler hoş olmayan kokular artacaktır. Daha sade baharattan uzak gıdaları en azından sıcağın fazla olduğu yaz aylarında tercih edebilirsiniz.

2. Kilo verin. Aşırı kilolu ya da obez derecesinde vahim bir durumdaysanız fazla terlemeniz ve yorgun düşmeniz gayet normaldir. Terleme miktarınızı azaltmanın tek yolu vücudunuzdaki fazla kilolardan kurtulmak ve kilo vermektir!

3. Hijyenden uzak kalmayın. Ter kokusunu çok basit hijyenik ürünler ile önleyebilirsiniz. Şikayet edeceğiniz eforu hijyene ayırın.

Günlük olarak duş alın. Bunu bir rutine bağlayın ve ter kokusuna neden olan bakterilerden arının.

Dışarda ya da banyo sonrasında ıslak bir mendil ile koltuk altlarınızı silin. Ter kokunuzu daimi olarak üzerinizde taşımayın. Tekrardan taze ve mis gibi kokmak için bunu kesinlikle yapın!

Çalışma masanızın çekmecesinde bir deodorant bulundurun. Stres altında vücut terlemeye meğillidir ve iş yerinde ne zaman ne olacağı belli olmaz.

4. Kafeinli içeceklere ara verin. Kan basıncını yükselten kahve ve çayı aşırı terleme şikayetiniz varsa azaltın hatta bırakın. Bir müddet terlemenizi kontrol altına almak ve sebeplerini tespit edebilmek için kafeinli içeceklere ara verin.

5. Terlemeye karşı en iyi bitki: Adaçayı. Fazla terlemeyi önleyen ve vücudu dinginleştiren adaçayı, kimi insanlar tarafından terlettiğine yönelik hatalara yorumlara maruz kalır. Adaçayı tamamen sizi sakinleştirir ve terlemenizi kesinlikle azaltır.

500 ml yani 2 su bardağı kaynamış suya, 4 yemek kaşığı adaçayı ilave edin. 5 dakika boyunca da ateş üzerinde pişirin. Tortuları süzün ve sıvı halde soğumasını bekleyin.

Alternatif olarak: 5 yemek kaşığı adaçayı, 1 çırba kaşığı kedi otu ve 1 çorba kaşığı at kuyruğunu karıştırın 1 bardak suda taşana kadar kaynatın. Soğumasını bekledikten sonra için.

6. Bitkisel karışımla ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın.

Terlemeyi önleyici bitkisel kür nasıl hazırlanır?

  • 5 yemek kaşığı okaliptüs yaprağı
  • 5 yemek kaşığı meşe kabuğu
  • 5 yemek kaşığı ceviz yaprağı
  • 2 litre su

Su içerisine tüm bitkileri atın ve 5 dakika boyunca ateşte kaynatın. Karışımın soğumasını bekleyin ve daha sonra üzerine 1 lt soğuk su ekleyerek karışımınızı seyreltin. Ellerinizi ve ayaklarınızı hazırladığınız bitkisel kür ile yıkadığınızda terlemeyi azaltırsınız.

**7. Gece terlemesi için bitkisel çözümler: **Adaçayı, ısırgan otu ve ek olarak ceviz ya da çilek yaprağını 1 bardak sıcak suda demleyin. Yatmadan önce hazırladığınız karışımı için terlemenizi azaltın.

8. Stres kaynaklı aşırı terlemeler için melisa, nane ve rezene ile yapılmış çay için. Bu otların tamamını karıştırarak içebileceğiniz gibi ayrı ayrı da içerek vücudunuzun stresini azaltabilir, terlemenin önüne geçebilirsiniz.

9. Duşta yıkandığınız suya esansiyel yağlar ekleyin. Hoş kokulu vücudunuzu dinlendirici esansiyel yağlardan lavanta, gül ve portakal yağlarını yıkandığınız suda kullanırsanız terlemeyi önler vücudunuzun dinlenmesini sağlarsınız.

10. Ellerinize ve ayaklarınıza yağ ile masaj yapın. Sardunya yağı, çay ağacı yağı ve selvi yaprağı yağı terlemeye birebirdir. Kokuları da bir hayli güzel olan bu esansiyel yağlar ile ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayarak terlemeyi azaltabilirsiniz.