Antrikot, dananın sırt kısmında bulunan kısmıdır. Etin kemikten ayrılmış halidir ve hayvanın en lezzetli etidir denilebilir. Ortalama büyüklükte bir danada 1,5 kg ile 2,5 kg arasında antrikot bulunur. Antrikot pişirmenin püf noktaları vardır ki, bunlardan ilki antrikotu doğru marine edebilmektir. Marine işlemi ile sert bir et olan antrikotun yumuşamasını ve de kullanacağımız baharatlarla daha da lezzetli olmasını sağlayabiliriz.

Antrikotu Marine Etme

1. Kasaptan antrikot alırken kalınlığına ve de dövülmemiş olmasına dikkat edin. Antrikotu alırken etin kalınlığının 2 ila 3 cm olmasına ve kesinlikle dövülmemiş olmasına dikkat edin çünkü dövülen et, suyunu kaybedeceğinden lezzetsiz bir hal alır.

2. Marine işlemi için etin miktarına uygun bir kap seçin. Hazırlanacak sosun tüm etlere eşit miktarda nüfuz edebilmesi için kullanacağınız kabın uygun büyüklükte olmasına özen gösterin.

3. Marine edeceğiniz etlerinizin üzerine ufak kesikler atın. Etinizi hırpalamadan her iki tarafına da ufak kesikler atmak, etin, hazırlayıp içine yatıracağınız sosu daha iyi emmesini sağlayacaktır. Bu sayede et hem yumuşak hale gelecek hem de aroması daha etkili olacaktır.

4. Marine işlemi için kullanacağınız ürünleri hazırlayın. Marinasyon için soğan, sarımsak, zeytinyağı, süt, hardal ve kekik, defne yaprağı, maydanoz gibi damak tadınıza uygun baharatları kullanın.

5. Sosunuzu hazırlayın. 1 adet soğanı rendeleyip, rendelediğiniz soğanın suyunu sıkarak marine işlemini yapacağınız kabın içerisine alın. Daha sonra antrikotu bu suyun içerisine yerleştirin. Bu işlem etin içine nüfuz ederek ete yumuşaklık verir. 1/2 su bardağı zeytinyağı, 1/2 su bardağı süt ve 1 adet rendelenmiş sarımsağı kabın içine koyun. Ayrıca arzu etmeniz halinde karışıma hardal da ilave edin. Ete aroma vermek için de baharatlardan yardım alın. Arzunuza göre baharatları taze kullanabileceğiniz gibi kuru baharatları da kullanabilirsiniz. Eğer ki taze baharatlar kullanılacaksa, çok ince şekilde kıyarak sosunuza ilave edin. Bir tutam tuz ve karabiberi de eklediğinizde sosunuz hazır hale gelmiş olacaktır.

6. Antrikotları hazırladığınız sosun içine yatırın. Hazırladığınız sosunuzun içine antrikotlarınızı yatırın ve hazırladığınız sosun etlerin her bölgesini kapladığından emin olun. Marine edilen etleri bir gün önceden buzdolabına koyup bekletin.

7. Antrikot pişirmeye hazır. Arzu ettiğiniz pişirme yöntemini kullanarak servise hazır hale getirin.