Allık kullanımı ve seçimi zor olduğundan makyaj yaparken pek tercih edilmez ya da önem verilmez. Oysa ki tam bir makyaj yapıldığında allık ve fondöten kullanılır ve bu ürünler cildimizi pürüzsüz ama solgun bir hale getirdiğinden allık mutlaka kullanılmalıdır. Allık seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Adım Adım Allık Renginin Seçimi

Her allık çeşidinin farklı bir ten ile uyumu ve kullanış şekli vardır.

Toz allıklar yağlı cilt tipine uygundur ve yanaklarda uzun süre kalıcılık sağlar.

Krem allıkların en rahat uygulanış şekli ise parmaklardır ve nemlendirici içerikleri sayesinde kuru cilt tipleri için idealdir.

Jel allıklar yanaklardaki parlaklığı arttırır, kuru ciltler için tavsiye edilmezler.

Renk veren allıklar tint blush olarak adlandırılırlar ve jel allıklar gibi çabuk kururlar, fondöten üzerine uygulanırlar. Yüzünüzü yıkayana kadar kalıcılıklarını kaybetmezler.

Son olarak pırıltılı allıklar shimmer blush adıyla satılırlar, elmacık kemiklerine hafif renk vermek için kullanılırlar ve gece makyajı için idealdirler. Bu tip allıkları gözünüzün iç köşelerinde de kullanabilirsiniz fakat kırışıklıklarınızın yoğun olduğu bölgelere sürmekten kaçınmalısınız.

Tek renk olan allıklar olduğu gibi karışık renkli allıklar da vardır. Karışık renkli allıklar genelde her ten rengine uyan renklerdir ama bunlar da kendi içinde renklere ayrılır. Esmer bir tene sahipseniz bronz, mercan ve şeftali tonlarını tercih etmelisiniz. Esmer tenler pembe allıkları kaldıramaz bu yüzden pembe tonlar tercih edilmemelidir. Beyaz ve buğday tene sahipseniz daha şanslısınız demektir; pembe şeftali turuncu, altın, bronz tonlarını kullanabilirsiniz.

Alık renginin ten rengine uyumu kadar göz makyajı rengiyle uyumu da önemlidir. Göz makyajıyla alakasız bir allık rengi demode duracağından terci edilmez. Eğer göz makyajınızda turuncu pembe şeftali zeytin yeşili gibi sıcak tonlar kullandıysanız allık seçiminiz de mercan bronz kahverengi ve pembe gibi sıcak tonlardan olmalıdır ama makyajınızda yeşil mavi turkuaz lavanta gibi soğuk renkler kullandıysanız allık renginizi de soğuk tonlardan seçmelisiniz. Eğer yoğun bir göz makyajı yaptıysanız çok canlı renklerde ve yoğun allık kullanmanız fazla boyanmış bir yüz yaratacağından tercih edilmez.

Her yüz tipine allık uygulanışı farklıdır.

Uzun veya ters üçgen- yani alnınız genişse ve aşağıda doğru daralıyorsa – bir yüze sahipseniz elmacık kemiklerinin üzerinden kulağınıza doğru yatay ve yuvarlak hareketlerle sürün. Hattı yukarıya doğru alırsanız yüzünüz daha uzun duracaktır.

Oval veya üçgen bir yüze sahipseniz elmacık kemiğinin üstünü kullanın ve elmacık kemiğinin hattından devam edin.

Yuvarlak bir yüze sahipseniz elmacık kemiğinin altından bir hat belirleyin ve allığınızı o hata sürün, daha sonra yukarıya doğru dağıtın. Allığı paletinden alırken mümkün olduğu kadar az alın ve az uygulayın.