Yüz makyajının en önemli ve göz alıcı adımlarından biri olan allık, doğru bir fırçayla yüz tipinize de uygun bir şekilde uygulandığı takdirde sizi olduğunuzdan çok daha hoş ve güzel gösterir. Tabi gecenin en güzel kadını olmak istiyorsanız bazı küçük ama etkili makyaj hilelerine de başvurmanız gerekir. Allığın rengi ve kalitesi kadar uygulama tekniği doğruluğu da doğru bir makyajın önemli bir bileşeni olduğundan aşağıda sıraladığımız ipuçlarına göz atarak capcanlı ve çekici bir yüze sahip olabilirsiniz.

Allık Fırçasının Kullanımı

1. Doğru fırçaları tercih edin. Geniş bir yelpazeye sahip olan allık fırçaları yüzün farklı bölgelerini belirginleştirmekte ve renklendirme de kullanılabilir. Örneğin, ucu kesik eğim verilmiş allık fırçaları genelde elmacık kemiklerini belirginleştirirken kalın ve gür uçlu fırçalar ise toz pudrayı yüzün tamamına dağıtabilmek için değerlendirilen seçeneklerdir. Bu yüzden doğru bir seçim adına pudra ve allık fırçalarını birbirlerinden ayırabilmeye özen gösterin. Mağazadan satın alırken allık fırçalarının genelde daha düz ve normal sertlikte kıllara sahip olmalarına dikkat edin.

2. Fırça uygulama tekniğine dikkat edin. Allık uygulamasında doğru fırça seçiminden sonraki önemli bir diğer adım ise fırçanın tutumu ve tekniğidir. Fırçanın uç bölgesini elinizin ilk üç parmağıyla sıkıştırın ve tercihinize bağlı satın aldığınız toz veya top allığınıza sürün. Allık genelde yoğun bir yapıya sahip olduğundan fırçaya sürüldüğünde bolca renk verir. Bu yüzden yüzünüze uygulamadan önce allık fırçasına hafifçe üfleyin ve rengin biraz da olsa dağılmasına yardımcı olun. Ardından allığı tutuşuna dikkat ederek fırçayla yüzünüze uygulayın.

3. Yüz tipinize uygun makyaj yapın. Makyajın amacı cildinizdeki kusurları kapatmak ve sizi olduğunuzdan daha hoş bir görünüme ulaştırmak olduğundan allığı uygularken kullandığınız fırçayla beraber aynı zamanda yüz tipinize de uygun bir yol izlemeniz gerekir. Elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaracak bir makyaja ihtiyaç duyuyorsanız o halde fırçanızı allıkla temas ettirdikten sonra elmacık kemiklerinin altına yapılan ışıltılı bir uygulama uygun olacaktır. Bu durumun aksine zaten kemikli bir yüz yapısına sahipseniz fırçanızla daha puslu ve dağınık bir allık uygulaması uygun olacaktır, aksi takdirde yüzünüz olduğundan daha renkli görünebilir.

4. Ten renginize uygun allık uygulayın. Allık fırçasının uygulaması yanaklardan göz kapağı hizasına kadar olduğundan ten rengi açık olan bayanlarda aşağıdan yukarıya doğru önce hafif daha sonra biraz daha dalgalı fırça darbeleri yüzü renklendirerek hoş bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Bu tekniğin yanı sıra yine uygun fırçayla çene ve alın bölgelerini hafif dokunuşlarla renklendirmek de iyi bir tercih olabilir.