Teknoloji şirketleri evleri daha akıllı hale getirmek için çalışıyorlar. Sadece birkaç yıl içinde tipik bir ev içinde çeşitli araçlar ve aygıtlar birbirleriyle etkileşim içinde olacaklar. Bu teknolojik atılımın bizim günlük yaşantımıza kolaylık getireceği aşikar.

Akıllı Ev Nedir?

Örneğin; her zaman aldığımız sütün son kullanma tarihini kontrol etmek zorunda kalmayacağız. Çoğunlukla sütün tarihi geçtikten sonra bu durumun farkına varırız. Evlerimizin vazgeçilmezi olan buzdolapları bu yeni akıllı ev teknolojisi ile bunun farkına varıp sizi uyaracak. Şayet evimizdeki sütün son kullanma tarihi dolduysa ve yeni bir tane almamız gerektiğini düşünüyorsak bunu akıllı ev sistemi size mesajla bildirecek.

Bu akıllı ev sistemiyle diyelim ki evinizde yangın çıktı,. Yangının akabinden yangın ile ilgili alarm devreye girecek ve size internet üzerinden anında bilgi gönderilecek. Şayet bu yangın salonunuzdaysa bu yangını söndürmek için avizenize yerleştirilmiş sulama sistemleriyle yangına anında müdahale edebileceksiniz. Ayrıca bu sistemlerle evinizin siz gelmeden hangi ısıda olması gerektiğini, hangi aydınlatmaların aktif olacağı vb. sistemleri zaten kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı Ev Otomasyonu Nasıl Olur?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bilgiye ve hızlı sonuca ulaşacağımız en kısa yol en ideal yoldur bizim için. Akıllı evler de öyle. Düşündükten sonra hemen harekete geçmemize, pencerenin perdesini dahi bir parmak hareketiyle veya yatarken üşendiğimiz ışığı kapatmak için seslenmek yeterli olacak. Çıktığımız aylık market alışverişlerinin yerini, sürekli içindeki ürünleri yenilemeni ve sipariş vermeni isteyen buzdolabı alacak. Sen eve gelmeden oda sıcaklığı en ideal seviyeye getirilecek, evden çıktığında tasarruf etmen için yaşayan evin artık terkedilmiş bir şehre dönüşecek.

Kontrol ettiğin değil kontrol edildiğin bir evde yaşamaya hazır mısın artık? Kulağa çok korkunç geliyor değil mi? Teknolojiden korkmayın! İnsan gücünün tüm yükünü hafifletecek akıllı evlerde oturmamıza az kaldı.

ABD’de bir milyondan fazla ev akıllı ev teknolojisiyle donatılmış durumda. Yakın zamanda diğer ülkelerde de bu teknoloji ile donatılmış evlerin çoğalması olası.Bir teknoloji araştırma firması olan Gartner’a göre 2022 yılında tipik bir aile evinde en az 500 akıllı cihaz olacak.

Gelecek için uçan otomobillerin kullanılması ütobik olabilir ancak son teknoloji ile var olmuş akıllı evler hiç de ütobik değil…