Hassas cilde sahip kişiler genellikle de beyaz tenli kişilerin ağda sonrası ciltlerinde yer yer kızarıklıklar hatta morarmalar olabiliyor. Kıl köklerinin hassaslığına bağlı olarak gerçekleşe bu durum, tüyler çekildiğinde doğal olarak vücudun verdiği bir tepki olarak düşünülebilir. Ağda sonrası kızarıklıkları azaltmak için neler yapılır, hangi aşamalar izlenmelidir işte sizin için altın öneriler:

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

1. Ağda yaptığınız bölgeyi buzla ovun. Soğuk kompres olarak bilinen bu yöntemle acı hissiyatını kızarıklık olarak gösteren kıl kökleri sakinleşecek ve teniniz normal rengine dönmeye başlayacaktır.

2. Ağda sonrasında özellikle kızarıklıklarınız varsa sıcak banyo ve duştan uzak durun. Sıcak su kan dolaşımınızı hızlandıracak kızarıklık olmayan bölgelerinizin bile kızarmasına sebep olacaktır. Ayrıca cildiniz de tahriş olur. Duşa ya da banyoya girmeniz gerekiyorsa ılık su kullanın hatta dayanabiliyorsanız soğuk sudan vazgeçmeyin.

3. Ağda sonrası kızarıklıklarınıza iyi gelecek bitkisel yöntemlerden birisi de aleo veradır. Cilt yanıklarına ve tahrişlere karşı kullanılan aleo verayı cildinize sürün. Aleo veralı bir jel de kullanabilirsiniz. Aleo vera sürdüğünüzde cildinizin serinlediğini sıcaklık ve kızarıklık hissinin hafif bir şekilde geçtiğini hissedeceksiniz.

4. Menstural döngünüzde yani regl olduğunuz zamanlarda ağda yapmaktan kaçının. Hassas bir cilde sahip olmasanız da bu dönemde ağda yaptığınızda cildinizde kızarıklıklar meydana gelebilir.

İpuçları

Soğuk kompresi 5 dakika kadar uygulayın hatta dayanabiliyorsanız daha uzun süreler tutarak kızarıklıktan daha kolay kurtulabilirsiniz.

Ağda sonrasında vücudunuzu saran ve sıkan giysiler giyerek cildinizi tahriş edersiniz ve kızarıklıklardan kurtulamazsınız.

Regl dönemlerinde ağda kullanmayın, tüylerinizi tıraş edin ve birkaç gün geçmesini bekleyin.