Ağda istenmeyen tüylerden kurtulmak için etkili bir yoldur ancak bu ağdanın kuvvetli yapışkan dokusu yüzünden cildiniz tahriş olabilir kızarıklık ya da morarıklık gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Ağda öncesinde neler yapacağınızı bildiğiniz takdir de ağda sonrası cildinizin pırıl pırıl gözükecektir. Ağda kolay ve kesin çözümdür ancak cildiniz istenmeyen tüylerinizden daha değerli! Ağdadan önce adım adım yapılması gerekenleri sizin için sıraladık:

Ağdadan Önce Cildinizi İnceleyin

1. Cildinizde ağda yapmadan önce tahriş, yara, güneş yanığı, leke gibi olağan bir durum var mı onu inceleyin. olabileceğiniz durumları uygulayın ve ağda öncesinde bu durumları değiştirmeye çalışın.

2. Özellikle et benleri ağda esnasında koparak cilt problemlerine yol açabiliyor. Ağda öncesinde yüksek benleriniz ya da et benleriniz var ise ya da kabuklu yaralarınız var ise bu bölgeleri ağdadan önce yara bandı ile kapatarak koruyun.

3. Tüylerinizin boyunu kontrol edin. Ağda 13-19 mm uzunluğundaki tüyleri almak için ideal bir yöntemdir. Daha uzun tüyleri de alır ancak kopmasına ve kırılmasına sebep olur, daha kısa tüyleri ağda ile almanın imkanı yoktur.

Cildinizi Ağdaya Hazırlayın

1. Ağda kullanmadan önce cildiniz sabun yardımı ile ılık suda temizleyin. Cildinizi tahriş edecek boyutta sıcak su kullanmayın. Sıcak su derinizin kalkmasına ve tahriş olmasına sebep olur.

2. Bir lif ya da peeling fırçasıyla cildinizdeki pul pul dökülmeleri giderin. Özellikle yaz aylarında güneş etkisiyle değişen derinizi arındırmalı ölü hücrelerden kurtulmalısınız.

3. Ağda öncesinde karbonat ile 5-10 dakika cildinizi ovun. Kıl köklerinizi arındıran karbonat sayesinde ağdadan daha olumlu sonuçlar alırsınız.

4. Tüm temizlik ve arınma işlemlerinden sonra ise yağsız ve su bazlı nemlendiriciler ile cildinizi nemlendirin. Yağsız nemlendiriciler ağda sonrası kızarıklıkların oluşmamasında da büyük rol oynar. Hazır ağdaların yanında nemlendirici mendiller satılır bunları da kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirirken nemlendiricinin tamamen emildiğinden emin olduktan sonra ağda yapmaya başlayabilirsiniz.

Ağdayı Doğru Zamanda Yapın

1. Cildin hassas olduğu zamanlar da ağda yapmaktan kaçının. Örneğin regl döneminde ya da regl öncesinde ağda yapmayın kıl kökleriniz aşırı hassas olduğundan ağda sonrası tahrişler kaçınılmaz olacaktır. Akne tedavisi için cilt kurutucu bir ilaç kullanıyorsanız da ağda yapmayın. Cildiniz kuru ve agresifken ağda kullandığınız da cilt tahrişleri kaçınılmaz olur.

2. Acı eşiğiniz düşükse ağrı kesici kullanın. Ağdadan 15 dakika kadar önce bir ağrı kesici alarak hem psikolojik hem de fiziksel olarak acıyı azaltabilirsiniz. Ağda yaparken canınız yanacak bunu hafifletmenin yolu olarak ağrı kesiciler idealdir.

İpuçları

Ağda yaparken aynı böleye aynı ağda bezini yapıştırarak cildinizi tahriş etmeyin.

Ağda sonrasında cildinizi tekrar nemlendirin.

Farklı kıl köklerine ve cilt tiplerine özü ağdalardan kendinize uygun olanı seçin.

Ağda sonrasında mineral yağlardan biri ile gözeneklerinizi besleyin.