Kottan çanta yapmak, eskimiş kot pantolonları değerlendirmenin en güzel yöntemlerinden biri! Çok severek eskitene kadar giydiğiniz kot pantolonuzu çanta yaparak yanınızda taşımaya devam edebilme şansını fırsata çevirebileceksiniz. Dizleri parçalanmış, ağ kısmı ağarmış tüm jeanlerinizi çantaya nasıl çevirebilirsiniz, hangi yöntemleri izlemelisiniz işte size kottan çanta yapmanın püf noktaları;

Adım Adım Kottan Çanta Yapımı

1. Kesip biçmeye kıyamayacağınız eskimemiş bir kot pantolon elbette seçmeyin. Üzerinde arzu ettiğiniz gibi oynayabileceğiniz kotu çantaya çevirirken keyif alabileceğiniz bir eski kot pantolon seçin

2. Kottan çanta yapmaya başlamadan önce kot pantolonu yıkayın ve kotun toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlayın.

3. Kot pantolonunuzun arkasını çevirerek cep hizasından kesin. Kot pantolonunuzun ağ kısmında yırtılma ya da deformasyon yoksa tam ağ hizasında keserek daha geniş bir çanta da yapabilirsiniz. Dikiş makinasında dikileceğinden bir dikiş payının da olması için kotunuzu kesebildiğiniz kadar geniş kesmeye çalışın.

4. Çantanızın sapı için kot pantolonunuzun bacak ya da paça kısmından istediğiniz kalınlıkta şeritler kesin. Rahatlıkla kullanabildiğiniz bir çanta sapının kalıbını kullanabileceğiniz gibi 10-15 cm arasında ikiye katlayacağınız bir kalınlıkta seçebilirsiniz.

 • Çanta sapı yapabilmek için kestiğiniz bu şeritleri bir boru şeklinde kıvırmalı ve uçlarını birleştikleri noktadan dikiş makinası ile dikmelisiniz. Dikiş makinesinde dikme işlemine başlamadan evvel iğne ve iplik yardımı ile teğelleyerek de işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Hazırladığınız çanta sapını çantanıza ilave etmek için önce çantanızı oluşturmalısınız!

5. Şanslısınız ki kumaştan çanta yapmaktan daha kolay bir iş ile uğraşıyorsunuz! Kot pantolonunuz bir taslak halinde elinizin altında, kot pantolonunuzun bel kısmı çantanızın ağız kısmı olacak, alt kısmını ise kapatarak çantanızı oluşturmalısınız, ancak bundan evvel çantanızın içerisine bir astarlama işlemi yapmayınız gerekir.

 • Çantanızın içinin ne renk olmasını istiyorsanız kumaşınızı seçin ve şeritler halinde kesin.
 • Daha sonra bu parçaları ters çevirdiğiniz kot pantolonunuzun ön ve arka yüzüne dikiş makinası yardımı ile sabitleyin.
 • Böylelikle hem kot çantanızın içi daha uzun ömürlü bir kullanıma açık olur hem de kirlenmez!

6. Astarladığınız kot pantolonunuzu çantaya çevirmek için son adım! Kot pantolonunun tabanını tersten 1cm kadar pay bırakarak dikiş makinesi ile dikin çift dikiş geçmeyi ihmal etmeyin. Sert ve kalın bir kumaş olan kot kumaşı çanta tabancı için de güçlü olmalıdır.

7. Kottan çantanızı oluşturduktan sonra eski kot pantolonunuzun bel kısmının olduğu bölgeyi orantılı şekilde ayarlayarak çanta sapınızın uçlarını ayrı ayrı kot çantanızın içerisine ilave edin. Daha sona aynı uygulamayı çantanızın diğer sapı için de uygulayın.

8. Kot çantanız hazır! Peki ya aksesuarlar; kottan yaptığınız çantanızı çeşitli şekiller de aksesuarlandırabilirsiniz.

 • Kemer kısmına fular
 • Ekstra düğmeler
 • Kalemle desen çizimi
 • Kot çantanızı yer yer yırtarak saçaklar
 • Kot çantanıza çeşitli delikler yaparak metal halkalar takmak
 • Kot çantanızı aksesuarlandırmak konusunda tamamıyla özgürsünüz gerisi sizin yaratıcılığınıza ve zevkinize kalmış!