Kadınların sıklıkla yanılgıya düştükleri ve kendilerinden geçtikleri konulardan biri de kuşkusuz makyaj yapmak! Günlük hayatınızda makyaj yaparken iki kere düşünenlerdenseniz ve her makyaj uygulamanızda gece makyajına mı kaydım bu oldu mu gibi endişeleriniz varsa bu makale tam da sizin için! Günlük makyaj nasıl yapılır, günlük makyajın püf noktaları dikkat etmeniz gerekenler ve ipuçlarını sizler için derledik:

Adım Adım Günlük Makyaj Tüyoları

1. Herhangi bir makyaj uygularken de günlük makyaj uygularken de öncelikle yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzdeki gözeneklerdeki tüm yağlı ve kirli yapılardan kurtulmalısınız. Günlük makyaj öncesinde cildiniz ne kadar temiz olursa, makyaj sonrasında yüzünüz o kadar az sivilcelenme yapar daha az deformasyona uğrar.

2. Yüzünüzü cilt tipinize ve yüzünüzle dost bir temizlik ürünü ile temizledikten sonra muhakkak nemlendirici uygulayın. Bu cildinizi korumaya yönelik ve günlük makyajın kalıcı kalmasını sağlayacak hamlelerden biridir. Temizlik sonrası yüz nemlendiricisi kullanmanız günlük makyajınız ile gün içerisinde yüzünüzdeki yağlanmayı de dengeler.

3. Nemlendiriciden sonra yüzünüzde astar görevi görecek fondoten ya da pudra uygulayın. Burun, alın, çene altı yüzünüzde aklınıza gelen her ayrıntıyı astarlayın. Her zaman gerekli olmasa da günlük makyajınızda bu astar sayesinde gün boyu makyajın kalıcı olmasını sağlayacaktır.

4. Astardan sonra yüzünüze baktığınızda göz altları daha koyu gözükecektir. Göz altları için sarı renkli kapatıcılara yönelmelisiniz. Burada kast edilen sarı tonu bir boya sarısı olarak aklınıza gelmesin, kastedilen yüzünüzün rengine oranla daha sarı olacak kapatıcı seçimlerinde bulunmalısınız. Yüzünüzde kızarıklık ya da morarıklık ya da kahverengi lekeler içinse yeşil renkli kapatıcılar kullanarak astar sonrası fırça yardımı ile görünmesini istemediğiniz detayları kapamalısınız.

5. Sıvı ya da toz bir fondoten kullanın. Yukarıda sayılan kapatıcılardan sonra da yüzünüze son bir kat fondoten uygulaması yaptığınızda günlük makyajınız kalıcılığını garantileyecektir.

6. Likit fondoten kullanıyorsanız, günlük makyaj yapabilmeniz için yüzünüzdeki sıvılığı ve parlaklığı matlaştırmak için pudra uygulaması yapmalısınız. Günlük makyaj doğal da gözükmelidir hali ile mat bir görünüm sizin için ideal olacaktır. Pudranızı yumuşak ve dairesel hareketler ile bir fırça yardımıyla uygulamalısınız.

7. Günlük makyaj da isteğe bağlı da olsa hafif bir allık kullanmalısınız. Allık uygulamasını kulak hizasındaki saç favorileriniz ile yanağınıza kadar fırça yardımı ile uygulayın. Allığı uygularken hala fazla olduğunu ve günlük makyaja uygun olmadığında ısrarcıysanız kontür şeklinde bir hat ile elmacık kemiklerinizi belirginleştirmenizi tavsiye ederiz.

8. Günlük makyajda gözleriniz de ön planda olmalıdır. Göz kapağınızın üzerine yüzünüze uyguladığınız fondotenin daha açık bir tonunda bir astar uygulaması yapmanız gerekir. Far kullanmadan önce farın kalıcı olabilmesi için fara zemin hazırlamalısınız.

9. Krem, toz ya da likit olarak seçtiğiniz göz farlarından günlük makyaj için nötr ve parıltısız olanlarını tercih etmelisiniz. Doğal ve gündelik bir görünümün yolu bu noktadan geçer

10. Göz renginize yakın renklerde far seçimleri sizi günlük makyajı yakalama konusunda yardımcı olacaktır. Örneğin kahverengi gözlüsünüz o halde kahverengiye yakın koyu ya da açık bir ton far seçmelisiniz.

11. Seçtiğiniz far tonundan daha açık bit tonu kaş diplerinize uygulamalı ve günlük makyajınızda gözlerinizin ön plana çıkmasını sağlamalısınız.

12. Siyah ya da kahverengi bir göz kalemi uygulayın. Günlük göz makyajı için en ideal renkler olan siyah ve kahverengi kalemi fazla bastırmadan hafif bir uygulama ile gerçekleştirmelisiniz ki balkışlarınızda doğallığın yansımaları görülsün.

13. Son olarak kirpiklerinizin ihtiyacı varsa kirpik kıvırıcısı yardımı ile kirpiklerinizi düzeltin ve tek kat siyah bir maskara ile de günlük makyajınızı tamamlayın. (Rimeli birkaç kat sürerek günlük makyajdan uzaklaşmayın.)

İpuçları:

  • Standart nemlendirici veya astar kullanmak istemiyorsanız, renkli nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.
  • Adımlar çok fazla gibi görünebilir, bundan dolayı gerekli bulmadığınız adımları atlayın. Herkesin göz farına ya da eyeliner’a ihtiyacı olmayabilir. Cildiniz ne derece kusursuzsa o derece adımları uygulamadan geçebilirsiniz.
  • Cildiniz çok yağlı değilse astar uygulama adımını atlayabilirsiniz. İyi göründüğünüzü düşündüğünüz anda makyajınız tamam demektir.
  • Asla unutmayın! Makul bir makyaj yapın, kendiniz olun…