Yeşil çay muhteşem faydaları içerisinde bulunduran lezzetli bir içecektir. Fakat yeşil çay yapmak için gerekli olan ana tekniklerden haberdar değilseniz hazırladığınız çay çok sert ya da çok hafif olabilir ve lezzeti hoşunuza gitmeyebilir. Endişe etmeyin kısa bir süre içerisinde tam da damak tadınıza uygun bir yeşil çay yapımı yöntemi öğrenebilirsiniz.

Yeşil çay nasıl yapılır? Yeşil çay yapmak için gereken malzemeler ve yeşil çayın yararları ile yeşil çayın faydaları.

Gerekli Olan Maddeler

Poşet çay vasıtası ile yeşil çay hazırlamak için;

 • Poşet yeşil çay
 • Sıcak su
 • Fesleğen yaprakları
 • Bal
 • Limon suyu
 • Toz çay vasıtası ile yeşil çay hazırlamak için;
 • Yarım çay kaşığı yeşil çay
 • 1 bardak su
 • 2 çay kaşığı bal
 • Yarım parça limon
 • Zencefilli yeşil çay hazırlamak için;
 • 5 gram yeşil çay yaprağı
 • İsteğe bağlı olarak zencefil
 • Su

Yeşil çay nasıl yapılır? Yeşil çay yapmak için gereken malzemeler ve yeşil çayın yararları ile yeşil çayın faydaları.

Metot 1: Poşet Yeşil Çay

Kaç bardak çay hazırlayacağınıza karar verin. Genel hazırlama kurallarına göre bir bardak çay hazırlamak için en az 5 gram yeşil çaya ihtiyacınız vardır. Bu oran bir bardak yeşil çay hazırlamanız için yeterli olacaktır.

Çayınızın içerisine koymanız gereken çay oranını belirleyin ve ardından bu çayı süzgecinizin veya demlik eleğinizin içerisine yerleştirin.

Çay hazırlama işlemi sırasında herhangi bir kimyasal reaksiyon oluşturmayacak bir demleme kabı seçmelisiniz. Bu paslanmaz çelik veya cam olabilir. bu demliğin içerisine 80 derece sıcak suyunuzu eklemelisiniz. Bu dereceyi yakalamak için bir termometre de kullanabilirsiniz fakat termometreniz yoksa sudan gözünüzü ayırmayın. Kaynamasına izin vermeden ısıtma işlemini bitirin.

Çayı yerleştirdiğiniz süzgecinizi bardağınızın içerisine yerleştirin.

Sıcak suyu bardağınıza boşaltın.

Çay dolu süzgeci sıcak suyun içerisinde 2-3 dakika bekletin. Daha fazla bekletirseniz sert bir çay elde edeceğinizi unutmamalısınız.

Çayı bekletme süreniz dolduktan sonra süzgeci bardağınızın içerisinden çıkarın.

Çayınızın soğumasına müsaade edin.

Çayınız servise hazır, tadını çıkarın.

Metot 2: Toz Yeşil Çay

Suyun içerisine toz formda bulunan yeşil çayınızı ekleyin. Çayı servis edeceğiniz kişi sayısına göre suyun içerisine ekleyeceğiniz çay miktarının değişeceğini de gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Ekleyeceğiniz çayı bu nedenle iki ya da üç katına çıkarabilirsiniz.

Suyu kaynatın. Yeşil çay tam manası ile dibe çökünceye kadar kaynatma işlemine devam etmeniz gerekmektedir.

Çayınızı istediğiniz bir kupaya veya fincana servis edin.

Bir parça limon ve bal ekleyin.

Servis edin.

Metot 3: Zencefilli Yeşil Çay

Çayı kaç kişiye servis edeceğinize karar verin. Genel kurallara göre bir kupa çay için 5 gram çay koymak yeterli olarak görülmektedir.

Gerekli gördüğünüz çay miktarını belirleyin. Çayınızı süzgecin içerisine yerleştirdikten sonra zencefili eklemeyi de ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde hem zencefilin aromasını hem de çayın aromasını suya geçirmiş olacaksınız.

Çay demleme işlemi sırasında kimyasal reaksiyona girmeyecek bir kap bulun. Bu kap camdan veya paslanmaz çelikten üretilmiş olabilir. Suyunuzu 80 dereceye kadar ısıtın. Su ısısını belirlemek için elinizde bir termometre yoksa sudan gözünüzü ayırmayın. Suyunuz kaynamadan ısıtma işleminizi sonlandırın.

İçi çay ve zencefil ile dolu olan süzgecinizi bardağınızın içerisine yerleştirin.

Sıcak suyunuzu süzgecin üzerine doğru boşaltmaya başlayın.

2-3 dakika boyunca süzgeci sıcak suyun içerisinde bırakın. Daha fazla bırakırsanız çayınızın çok sert olma ihtimali olduğunu unutmayın.

Süzgecinizi kupanın içerisinden çıkarın.

Çayınızı birkaç dakikalığına soğumaya bırakın ve harika çayınızın tadını çıkarın.

Çayınız servise hazır.