Gündelik yaşamda limon, lavanta, nane, gül vb. uçucu olan yağları kullanan insanların psikolojik ve fizyolojik açıdan saha sağlıklı olduğu belirtilmektedir. Bu yağlar binlerce yıldır süregelen bir biçimde yaraların iyileştirilmesinde, cilt bakımında, ağrıların düzeltilmesinde, insan ruhunu dinginleştirmede kullanılmaktadır. Aromaterapi özelliği olan bu yağlardan en etkili olanları nelerdir? Hangi yağ hangi derdi çözmektedir? Bu sorulara cevap aramak istiyorsanız aromaterapi yağlarla ilgili makalemiz tam size göre.

Aromaterapi Yağları:

1. Çay Ağacı Yağı: Birçok şeye iyi gelen bu yağ bir antiseptik özelliği barındırmaktadır. Ciltte sivilce vs. problemlerini çözmede oldukça etkilidir. Cildinize 1-2 damla uygulayarak yaralarınızdan ve aknelerinizden kurtulmanız mümkün.

2. Biberiye Yağı: Düşük enerjili olduğunuz zamanlarda bu yağ canlandırıcı özelliği ile size güç katmaktadır. Bu özelliğinden faydalanmak için odanıza kokunun yayılmasını sağlayan bir aparattan yahut aroma lambasından faydalanabilirsiniz.

3. Nane Yağı: Kulaklarınızın arka kısmına veya burnunuzun alt kısmına bir yüz losyonu içerisine 1-2 damla eklenerek uygulandığında zihninizi yatıştırmaya yaramaktadır. Sindirim konusunda sıkıntı çekenler içinde bir deva niteliğinde olmaktadır.

4. Lavanta Yağı: İlk yardım yapmada bu yağdan faydalanabilirsiniz. Ezilmeleri, yaraları ve sineğin ısırdığı kısımları tedavi edip iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu yağı banyolarınızda kullanarak stresinizin azalmasını ve rahatlatıcı etkisiyle eskisine nazaran daha rahat bir insan olmanızı sağlayabilirsiniz.

5. Çiçek Yağları: Çiçekler, insanların stresten uzaklaşmasını sağlayan en etkili bitkilerden biridir. Banyoda küvetinizdeki suya çiçek yağlarını ekleyerek rahat, sakin bir insana dönüşebilirsiniz. Sardunya, yasemin ve gül gibi çiçek yağlarını piyasadaki bu ürünleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

6. Narenciye Yağları: Karamsar bir yapıya büründüyseniz bu yağlar sayesinde bu buhran içerisinden çıkabilirsiniz. Odanızda koku yaymak için kullanılan aparatlarla birlikte kullanırsanız bu odanıza kokunun tümden yayılmasını sağlayacak ve de canlanmış, neşelenmiş bir ortam oluşmasını sağlayacaktır. Portakal, mandalina, greyfurt ve limondan elde edilen yağlar çok da pahalı olmayan etkili narenciye yağları olarak ön plana çıkmaktadır.

Uyarılar:

Aromatik yağları daha önce kullanmadıysanız alerji gibi durumlarla karşılaşmamak için cilt testi yaptırmanızda fayda var. Bir kulak çöpü ve bu yağlar ile basit şekilde kendiniz de bu testi yapabilirsiniz. Kulak çöpüne yağı damlatın ve sonrasında avuş içinize bu yağı uygulayın. Bu kısmı bandajla sarın ve ilgili bölgeyi 1 gün boyunca yıkamayın. Şayet bu uyguladığınız bölgede kızarıklık ve kaşıntı yoksa o zaman vücudunuzun diğer bölgeleri içinde kullanabilirsiniz. Eğer kızarıklık ve kaşıntı gibi bir durum oluştuysa da en doğru yol bir doktora başvurmaktır.