Yaz tatilinin ilk haftası kuşkusuz harikadır. İkinci haftanın başlarından itibaren ise okula dönüş isteğiniz artmaya başlar. Bu düşünceyi kafanızdan atın. Dışarıda oldukça eğlenebileceğiniz bir dünya aktivite var, gününüze el atın ve nelerden hoşlandığınızı tekrar gözden geçirin.

Kısım 1- Yeni Aktivitelerle Eğlenme

1. Yeni bir hobi edinin. Bu zaman kadar çokça kez öğrenmek istediğiniz fakat bir türlü zaman bulamadığınız aktiviteler var mı? Yaz tatilleri bu planlarınızı harekete geçirmek için gerekli zamanı size sağlayacaktır. İşte bazı öneriler:

Bir enstrüman çalmayı öğrenin.

Şarkı söylemeye veya dans etmeye başlayın.

Fotoğrafçılık veya örgü gibi yeni bir sanat formu deneyin.

2. Spora başlayın. Sıcaklığa dayanabildiğiniz sürece birçok yerde yaz zamanları açık alan sporları için oldukça uygundur. Henüz favori bir sporunuz yoksa, seçmek için daha uygun bir zaman olamaz.

Arkadaşlarınızla bir araya gelin veya futbol, basketbol, hokey gibi takım sporlarının yapıldığı kurslara katılın.

Sörf, golf veya teniz gibi bir ya da iki kişiyle yapılabilecek aktivitelerden birini tercih edin.

3. Film çekin. Birkaç arkadaşınızı bir araya toplayın ve film fikri üzerinde beyin fırtınası yapın. Bir bilim kurgu hikayesinden tutun da bir yemek programı veya müzik klibine kadar bir çok seçeneğiniz mevcut. Projenize karar verdikten sonra hikayesini hazırlamak, kostüm tasarlamak, ekstralarla uğraşmak ve filmin montajını yapmak birkaç haftanızı alacak.

Ayrıca seriler halinde Youtube kanalınız üzerinden kısa filmler veya videolar da paylaşabilirsiniz.

4. Radyo programına başlayın. Bir kayıt programı satın alarak veya basit bir kaset kaydedici ile kendi programınıza başlayabilirsiniz. Şovunuza dahil etmek istediğiniz konuları başlıklar halinde listeleyin: müzik, şakalar, röportajlar, reklamlar, haber yorumları vb.

5. Bir el sanatları projesi bulun. Sanat ve zanaat projeleri genelde uzun zaman aldığından dönem içerisinde uygulanması pek de kolay olmayacaktır. Ancak bu projeler yaz tatilleri için biçilmiş kaftandır. İşte size yardımcı olabilecek bazı fikirler:

Sevdikleriniz için kalp şeklinde not kağıtları hazırlayabilir veya origami kullanarak daha sanatsal bir görünüm sağlayabilirsiniz. Kalp dışında uygulayabileceğiniz bir çok farklı origami de mevcut.

Mum boyalarını sıcak taşlar üzerinde eriterek sanatsal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kendi oyun hamurlarınızı kendiniz yapın. Böylece oldukça eğlenebilir ve vaktinizi de değerlendirebilirsiniz.

Havalı balonlar yapın. Bu balonlar gün içerisinde yüzlerce metre dolaşabilir ve yapımları oldukça kolaydır.

6. Zor ve karışık bir bilgisayar oyununda uzmanlaşın. Hayatınız boyunca öğrenebileceğiniz o kadar çok bilgisayar oyunu var ki, şaşırırsınız. Yaz tatilleri size bunlardan birini seçip uzmanlaşma şansı sunuyor. Hatta Bridge, Magic, Starcraft II gibi oyunlarda uluslararası turnuvalara katılarak mükemmel ödüller kazanmanız mümkün.

7. Yemek pişirmeyi öğrenin. Eğer yiyecekler hakkında çok fikriniz yoksa veya hala daha yemek pişirme işinde çok iyi değilseniz, güzel tarifler öğrenmeye başlamanızın zamanı geldi. İnternette veya tarif kitaplarında kolaylıkla bulabileceğiniz yemekleri denemeye başlamak için bazı küçük fikirler:

Soğuk, ferahlatıcı smoothie yapın. Farklı, hatta saçma karışımları deneyebilirsiniz. İçimi hoş içecekler elde edebileceğiniz gibi sırf eğlencesine arkadaşınıza bilinmeyen karışımlarla meydan okuyabilirsiniz.

Tatlı olarak çikolata ve fındıklı parfe deneyin.

Krakerlerinize dip sos olarak humus yapın. Eğer yeterince hırslıysanız, ev yapımı ekmek bile yapabilirsiniz.

Kısım 2- Kendini Geliştirme

1. Yaz işlerine başvurun. İş sizi meşgul tutacak, yeni insanlarla tanışmanızı sağlayacak ve aynı zamanda para kazandıracak. Perakende satış mağazaları, turistik bölgeler ve yaz festivallerinde çalışmak üzere bu dönemlerde oldukça eleman açığı olacaktır.

2. Gönüllü olun. Çevrenizdekilere yardımcı olmak hem sizi tatmin edecek, moralinizi yüksek tutacak hem de iyi bir işe yaradığınızı hissedeceksiniz. En basitinden etrafınızda çevre temizliğine yardımcı olan, yaralı veya terk edilmiş hayvanlarla ilgilenen veya politik alanlarda çalışan derneklere üye olun.

Bir kuruluşta gönüllü olmak aynı zamanda ileriki dönemlerde üniversite başvurularınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

3. Kütüphanedeki kitap yığınlarını kurcalayın. Kitaplar sizi bambaşka dünyalara götürür ve bu dünyaları başkalarının gözünden yaşama imkanınız olur. Belirli bir konu üzerinde öğrenebileceğiniz kadarını okuyarak öğrenin. Bu konu Norveç mitolojisi, Japon tarihi veya uzay yolculuğu bile olabilir.

Eğer fazlasını da öğrenmek istiyorsanız, interaktif üniversite derslerine başvurabilirsiniz. Dünyanın en bilindik ve en iyi üniversitelerinin bazıları bu derslerin internet üzerinden vermektedir ve elbette lise derslerinden daha eğlenceli olacaklardır.

4. Günlük tutmaya başlayın. Birçok insan günlerini gözden geçirmek için, zor durumları atlatmak için veya en basitinden ilerideki planlarını listelemek için günlük tutarlar. Belki siz de birkaç yıl sonra günlüğünüzü okuyup yaz tatili anılarınıza tebessüm edebilirsiniz.

5. Bir roman yazın. Çok büyük ve zorlu bir proje olmakla beraber, bütün yazınızı ve hatta ilham gelmezse çok daha uzun sürenizi alabilir. Eğer nereden başlayacağınızdan pek de emin değilseniz, en sevdiğiniz yazarı taklit ederek ufak bir hikaye yazın, bir arkadaşınızdan yardım alarak fikirlerinizi geliştirin.

6. Yeni bir dil öğrenin. Yabancı dil bilmek birçok fırsatı da beraberinde getirir, üniversite başvurularınızdaki önceliğinizden bahsetmiyoruz bile. Başlangıç derslerini alabileceğiniz bir kursa yazılın veya bir arkadaşınız veya aile üyenizden size yardımcı olmasını isteyin. İnternet üzerinden ücretsiz dil derslerine başvurun veya yabancı arkadaşlar edinerek onlarla iletişime geçin.