Yan kulaç hem hayat kurtarıcıdır hem de hayat boyunca kullanılabilir. Peki, bunu neden söylüyoruz? Bir can kurtaran işini yaparken yan kulaçtaki makas ayak vuruşunu çokça kullanır. Bunun yanı sıra yan kulaç hayat boyu da kullanılan bir tekniktir. Eğer tekniği yeterince etkili kullanırsanız, kaslarınız yorulmadan uzun saatler boyunca yüzebilirsiniz. Bu yüzden doğru uygulandığında bu teknik dinlenme ve toparlanma kulacı olarak adlandırılır. Diğer bir yandan eksik uygulandığında pek de yardımcı olmayacaktır.

Yan Kulaç Yüzme Öğretmek İçin Gereken Adımlar

Makaslama vuruşunu öğretin. Öğretmeye öncelikli olarak havuzun dışında başlayıp ardından havuzun duvarına geçebilirsiniz.

İhtiyacınız olan ipuçlarını öğretmekle başlayın: topuklar yukarı, sıkıştır ve süzül.

Hareketi göstererek tekrarladığınızdan emin olun, bu esnada öğrencilerinizden ipuçlarını sesli olarak sizinle birlikte tekrarlamalarını isteyin.

Öğrencilerinizin hareketi havuzda uygulayabileceklerinden emin olduğunuzda, bir havuz tahtası veya su halterinden yardım alın.

Bacakların doğru düzende hareket ettiğinden emin olmak için gerekli yönlendirmeleri yaptığınızdan emin olun.

Yan kulaçta kullanılan kol hareketlerini öğretin. Eski elma ağacı benzetmesini kullanın: ağaçtan bir elma koparın, diğer elinize alın ve sepete atın. Ardından tekrarlayın. Yan kulaç kol hareketini açıklamak için kullanabileceğiniz ipuçları: çek,it ve süzül. Yüzme sporunda ayak hareketlerini öğrenmeden kol hareketlerini uygulamak oldukça zor olduğundan zamanlamayı öğretmeniz oldukça önemlidir.

Kol ve bacak hareketlerinin zamanlamasını öğretin. Bu aşamada, tüm öğrendiklerinizi bir araya getirin. Öğrencileriniz sözle tekrarlarken hareketlerin tamamını gösterin. Bir başka deyişle, gösterildiği esnada zamanlamayla ilgili ipuçlarının öğrencileriniz tarafından tekrarlanmasını sağlayın. Zamanlamayla ilgili ipuçları: ayaklar ve kollar bükük, ayaklar ve kollar düz şeklindedir. Öğrencileriniz hareketleri gördükten ve yan kulaç hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, onları suya alarak pratik yapmalarını sağlayın.